Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Redakce IAN

Instantní astronomické noviny, nebo také INASTRONOVINY, nebo také IAN pro vás připravuje spolek nadšenců z různých koutů a ústavů.

Trochu z historie...

Píše se rok 1997 a dva mladí astronomové v Brně přicházejí s odvážnou myšlenkou. Rudolf Novák tehdy u cigára LM za kopulí 20cm dalekohledu brněnské hvězdárny přesvědčuje Jiřího Duška, že budou vydávat astronomický časopis. Ne ale tak ledajaký, nýbrž prostřednictvím internetu. Stalo se. Sedmého července 1997 vyšlo první číslo Instantního Bílého trpaslíka, tehdy ještě zpravodaje Amatérské prohlídky oblohy. Jeho rostoucí obliba si v několika následujících týdnech vynutila vznik nezávislého periodika. Poprvé se na internetu objevily Instantní astronomické noviny (Inastronoviny, IAN) dne 9. října 1997. Nutno podotknout, že charakter novin navrhl Zdeněk Pokorný, stejně jako naše jméno.

Snad každému jsou jasné výhody internetových novin. Náklady na jejích vydávání jsou minimální. Na rozdíl od tištěných umožňují okamžitou dostupnost takřka na celém světě, využívání animací a jiných multimédií a především informovat takřka okamžitě. V roce 2003 odchází Jiří Dušek z pozice šéfredaktora a za kormidlo novin se postavil Rudolf Novák. Toho během roku 2005 na několik měsíců vystřídal Petr Kubala, který ke konci roku 2007 v redakci skončil. Během 10 let existence IAN se v pozicích redaktorů prostřídalo velké množství lidí a IAN prošly řadou menších i větších změn.


Planetka (9665) Inastronoviny

Instantní astronomické noviny mají svou vlastní planetku. Ta obíhá okolo Slunce mezi drahami Marsu a Jupiteru. Planetku se základním označením 1996 LA a pozdějším oficiálním číslem 9665 objevili astronomové z jihočeské Kleti 5.června 1996. Původní návrh jména IAN neprošel kvůli podobnosti s již pojmenovanou planetkou, která nese název jiné astronomické organizace (IAU). Nakonec byl proto zvolen název Inastronoviny. Jako odůvodnění názvu je v anglicky psané citaci uvedeno:

IAN, or Instantní astronomické noviny, is a Czech Internet Astronomical Newspaper founded by Jirí Dusek and Rudolf Novák in Brno in 1997. The webpages of the IAN report the latest reliable astronomical information to the Czech public.

Český překlad citace

IAN neboli Instantní astronomické noviny jsou české internetové astronomické noviny založené Jiřím Duškem a Rudolfem Novákem v Brně roku 1997. Webové stránky IAN přinášejí české veřejnosti nejnovější spolehlivé astronomické informace.

Cirkulář MPC 36948 oznámil pojmenování planetky 23. 11. 1999.

Základní elementy

  • Absolutní hvězdná velikost: 12,9 mag
  • Velká poloosa dráhy: 3,0771096 AU
  • Výstřednost dráhy: 0,1162195
  • Sklon dráhy: 7,72°
  • Doba oběhu: 5,4 let

Další informace o tělese, včetně aktuální polohy ve sluneční soustavě: ssd.jpl.nasa.gov

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Leo I
Ilustrační foto...
Dokonalé splynutí
Ilustrační foto...
Obloha v dubnu
Ilustrační foto...
Pioneer 10: The Neverending Story -- průběh letu
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 48
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691