Slunce se po delší době rozhodlo potěšit (a vyšlo na to i počasí). Pozorujte halové jevy a bouřky..
Ió bude vidět zároveň se svým stínem a Velkou skvrnou. Discovery pojede zpět do VAB. Start odložen na červenec.
Opportunity parádně zapadl do písku. NASA také uveřejnila očekávané 360° panorama z Larryho vyhlídky.
Mars Express snad brzy úspěšně rozbalí pruty radaru.
Sluneční skvrna
Aktivita Slunce nezadržitelně spěje ke svému minimu a tak jsme tu o Slunci moc mluvit nemohli. Někdy se vše ale vyvinevelmi rychle a na povrchu Slunce je veliká skvrna ani se nenadějeme. Tak tomu bylo také v druhé půlce minulého týdne.Pokud jste ji ještě nezachytili, máte ještě chvíli času.
Ukázka toho, jak rychle se skvrna na povrchu Slunce vytvořila: SOHO/Spaceweather.comBouře a Halové jevy
Již delší dobu mám slabost pro meteorologii a ani mě nenapadlo, že zdaleka nemusím být jediný. O to větší radost mi udělalo spuštění projektu pozorování halových jevů a nyní i bouřek. Celé je to tak jednoduché, že to zvládne každý anavíc to může být i poučné a zajímavé. Sám jsem netušil, kolik toho neznám a tak se nyní vždy mohu těšit na každý nový den a vyhlížet nějaké to halo, nebo blížící se bouřku. Samozřejmě, ne všechno je tak jenoduché a ne vše tak bezpečné, jak se může zdát, a proto je dobré pro začátek zavítat na webové stránky obou projektů. Zde se dovíte podrobnosti:
Thunderstorm Observe Project
Halo Observe Project
Jupiter
Tento týden by bylo ideální zabookovat si večer 5. května, což je ve čtvrtek. Jupiter bude po 21. hodině již vysokoa na střed jeho kotoučku se bude natáčet Velká červená skvrna. Zároveň se kolem 22. hodiny bude přesouvat přes disk planetyměsíček Ió a jeho stín. Celé divadlo skončí kolem půlnoci.
Discovery později
Jak v říši pohádek si připadám po minulém týdnu. Poté co se již zdálo být jisté, že lety raketoplánů budou obnovenystartem Discovery v květnu, nyní je jasné, že vše je opět jinak. Na vině je několik drobných i jedna větší závada, ale z diskuzí kolem nich mám občas divný pocit, jakoby ani inženýři celé ty měsíce nevěděli, co vlastně je může potkat za problémy. Věřím, že je to jen dojem některých lidí a také si myslím, že není kam spěchat. Na startovní rampě budou nyníprovedeny některé testy, jež by ve Vehicle Assembly Building (VAB) nemohly být provedeny a poté bude celá sestava opět odvezena do VAB k opravě závad na externí palivové nádrži.
Nové datum startu bylo posunuto na "ne dříve" než 13. července 2005.
Výrazný problém Opportunity?
Při pohledu na poslední záběry robota Opportunity, jehož kolečka zůstala prakticky celá ponořena do písku marsovské pouště jsem si nejprve pomyslel, že to je opravdu špatné. Po zhodnodcení všech manévrovacích schopností vozítka a po přečtení zpráv od Steva Squyrese už tak pesimisticky tuto situaci nevidím. Každopádně je fakt, že se robot vydal poněkud nešťastným směrem a při přejezdu vrcholku duny došlo k většímu prokluzu kol a jejich zahrabávání do půdy. Tím vznikl problém, že přední i zadní kolečka jsou hodně zabořena, zatímco prostřední asi ne zdaleka tolik. Necháme se tedy překvapit,jak si s tímto technici poradí a kudy vlastně bude Opportunity pokračovat ke kráteru Erebus, který je nedaleko před ním směrem na jih.

Panorama z Larryho vyhlídky
V solech 410 - 413 od přistání na Marsu pořídil Spirit panoramatickou kamerou mnoho záběrů svého okolí, z nichž se postupně podařilo poskládat barevné panorama. Jak tedy vypadalo okolí vozítka, kopce Columbia i pláně kráteru Gusev, je dobře vidět.
Větší verze ke stažení na serveru mise (NASA/JPL).Velmi kuriózní je také záběr na "balancující kámen" v oblasti nedaleko Larryho vyhlídky zvané Metuzalém.