Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Alergie na měsíční prach

Trápí vás senná rýma? Nechali byste se nejraději každé jaro vystřelit na Měsíc, abyste měli od toho poletujícího pylu aspoň na chvíli pokoj? Zapomeňte na to. I měsíční prach totiž dokáže být pořádně protivný. Nejen, že vám zaleze za nehty, skřípe mezi zuby, dráždí oči, ale dokonce může přivodit i vážné plícní problémy.

Fandům sci-fi literatury určitě není potřeba představovat skvělou knížku Arthura C. Clarka „Měsíční prach“ (A Fall of Moondust) z roku 1961. Proslulý spisovatel v ní vypráví napínavý příběh výletního plavidla Seléné, které uvízne pod několikametrovou vrstvou prachu. Všichni cestující jsou sice v pořádku, ale zásoby kyslíku se neustále zmenšují a venku navíc nikdo neví, kde se vlastně Seléné nachází. Čtenář si neoddychne ani po té, co je posádka konečně nalezena, protože nikdo nezná způsob, jak plavidlo dostat i s posádkou ven. Autor při psaní tohoto románu nejspíš vycházel z obav, které v té době kolem neznámých vlastností měsíčního prachu kolovaly. Soudilo se například, že prach by se mohl díky silnému elektrostatickému náboji chovat ve světě bez atmosféry jako kapalina. V nižších polohách by se tak mohly vytvořit zrádné prachové pasti. Výsledky prvních automatických sond podobné obavy naštěstí vyloučily.

Při vycházkách kosmonautů v rámci mise Apollo se však určité problémy spojené s měsíčním prachem přece jen vyskytly. První skutečný geolog na Měsíci - Harrison Schmitt z Apolla 17 - si po návratu z vycházky všiml, že po svléknutí skafandru cítí v kabině lunárního modulu Challenger zápach střelného prachu. Stejné pocity měl ostatně i jeho kolega Eugene A. Cernan. Schmitt na sobě dokonce pozoroval příznaky alergických reakcí na prach v kabině, ale ty naštěstí hned příští den odezněly.

Ilustrační foto...
Šlápoty v měsíčním prachu. Místo přistání Apolla 17. Foto: NASA

Posádky pilotovaných výprav k Měsíci strávili na povrchu našeho souputníka nanejvýš několik desítek hodin, ale jak to bude s budoucími obyvateli stálých měsíčních základen? Nebude jim vlezlý měsíční prach dělat problémy? Nejspíš ano.Křemité částečky, které jsou hojně obsaženy i v měsíčním prachu, nejsou samy o sobě nijak jedovaté. Pokud je ale jejich rozměr pod 10 mikronů, mohou se dostat do plic a způsobit silikózu - nemoc, která je rozšířena především mezi horníky, zedníky, kamenosochaři a rovněž techničkami zubních laboratoří. Všichni totiž při své práci nechtěně vdechují jemné částečky sloučenin křemíku, které obalují plicní tkáň tuhým povlakem. Je-li takto postižena větší část plic, nastávají problémy s dýcháním. Takto postižené osoby často podléhají bakteriálním a plísňovým onemocněním plic, trpí chronickou bronchitidou. Jejich léčba je komplikovaná a onemocnění může být i smrtelné.

Ilustrační foto...
Drsná a nebezpečná práce v kamenolomech. Foto: Pavel Gabzdyl

Křemité částečky měsíčního prachu jsou navíc velmi ostrohranné a působí na lidský organismus doslova jako brusivo, které vás škrábe v krku a v očích. Se všudypřítomným měsíčním prachem se zkrátka budou muset budoucí kolonizátoři Měsíce umět vypořádat.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nadpozemský maratón
Ilustrační foto...
Modrý Měsíc
Ilustrační foto...
Aram Chaos a Apollinaris Patera
Ilustrační foto...
Primera luz pro Gran Telescopio Canarias
Ilustrační foto...
Nová teorie vzniku gama záblesků
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691