Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 16

Opportunity stojí. Pozorujeme planety. ISS má 5 členů posádky.

Co je s Opportunity?

Podle zpráv v diskuzi D. Ellisona se Opportunity zastavil v solu 433 po jízdě dlouhé 150 metrů. Důvodem byla náhláporucha pohonu pravého předního kola. Jak se ukázalo později, vozítko zvládlo jen 1-metrový posun zpět a opět zastavilo.Kolečko je o 7° mimo přímý směr a rover stojí jižně od kráterů Voyager a Viking. Doufejme, že pojede dál, nejlépe zapohonu všech kol k tomu potřebných.

Ilustrační foto...

Pohled zpět panoramatickou kamerou stále ještě ukazuje krátery Viking (vpravo) a Voyager (vlevo). Barvy přibližně pravé podle snímků NASA/JPL.

Zajímavé struktury vykazuje také nedaleký povrch dun. Doliny bývají vyplněny drobnou sutí, poprvé však byly vyfotografoványtaké tyto kruhové struktury, které nápadně připomínají mladý impaktní kráter. Mohlo by jít i o projev kryogenní? Nedalekotohoto "kráteru" velikého 20 cm je ještě jeden o něco menší.

Ilustrační foto...

V nepravých barvách zobrazený mladý kráter. Snímky NASA/JPL.

Pozorujeme planety

Co také jiného, když se nám tak nabízí hned dvě největší. Měsíc se nyní usadil mezi Saturnem a Jupiterem a s tím, jak sejeho fáze přiblíží úplňku, setká se s králem planet. Přesněji pak úplněk připadá na neděli 24. dubna, setkání s Jupiterem na 22. dubna. Měsíc kromě toho také projde polostínem Země. Je to dáno tím, že Slunce není zdroj bodový a tak se krom stínuúplného vytváří za Zemí i polostín. Ten je podstatně méně nápadný a Měsíc při tomto průchodu skoro nezmění jas. Nicméněpozorovatelné to je. Tentokrát si to však budou moci uvědomit lidé na opačné polokouli, protože u nás bude den a Měsícpod obzorem. Dobře tuto situaci znázornili na Sky&Telescope.

ISS s pěti lidmi na palubě

Od neděle je Mezinárodní vesmírná stanice ve větší permanenci. Na návštěvě je Ital Vittori a spolu s ním přiletěla 11. stálá posádka Phillips a Krikaljov. Současná posádka Chiao a Šaripov se pak spolu s Italem vrací v neděli. Zajímavé je,představit si, že nad hlavou mi přelétá "družice" s pěti lidmi na palubě a zároveň je tu možná šance vidět opět Sojuzoddělený od ISS než sestoupí na Zem. Přelety jsou časté, ale nastávají nyní velmi brzy ráno.Zde je přelet v neděli ráno, třeba to zrovna vyjde:

24.4. -1 mag 03:59:58 31° ZSZ 04:01:08 62° S 04:04:04 10° VSV

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Honba za dvojčetem Země
Ilustrační foto...
Sága kosmického teleskopu III
Ilustrační foto...
Indický tanec stvoření
Ilustrační foto...
Zlaté století astronomie - díl první
Ilustrační foto...
Vyhodnocení soutěže o nejlepší fotku Perseid
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691