Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

2M1207b -- říkejme mu exoplaneta

Známých exoplanet je už přes sto kusů a metody jejich detekce jsou taky různé, ale přímých pozorování vzdálených světů je zatím poskromnu. Ale postupně jich přibývá...

Doposud jsme si mohli jen představovat, jak asi cizí planetární soustavy vypadají a to buď pomocí modelů sestavených na základě nepřímých měření, nebo díky fantazii pouličních umělců s krabicí barev. Avšak už dnes se objevují první přímé pozorování planet mimo Sluneční soustavu -- exoplanet.

Ilustrační foto...

Objekt 2M1207, celým jménem 2MASSWJ1207334-393254, se nachází asi 200 světelných let daleko od Země, ve směru souhvězdí Hydry. Dnes už známe jeho pravou podstatu, ale když se na něho zaměřil VLT na Chilské hoře Paranal poprvé v dubnu roku 2004, objevili astronomové vedle hnědého trpaslíka (to jsou ty nepodařené hvězdy, které nemají dostatečnou hmotnost, aby ve svém jádře zažehly termojaderné reakce) asi stokrát slabší objekt silně zářící v infračervené oblasti spektra. Jeho přítomnost potvrdilo i pozorování pomocí Hubblova teleskopu, ale ani to nerozhodlo, zda se jedná o průvodce hnědého trpaslíka, nebo objekt náhodně promítaný do jeho blízkosti ze vzdáleného hvězdného pozadí.

Ilustrační foto...

Spektroskopická měření ukázala, že zdánlivý průvodce má teplotu asi 1000 stupňů Celsia, jeho hmotnost nepřevyšuje pětinásobek hmotnosti Jupitera a v jeho atmosféře se nachází molekuly vody. Další pozorování provedena asi rok po prvním potvrdila, že oba objekty se vůči pozadí pohybují společně a tvoří gravitačně vázaný pár, vzdálený od sebe asi 55 astronomických jednotek, což v naší Sluneční soustavě odpovídá dráze daleko za Plutem, asi dvojnásobná vzdálenost Neptunu od Slunce.

Mezi tím byl objeven stejným přístrojem, tedy jedním z 8,2-metrových dalekohledů ESO doplněným o přístroj NACO a vylepšený adaptivní optikou, což umožňuje získat ostrý snímek s vysokým rozlišením v infračerveném oboru spektra i přes nepříznivé chvění zemské atmosféry, průvodce u mladé hvězdy typu T-Tauri -- GQ Lup v souhvězdí Vlka. Přes nejistotu v jeho hmotnosti není zatím možné přesně určit jeho podstatu, ale nejpřesvědčivěji se jeví model doplňující změřenou teplotu asi 2000 stupňů Celsia o hmotnost dvou Jupiterů.

Ilustrační foto...

Přímo pozorovat vzdálenou planetu není nijak jednoduché, neboť se utápí v záři svojí mateřské hvězdy. Proto si pro své pozorování astronomové vybrali hvězdnou asociaci TW-Hydrae. Ta jako velmi mladá -- 8 miliónů let, zaručuje, že případné planety budou ještě horké a jasnější, než jejich stejně hmotné, ale starší a už chladnější kolegyně.

Zatím posledním úlovkem VLT/NACO je hvězda AB-Pic, jejíž průvodce se však se svou hmotností asi 13 Jupiterů pohybuje na hranici mezi obřími planetami a hnědými trpaslíky.

Ilustrační foto...

Na detailní záběry vzdálených světů si budeme muset ještě chvíli počkat, ale snad nám je přinese připravovaný projekt Terrestrial Planet Finder, který by měl být schopný objevit a pořídit snímky planet zemského typu obíhajících kolem cizích hvězd. Do té doby se budeme muset spokojit jen s působivými představami vesmírných umělců.

Ilustrační foto...

Zdeněk Janák

| Zdroj: Space.Com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zákryt Saturnu
Ilustrační foto...
STS-118: Endeavour – průběh letu (9. - 12. srp
Ilustrační foto...
Vánice v disku kolem červeného trpaslíka
Ilustrační foto...
Odrazová sklíčka na Měsíci
Ilustrační foto...
Stará láska nerezaví
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691