Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 22

Přehled týdne uvedeme přelety ISS přes Slunce, budeme pokračovat viditelností planet a zakončíme jej fotografiemi z jiných světů.

Pozorujeme planety

Venuše je prvním objektem, který nás může upoutat dalekohledem ve dne, nebo po západu Slunce i pouhým okem.Vyrazit na ni je ovšem třeba brzy, stále zapadá již hodinu a čtvrt po Slunci. Laik ji pozná jako velmi jasnou hvězdu,v dalekohledu nebude vypadat jinak než jako velmi malý téměř úplňkový kotouček.

Jupiter a Saturn jsou stále hlavními večerními planetami. Saturn již také není příliš vysoko na nebi a tak jej pozorujte, sotva se setmí. Po setmění naopak vrcholí nad jihem Jupiter. I tak je nevysoko, asi 35° nad obzorem,protože se přesunul do souhvězdí Panny a bude hůře v letech následujících, kdy půjde do Vah, Štíra a Střelce.

Z úkazů měsíčků:
4. 6. večer: zákryt Ganyméda a Európy, přechod Ió a jeho stínu
5. 6. večer: zákryt a výstup ze stínu Ió

Přechod Červené skvrny středem disku:
večer 31.5., 1.6., 3.6. po půlnoci.

Pluto je tu pro fajnšmekry jako slabá hvězdička o níž si majitel většího dalekohledu řekne - "viděl jsem ho".Vrcholí jen velmi nízko (25° nad obzorem) déle po půlnoci.

Merkur je nyní skryt v záři Slunce, což předpokládá jeho viditelnost na snímcích korónografů SoHO Lasco C3 a ke koncitýdne i Lasco C2. Najdete ho tam samozřejmě jako onenjasný bod s "čárkami" okolo.

Mars, Uran a Neptun jsou planety viditelné nad ránem v tom pořadí, jak jsem je uvedl je uvidíte zleva doprava. Nejvýše je tedy Neptun, viditelný alespoň triedrem, podobně jako Uran, který je od Neptunu více východně. Nejvíce k obzoru hledejme Mars, který jediný by měl být viditelný okem. Na počátku týdne je navštíví Měsíc kolem poslední čtvrti.

ISS a Slunce

Tedy opět alespoň zmínka. Také v 22. týdnu se vyskytnou u nás místa, z nichž bude možné vidět přelet ISS přessluneční disk. Pro to, aby byla ISS dobře viditelná, mám tedy na mysli její tvar (válcova podobá, solární panely)je třeba vybrat takový přelet, který bude trvat alespoň 1 sekundu. Dále je třeba si velmi dobře zjistit čas přeletu a připravit si odkud na Slunce ISS vletí. Oko se sice chytí rychle, ale je dobré těsně před přeletem si jej zaostřit např. na okraj disku nebo blízkou sluneční skvrnu. Pro dobrý kontrast je třeba volit rozumná zvětšení. Mohlo by to být kolem 25 - 50 krát, ale na to již přijdete sami praxí.
Další info přímo z pozorování najdete na Astrofóru a podrobnosti na Calsky.com.

Konkrétní data (přeletu), která si musíme pohlídat jsou pak tato (SELČ):
31. 5., kolem 11:39 - zhruba 0,5 s - nevýhodný přelet (sever. pol. Čech)
2. 6., kolem 10:57 - zhruba 0,5 s - nevýhodný přelet (přes Liberec)
4. 6., 10 km severně od Frýdlantského výběžku je místo dvojpřeletu přes Slunce, první z přeletů kolem 10:14 prochází přes Šluknov, je však krátký 0,7 s.
(Pokud byl některý přelet vynechán, snad jej vyhledáte sami :-)

Opportunity se šine, Spirit a Larryho vyhlídka

Je to již několik týdnů, co vozítko Opportunity zapadlo do nevysoké duny. Nejprve se testoval pohyb na Zemi a potése započalo vyprošťování. Kola dostanou vždy příkaz pootočit se, jakoby měla urazit určitý počet metrů. Zpočátku jen 2 metry za sol, později čtyři a dnes již 8 m/sol. Příkazy naštěstí opravdu vyvolaly pohyb Opportunity směrem zpět, odkuddo duny najel. Protože je robot otočen o 180° vypadá to nyní tak, že při couvání vlastně jede normálně dopředu. Posun jevelmi pomalý. Každému metru otočky kol odpovídá posun o 0,5 cm. I to již stačí k tomu, že po několika dnech je pohybdobře patrný. Hezkou animaci připravil Marco di Lorenzo:

Ilustrační foto... Ilustrační foto...

12 solů bezpečnostní kamerou přední (vlevo) a zadní (vpravo)

Co se výzkumu Spirit týče, vědce mimořádně zaujaly výchozy hornin nazvané Larryho vyhlídka a nedaleko také Metuzalém.Jak bylo doposud zjištěno, horniny zde mají stejné chemické složení, ale dosti se liší ve stupni své přeměny a povrchovémvzhledu. Všude bylo odhaleno Mössbauerovým spektrometrem stejné složení - zvýšené množství titanu, fosforu a málo chrómu.Nachází se zde kameny málo přeměněné s velkým množstvím pyroxenu, stejně jako kameny které prošly značnou přeměnou (jako dosud nikde jinde v Gusevu pozorované) obsahující také minerál goethit, který signalizuje že k přeměně došlo za přítomnosti vody. Vědci se domnívají, že se jedná o vulkanické horniny, ale sami dodávají, že nechávají mysl otevřenou i možnostem, jako je přeměna důsledkem impaktu. Důležitou změnou v uvažování je také to, že nyní se zdá být jisté, že výskyt fosforu v hornině není druhotným jevem v důsledku působení vody, ale že fosfor se již v horninách nacházel ještě před jejich přeměnou.

Ilustrační foto...

Sesuvy pod výchozem hornin Larryho vyhlídky

Ilustrační foto...

Složením několika snímků panoramatické kamery vznikl tento pohled na kameny Larryho vyhlídky ve ¨vysokých detailech

Hitem pozorování Spirit jsou samozřejmě také větrné víry na pláních kráteru Gusev. Některé se již podařilo zachytitvelmi dobře a po úpravě obrazu i velmi detailně, jako např. tyto ze solu 486, 495 a 496.

Ilustrační foto...

Zvláštní větrný vír v podobě fronty připomínající spíše část prachové bouře, sol 495

Další snímky a informace v tiskové zprávě JPL / NASA.

Zajímavé snímky povrchu Marsu

Vždy když zabrousím do galerie MSSS, nestačím žasnout nad různými záběry marsovského povrchu. Na snímcích jsou kolikrát tak neuvěřitelné útvary.. představuji si, jaké by to asi bylo poslat tam robota - výzkumníka..
Také v nedávných dnech se tam objevilo něco, o čem jsem nabyl dojmu, že to musím dát i sem. Na prvním snímku si můžemeprohlédnout pahorek na západě Amazonis Planitia (oblast západně od Mons Olympus). Jeho svahy jsou místy pokryty pruhy po sesuvech tmavších hornin. Podobné útvary se dají najít na svazích některých kráterů, kde vznikají rýhy po jakémsi půdotoku. Zda se i tady jedná o vyplavení nějaké hmoty po natátí ledu pod povrchem, nebo jde pouze o sesuvy hornin mi není známo. Každopádně to vypadá velmi hezky.

Ilustrační foto...

A ještě jeden snímek dnes přidám. Jedná se o malý mladý impaktní kráter v Xanthe Terra. Kameny z něj vyvržené jsou viditelné jak na stěnách kráteru, tak ve vlečce vyvrženin, mířící vlevo dolů. Zajímavý je i přechod z rel. hladkého povrchu do zvlněného terénu nedaleko kráteru. Tato přeměna povrchu s impaktem přímo souvisí a napovídá něco o složení hornin podpovrchem.

Ilustrační foto...

Snímky Cassini

Po Marsu nemohu pokračovat jinak, než výběrem něčeho zajímavého od Saturnu. A opět se jedná o krásné i poučné snímkyzároveň.
Například tato refrakce v atmosféře Saturnu. Snímek planety je přeexponován a tak vynikají prstence mizící za diskemplanety. Protože atmosféra ohýbá světlo odražené od prstenců, vnímáme je zahnuté směrem dolů:

Ilustrační foto...

Další snímek je opět přeexponovaný, takže to, co je vidět vpravo, je jasná část Saturnova prstence (části B, A a F).Vlevo je pak slabě vidět další prstenec. Popis k tomuto snímku ještě oficiálně nevyšel, ale můžeme se domnívat, že jde ojeden ze slabých prstenců dále od planety (G nebo H).

Ilustrační foto...

Sonda Cassini má na starosti vědecké úkoly, ale přesto mám dojem, že některé snímky jsou pořizovány vyloženě na krásu. Jako například tento záběr Mimase se známým kráterem Herschel a prstenců.

Ilustrační foto...

Poslední snímek je sice také krásný, ale zdá se že má velkou vědeckou hodnotu, pokud bude potvrzeno, že jde opravdu o tzv. opoziční efekt na prstenci. Tím efektem máme na mysli zjasnění (skvrnu) uprostřed záběru. Podobné zjasnění je patrnéna zemi, pokud se díváte na místo přesně v opozici se sluncem.

Ilustrační foto...

Barevná kompozice: Marco di Lorenzo, snímky: NASA / JPL

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vzrušující Eros
Ilustrační foto...
Instantní galerie 36 – planetární mlhoviny o
Ilustrační foto...
Genesis přeci jenom úspěšná
Ilustrační foto...
Mars láká snílky
Ilustrační foto...
Instantní galerie 17 – bouřky II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691