Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 19

Podívejte se, mladý Měsíc je zpět. Večer létá také ISS, její přelet přes Měsíc by měl být několikrát viditelný z našeho území. Opět tu máme nějaký námět pro pozorování Jupiteru, snímek Cassini od Saturnu a nějaký ty drobnosti.

Přelety ISS přes Měsíc!

Když jsem se začal zabývat přelety ISS, zjistil jsem, že řada jich míří přes Měsíc. To jsem ještě netušil, že jich jetolik.. Nakonec jsem si vypsal ty, které nastávají v době, kdy je ISS zároveň viditelná za soumraku či za tmy. Podle všeho by ve výčtu níže neměl chybět pro tento týden žádný vhodný přelet, ale rád se budu mýlit, pokud mi pošlete úspěšné pozorování i z jiného dne či hodiny..
Na úvod ještě kompletní tabulka přeletů - přelety mířící přes Měsíc jsem vyznačil červeně.

Ilustrační foto...

První předběžnou předpověď pro 11. 5. po 21:45 SELČ vidím již jako poměrně jistou. Pás přeletu přes Měsíc je širokýasi 8 km a přelet má trvat skoro 2 sekundy. To je dáno tím, že Měsíc bude tou dobou 20° nad obzorem. Zároveň bude ještě v poměrně tenké fázi, tři dni po novu, tedy podobné, jako při setkání s Plejádami v dubnu. Průměr stanice by měl být lehce přes 20 úhlových vteřin, mohla by tedy vypadat jako taková moucha s křídly v podobě velkých solárních panelů o velikostipoloviny Jupiteru či Saturnu s prstenci.
Pás přeletu by měl na naše území vstoupit u Mariánských Lázní a pokračuje přes ně dále na sever od Plzně, na jih od Berouna, severně od Benešova, proběhne Vysočinu a prochází jižním okrajem Olomouce, dále severním okrajem Valašského Meziříčí, Rožnovem pod Radhoštěm a území opouští. Důležité je také to, že tento přelet bude v době, kdy je ISS osvícenaSluncem a tak bude pozorovatelná také před i po přeletu.

Další přelet bude viditelný o den později po 22:10. ISS bude opět osvětlena Sluncem. Šířka pásu i doba přeletu je podobná jako u předchozího případu (8 km, 2 s). Měsíc bude o něco jasnější a bude o pár stupňů výše na obzorem (23°).
Pás prochází od Litvínova, jižně od Teplic a severně od Bíliny, překračuje Labe v Lovosicích a Litoměřicích, pokračujeseverně od Štětí a poté již míří na Mladou Boleslav, kterou protne v jejím jižním okraji, další směr je na Hradec Králové,od jehož severního okraje jej bude dělit tak málo, že úkaz by mohl být viditelný přímo z města, pás dále směřuje přes Rychnov nad Kněžnou, severně od Šumperka, jižně od Bruntálu, jižně od Opavy a prochází přímo přes Ostravu, Havířov aČeský Těšín.

13. května před 22:45 tu máme další viditelný přelet spojený s přeletem přes Měsíc. Parametry přeletu jsou opět podobné,jen pás je o něco užší a přelet o něco málo kratší (7 km, 1,5 s).
Pás prochází tentokrát od Rozvadova, severně od Horšovského Týna, severně od Klatov, severně od Strakonic míří na Písek,který míjí o něco jižně, ale úkaz bude z města viditelný, pás dále míří do Týna nad Vltavou a prochází jeho jižním okrajem,pokračuje Třeboňskem, jižně od Jindřichova Hradce a jižně od Slavonic na hranicích Čech a Moravy už prochází na rakouskémúzemí, ale stále přitom kopíruje hranici našeho státu a tak bude úkaz viditelný i jižně od Znojma. Zajímavý bude i pro Slovensko (jižně od Trnavy, Nitry, Levic..).

Poslední přelet přes Měsíc tohoto týdne se odehrává v neděli kolem 22:00. Protože Měsíc je již výše nad oborem, má pás šířku jen kolem 5 km a doba přeletu se zkrátila na necelou sekundu. Průměr stanice však bude až 35 úhlových vteřin.
Pás prochází středem Čech. Začíná v Kraslicích a míří přes Karlovy Vary, jižně od Rakovníka, jižně od Prahy (podobnějako 11. 5. např. přes Mníšek pod Brdy), pás pak pokračuje jižněji přes vodní nádrž Slapy, jižně od Benešova, Vlašimi, pokračuje podél D1 na Humpolec z něhož míří dále podél D1 na odbočku k Jihlavě, další zastávkou pásu našeho přeletu jena D1 Velké Meziříčí a logicky tedy také Brno, kde pás opouští D1-čku a směřuje do Kyjova a jižně od Veselí nad Moravoupokračuje na Slovensko. Zde si také vybírá zajímavá místa, jako je Nové Mesto nad Váhom, Partizanské, Banskou Štiavnicu,Veľký Krtíš.

Mladý Měsíc

Poměrně výhodnou polohu má velmi mladý Měsíc v pondělí večer. Kolem 21:00 SELČ již bude Slunce pod obzorem a kousek odmísta, kde zapadlo, by mohla jít vyhledat Venuše. To je úkol přetěžký, podobně jako sledování velmi mladého Měsíce v tento večer. Nicméně vyplatí se to za dobrého počasí zkusit. Ideální bude zřejmě čas mezi 21:15 a 21:30.

O den později, v úterý 10. května, bude již Měsíc snadno viditelný i hodinu a půl po západu Slunce, tedy kolem 22. hodiny letního času. V dalších dnech projde Blíženci, což přináší hezké setkání se Saturnem, Castorem a Polluxem, zvláště13. května (v pátek večer).

Mimochodem, zdali vyjde počasí vám nově předpoví ještě přesnější modely německé Wetterzentrale. Kéž bychom se i u nich v budoucnu nedočkali nefunkčnosti z důvodu plateb či jiných, jako je tomu v luzích Česko-Slovenských.
Pro německy méně znalé připomínám, že zajímavé jsou například odkazy na Temperatur (teplota), Niederschlag (srážky),Wolken (oblačnost) navíc rozdělená na pásma vysoké, střední a nízké, Bodendruck (tlakové pole při zemi).

Jupiter

Spolu se Saturnem zůstává nejlépe pozorovatelnou planetou. Na 12. květen po 23. hodině připadá podobný úkaz, jaký jsme tu už nedávno měli. A sice přechod Ió, jeho stínu a současný výskyt Velké skvrny na polokouli osvětlené Sluncem. Dřívezvečera bude toto obohaceno o totéž v podání měsíce Europa.

Európa - stín začátek 20:50
Európa - přechod konec 21:47
Velká skvrna na středu disku kolem 22:45
Ió - přechod začátek 23:00
Európa - stín konec 23:31
Ió - stín začátek 23:50
Ió - přechod konec 1:11
Ió - stín konec 2:01

Další průchody Velké skvrny: 10. 5. ve 21:09, 15. 5. ve 20:17.

Měsíce Mimas, Dione a Rhea

Pěkný snímek Cassini ponechávám bez dlouhého komentáře. Linka uprostřed je saturnův prstenec. Více na webu zobrazovacíhotýmu Cassini CICLOPS.

Ilustrační foto...

Drobnosti

1000 komet SoHO: tipovat můžete do objevu 960. komety. Pomalu se blíží datum této uzávěrky..

Sluneční aktivita a polární záře - tímto tématem se zabývá Lukáš Turek v samostatném článku, ale sem patří alespoň upozornění na to, že po sérii CME, především té z 6. května, je tu nízká až střední pravděpodobnost vzniku polárních září. V praxi to tedy znamená jistou, byť velmi malou šanci něco vidět, pokud budete ve správnou dobu na správném místě. I tak by se jednalo o záři nevýraznou, nejspíš červené barvy nízko nad severem.
Upozornění bylo tedy vydáno jen pro oblasti Dánskem a výše počínaje. Platnost upozornění je od 8. do 11. května s pravděpodobností vzniku polárních září 30, 25, 30 a 15 %.

Hvězdný atlas Mag-7 - zajímavý projekt, jehož mirror byl umístěn na server www.astro.cz, jako pomoc autorovi. Nyní byl také přeložen do češtiny a doplněn o náhledy.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Doba pionýrů skončila, zapomeňte (1. část)
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2006 B
Ilustrační foto...
HST zachytil slabé hvězdy
Ilustrační foto...
Hubble zachytil planetu Fomalhaut b
Ilustrační foto...
Multimedia
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691