Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nepředvídatelné Slunce

Slunce se blíží k minimu svého jedenáctiletého cyklu. V poslední době ale několikrát překvapilo silnými erupcemi a následnými výrony koronální hmoty, jenž způsobily dostatečně silné polární záře viditelné i z našich zeměpisných šířek. Několik silných erupcí třídy X je očekáváno i během úplného minima v příštím roce.

V době maximální sluneční aktivity v letech 2000 a 2001 mohli i lidé na Floridě pozorovat krásnou polární záři! Zdaleka to však nebyl jediný důsledek silné geomagnetické bouře. Elektricky nabité sluneční částice vyřadily mnoho satelitů a v některých částech světa zůstali lidé na několik hodin bez elektrické energie.

Ilustrační foto...

Poslední dobou nás Slunce stále více přesvědčuje o tom, že i těsně před úplným minimem se ještě dokáže velmi výrazně projevit. Svědčí o tom i nedávné polární záře v letech 2003 a 2004. Bohužel nám v mnoha případech nepřálo počasí.

Velké překvapení pro nás Slunce připravilo i začátkem letošního roku. Ještě 10. ledna se jevilo jako zcela klidné, jen s dvěma malými skvrnkami. Již druhý den se ale objevila nová skvrnka, která se ovšem velmi rychle rozrostla do obrovských rozměrů. Mezi 15. a 20. lednem pak tato aktivní oblast vyprodukovala dvě silné erupce třídy X. Následné CME (vývrhy koronální hmoty) pak zajistili pěknou podívanou pro Spojené státy. Podobná událost se stala i před pár dny, 25. dubna. Velkou sluneční skrvnu jsme mohli pozorovat i pouhým okem. Ovšem mohutných erupcí jsme se v tomto případě nedočkali.

Ilustrační foto...

Krásná CME tento pátek koronografem družice SOHO

To, že podobné situace ještě neumíme s jistotou předpovídat, může způsobit značné komplikace...

Podle prognóz bychom se i v roce 2006 mohli i my dočkat alespoň jedné polární záře. Záznamy z minulých let totiž ukazují, že během posledních tří slunečních minim došlo v každém z nich alespoň k jedné erupci třídy X, která je podle klasifikace erupcí tou nejsilnější. Pokud si tedy nechcete nechat polární záři ujít, pak sledujte sluneční aktivitu i v tomto období.

Užitečné odkazy:

Lukáš Turek

| Zdroj: universetoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vrchol nevkusu nebo zasloužená pocta?
Ilustrační foto...
Úžasné Saturnovy měsíce
Ilustrační foto...
Nový kráter na Měsíci
Ilustrační foto...
Na okraji prázdnoty
Ilustrační foto...
Blíží se zatmění Měsíce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691