Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 17

17. týden přinese pravděpodobně přelom mezi studeným a teplým jarem. Obloze vládnul v noci Měsíc. Nyní jej budeme vídat také ráno nizoučko nad obzorem. Pozorovatelsky zajímavý bude především zákryt Antara Měsícem. Kosmonautika přináší výročí Discovery a HST, také na Marsu se udály zajímavé věci. Zaměříme se i na saturnův Titan očima Cassini.

Zákryt Antara Měsícem

Do kalendáře si poznamenejme především noc z úterka na středu. Na našem území bude úkaz viditelný nízko nad jihovýchodním obzorem. Vstup se odehraje těsně po půlnoci, výstup asi o hodinu a pět minut později. Konkrétní údaje pro Prahu uvádím dlediskuze z Astrofóra.

Ilustrační foto...

Současná předpověď počasí pro tuto noc je velmi nepříjemná. Přes ČR bude v úterý přecházet střed tlakové níže a v nocina středu již bude východně od nás. Mělo by být tedy spíše zataženo, ale snad se někam dostane nějaká ta díra v oblačnosti.

Kometa Machholz

Pokud máte zájem pozorovat nějakou jasnější kometku, tipem může být právě Machholzova kometa. Nyní je již slabá nějakých 8 mag a je o to obtížnějším objektem, že může v malém dalekohledu připomínat hvězdu. Zato vyhledání komety nemusí být obtížné,najdeme ji v oblasti Velkého vozu. Pozorování před půlnocí nebude rušit Měsíc a kometa je velmi vysoko nad severem.

Ilustrační foto...

HST a Discovery

Raketoplán - pozoruhodné kosmické plavidlo, se načas rozloučilo s oblohou, po osudové havárii Columbie 1. 2. 2003. Nyníje jasné, že nového letu se dočkáme již brzy. A bude to právě Discovery, který odstartuje jako první. Poslední datum,které jsem vyhledal hovoří o startu plánovaném na 22. května (startovací okno potrvá do 3. června). Nyní je raketoplán na startovní rampě 39B Kennedyhovesmírného střediska, kam byl dopraven 6. dubna.

Ilustrační foto...

K raketoplánu Discovery se v pondělí váže ještě výročí 15 let od vypuštění dalekohledu HST. Tento drobek je nyní na konci své životnosti, alespoň co se gyroskopů týče a tudíž by vyžadoval opravu, kterou může provést právě jen raketoplán. Bývalýšéf NASA takovou opravnou misi vyloučil z bezpečnostních důvodů. Nový šéf Griffin se k ní staví méně kategoricky. Zajímavězněl názor - "pokud se bojíme letět s raketoplánem k HST, má cenu vůbec létat do vesmíru?". Nicméně další neúspěch v krátkédobě by NASA jen těžko nesla a tak se zdá, že mise k HST je potřeba v nevhodnou dobu.

Hubble slaví patnáctiny novými snímky..

Novinky od planet Saturn a Mars

Výzkum okolí Saturnu pokračuje stálým tempem podle plánu. Výsledkem posledních dvou průletů Cassini kolem Titanu jetaké podrobnější snímání oblasti tvaru písmene H. O tom, jak je třeba fotografovat Titan, abychom viděli na povrch, opěthovoří následující sekvence snímků přes různé filtry. Nejprve je to záběr podobný tomu, jak bychom viděli Titan okem my(kombinace snímků přes filtr ultrafialový, zelený a červený). Následuje záběr infračervený, který umožňuje prohlédnout opar z uhlovodíků. Na závěr je zde kompozice přes dva infra-filtry propouštějící záření o vlnových délkách 938 a 889 nm.

Ilustrační foto...

Na Marsu se Spirit konečně povedlo zachytit sekvenci snímků, na nichž je dobře zachycen pohyb větrných vírů. Vědciměli docela štěstí. Snímky musely být pořizovány náhodně s odstupem 20 sekund. Poté byly na Zemi odeslány náhledy a na jejich základě pak byly snímky buď smazány, nebo odeslány vybrané v celé velikosti. Výsledkem je pěkná animace ze solů456 a 459. Zvláště v prvním případě prošel prachový vír opravdu blízko Columbia hills.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Animace byly vytvořeny ze snímků Spirit, zdroj: NASA/JPL. Upravena byla velikost. Nejlepší verze najdete v diskuzi o MER. Animace NASA pak na oficiálním webu MER.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Na nebi je vidět nova
Ilustrační foto...
Nezmar Galileo
Ilustrační foto...
Astronomická? Olympiáda?
Ilustrační foto...
SMART-1 blízko cíle
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru V
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691