Slunce se blíží k minimu svého jedenáctiletého cyklu. V poslední době ale několikrát překvapilo silnými erupcemi a následnými výrony koronální hmoty, jenž způsobily dostatečně silné polární záře viditelné i z našich zeměpisných šířek. Několik silných erupcí třídy X je očekáváno i během úplného minima v příštím roce.
V době maximální sluneční aktivity v letech 2000 a 2001 mohli i lidé na Floridě pozorovat krásnou polární záři! Zdaleka to však nebyl jediný důsledek silné geomagnetické bouře. Elektricky nabité sluneční částice vyřadily mnoho satelitů a v některých částech světa zůstali lidé na několik hodin bez elektrické energie.

Poslední dobou nás Slunce stále více přesvědčuje o tom, že i těsně před úplným minimem se ještě dokáže velmi výrazně projevit. Svědčí o tom i nedávné polární záře v letech 2003 a 2004. Bohužel nám v mnoha případech nepřálo počasí.
Velké překvapení pro nás Slunce připravilo i začátkem letošního roku. Ještě 10. ledna se jevilo jako zcela klidné, jen s dvěma malými skvrnkami. Již druhý den se ale objevila nová skvrnka, která se ovšem velmi rychle rozrostla do obrovských rozměrů. Mezi 15. a 20. lednem pak tato aktivní oblast vyprodukovala dvě silné erupce třídy X. Následné CME (vývrhy koronální hmoty) pak zajistili pěknou podívanou pro Spojené státy. Podobná událost se stala i před pár dny, 25. dubna. Velkou sluneční skrvnu jsme mohli pozorovat i pouhým okem. Ovšem mohutných erupcí jsme se v tomto případě nedočkali.
Krásná CME tento pátek koronografem družice SOHOTo, že podobné situace ještě neumíme s jistotou předpovídat, může způsobit značné komplikace...
Podle prognóz bychom se i v roce 2006 mohli i my dočkat alespoň jedné polární záře. Záznamy z minulých let totiž ukazují, že během posledních tří slunečních minim došlo v každém z nich alespoň k jedné erupci třídy X, která je podle klasifikace erupcí tou nejsilnější. Pokud si tedy nechcete nechat polární záři ujít, pak sledujte sluneční aktivitu i v tomto období.
Užitečné odkazy: