Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dvacet let velkého Y

V úterý 30. května oslavil dvacáté narozeniny jeden z nejslavnějších radioteleskopů světa: Very Large Array (VLA). Unikátní přístroj ověnčený mnoha nej přinesl radioastronomii malou revoluci a ovlivnil tak prakticky všechna odvětví progresivního oboru nekonečného šumu.

Ilustrační foto...Podle Paula Vanden Bouta, ředitele National Radio Astronomy Observatory, pod kterou Velmi velká síť patří, využilo během posledních dvaceti let obrovských možností přijímače na dva tisíce vědeckých pracovníků s více než deseti tisíci projektů. Studie prováděné prostřednictvím radioteleskopu měly značný dopad snad do všech oblastí astronomie, od objektů naší sluneční soustavy až po vzdálené galaxie a kvasary.

Mezi ty nejdůležitější patří překvapivé nalezení vodního ledu na planetě Merkur, detekce prvního "Einsteinova" gravitačního prstence a objev tzv. "mikrokvasaru" v naší Galaxii. Vědci během dvou desetiletí prostřednictvím VLA prostudovali aktivní oblasti našeho Slunce, zaměřili se na mohutné výrony hmoty v centrech vzdálených galaxií, středem jejich zájmu se stalo také jádro naší Galaxie a hvězdné atmosféry. Výsledkem byly tisíce publikací v nejprestižnějších vědeckých magazínech a mimo jiné i disertační práce více než dvou stovek postgraduálních studentů z mnoha amerických i zahraničních univerzit.

Very Large Array leží na suché, polopouštní planině Svatého Augusta, asi sedmdesát kilometrů západně od města Socorro v Novém Mexiku. Ve skutečnosti je souborem 27 pohyblivých parabolických antén, každé o průměru přes 40 metrů a váze 230 tun. Tyto jsou uspořádány do tvaru 34 kilometrů velkého písmena Y, přičemž se mohou sevřít do oblasti o průměru jenom jeden kilometr. Všech dvacet sedm antén pracuje společně (tu a tam i nezávisle) a vytváří tak jeden obrovský přístroj, schopný poskytnout snímky oblohy v rádiovém oboru s rozlišením až 0,04 úhlové vteřiny. (Záleží na použité vlnové délce.)

Ilustrační foto...S originální myšlenkou k získání většího úhlového rozlišení pomocí většího počtu provázaných malých teleskopů namísto jednoho obrovského přišel v roce 1950 britský astronom Sir Martin Ryle, který za to v roce 1974 právem dostal prestižní Nobelovu cenu. Mezi myšlenkou a skutkem však uplynulo dalších dvacet let. První experimentální spojení se podařilo na observatoři v Green Banku v roce 1964. Stavba Very Large Arrey začala v roce 1974 a celá síť byla oficiálně dokončena až v říjnu 1980. V cenách z roku 1972 přitom vyšla na téměř osmdesát milionů dolarů.

Od té doby patří mezi absolutní špičku v radioastronomickém výzkumu. Není tedy divu, že se v nejbližších letech plánuje její další rozšiřování. Do výbavy dostane moderní elektroniku a výpočetní techniku, devět nových antén pak zvýší citlivost nejméně desetkrát. Very Large Array tak sehraje důležitou roli i v počátku 21. století.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: NRAO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čeští astronomové mají na dosah ESO evropské
Ilustrační foto...
Co nového kolem mise Atlantis STS-122
Ilustrační foto...
O svícení 38
Ilustrační foto...
Zásoby míří k ISS
Ilustrační foto...
Instantní galerie 31
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691