Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Echion aneb Potíže s Trojskou válkou

Když trojský princ Paris unesl krásnou Helenu, ženu spartského krále Menelaa, vznikla z toho spousta potíží. Přesto že se tak stalo před několika tisíci lety, potíže v určitém smyslu trvají dodnes.

Ilustrační foto...Při prvním pohledu do astronomických časopisů, programů mezinárodních konferencí či na webovské stránky observatoří po celém světě se může zdát, že astronomové vidí ve oblasti planetek (asteroidů) jen dva velké hity -- asteroidy pohybující se v blízkosti Země a naopak transneptunická tělesa ve vnějších oblastech sluneční soustavy. Není to však úplná pravda. Mezi značně rozrůzněným světem planetek se nacházejí i další velmi zajímavé skupiny. Jednou z nich jsou Trojané, planetky nacházející se v libračních bodech soustavy Slunce-Jupiter.

Francouzský matematik J. J. Lagrange objevil řešení rovnováhy pro gravitační systém tří těles už v sedmdesátých letech osmnáctého století. Astronomové však nalezli nádherný názorný příklad takového chování až v roce 1906, kdy heidelberský astronom Max Wolf objevil prvního Trojana, dnes známého jako planetka (588) Achilles. (Neodpustím si historickou kuriozitu -- teprve loni přišel Gareth V. Williams z Minor Planet Center na to, že prvního Trojana mohl už objevit Edward Emerson Barnard o dva roky dříve, v roce 1904. Nové těleso zaznamenal při sledování Saturnova měsíce Phoebe, pozoroval však jej pouze jedinou noc. A tato Barnardova data teprve v říjnu 1999 zidentifikoval Gareth Williams s Trojanem 1999 RM11 nalezeným v rámci projektu LINEAR. Po spočtení spolehlivé dráhy dostal pořadové číslo 12126. Ale zpět od historie.)

Jupiterovští Trojané se nacházejí v libračních bodech L4 a L5, tedy ve vrcholech rovnostranných trojúhelníků tvořených vždy Sluncem, Jupiterem a danou planetkou. Oblak Trojanů kolem L4 Jupiteru o cca 60 stupňů předbíhá, Trojané v L5 jej o přibližně stejnou výseč následují.

Trojané kolem libračních bodů migrují, a jejich librace není v žádném případě malá, může dosahovat až třiceti stupňů. Průměrný Trojan má velkou poloosu dráhy kolem 5,2 astronomické jednotky a tedy oběžnou dobu blížící se dvanácti rokům. Dá se tak říci, že se pohybuje kolem Slunce v rezonanci 1:1 s Jupiterem. Z hlediska zkoumání dynamiky sluneční soustavy jsou Trojané velmi důležitou skupinou.

Trojanům bylo věnováno několik hledacích projektů -- Palomar Leiden Surveys T-1 až T-3, v posledních letech třeba Uppsala-DLR Trojan Survey používající metrovou Schmidtovu komoru Evropské jižní observatoře na La Silla. Samozřejmě se dá Trojan najít i mimo specializované přehlídky, jen si musíte včas uvědomit, kde hledáte a hlavně si potenciálního nového Trojana vůbec všimnout, neboť se díky větší vzdálenosti od Slunce pohybuje pomaleji než typické planetky hlavního pásu. Ale tím potíže v žádném případě nekončí.

Ilustrační foto...Číslovaných planetek ze skupiny Trojanů je nyní, k 26. květnu 2000, dle databáze Minor Planet Center 225, z toho 147 v libračním bodě L4 a 78 v L5. Nesymetrie mezi Trojany, tedy zhruba dvojnásobný počet těles v libračním bodě předcházejícím Jupiter oproti bodu následnému nebyla dosud uspokojivě vysvětlena. Pro všechny dosud známé Trojany, tedy nejen číslované, je poměr stejný tj. 428 těles v L4 oproti 191 v L5.

Dosud neznámého Trojana, který je co do detailu vzato Řek, neboť se nachází v libračním bodě L4, jsme poprvé zaznamenali spolu s Milošem Tichým na CCD snímcích pořízených druhého listopadu 1997 s 0,57-m zrcadlovým dalekohledem Observatoře Kleť při následné astrometrii jednoho z našich předchozích objevů v hlavním pásu. Už na základě našeho prvního předběžného výpočtu dráhy bylo zřejmé že se jedná o Trojana. Pod předběžným označením 1997 VB1 jsme jej dál pozorovali ještě v roce 1997, a pak od 1998 až letošního ledna, kdy pro něho japonský astronom Syuichi Nakano spolupracující s Minor Planet Center nalezl předobjevová pozorování z roku 1978 z Mt. Palomaru, a k výpočtu definitivní dráhy použil také pozorování pořízená v rámci projektů LINEAR a ODAS. Trojan obdržel pořadové číslo (13229) jako 426. kleťská planetka se spolehlivě určenou dráhou a druhý číslovaný kleťský Trojan po planetce (3451) Mentor v L5 objeveném v roce 1984. Pro tu pan kolega Tichý pořizoval následná astrometrická měření již v roce 1984 a od té doby trpí k Trojanům sympatií, zvýšenou objevy dalších dvou Trojanů 1997 TB12 a 1998 YW1 (zatím pozorovaných ve třech resp. čtyřech opozicích a "čekajících" na očíslování).

Dráhové elementy planetky (13229) Echion
Epoch 2000 Sept. 13.0 TT = JDT 2451800.5, Nakano
M 349.61742 (2000.0)PQ
0.08308107Peri. 165.32924-0.85147588-0.52402715
a 5.2015725Node 343.02509+0.47410369-0.75330388
e 0.0755467Incl. 3.85042+0.22408594-0.39740258
P 11.9H 11.4G 0.15U 1
From 84 observations at 4 oppositions, 1978-2000, mean residual 0".60. Orbital elements from MPC 37547.

A tak už zbývalo než vybrat jméno. Určitě to není u planetky to nejpodstatnější, mnohé své objevy pojmenované nemáme, a asi hned tak mít nebudeme, ale Trojan nás přitahoval. Už proto, že občas se cynicky podotýká, že noví Trojané se za chvíli budou muset pojmenovávat "1. řecký voják", "2. řecký voják" a tak dále. Objevitelé prvních Trojanů prošli zřejmě klasickým vzděláním a dvěma skupinám těles oddělených vládcem bohů Jupiterem začali vybírat jména dle hrdinů trojské války, Řekům v L4 a obráncům Troje v L5. Mezinárodní astronomická unie dbá na dodržování téhle tradice, a tak pokud chcete mít svého Trojana pojmenovaného, nezbývá než vzít do ruky Homérovu Iliadu, případně Vergiliovu Aeneas a další perly antické kultury. Samozřejmě, že nejvýznačnější hrdinové na obou stranách už jsou dávno rozebráni. Když už narazíte na nepoužitého válečníka, patří většinou do opačné skupiny, než je váš dosud nepojmenovaný objekt. A někteří činitelé Mezinárodní astronomické unie se vám ještě vesele dotazují, zda budete raději číst Homéra v řečtině nebo Vergilia v latině. Naštěstí čeští filologové už dávno vytvořili české překlady. A kupodivu, ledacos o trojské válce se dá najít na internetu.

(13229) Echion = 1997 VB1
Discovered 1997 Nov. 2 by J. Tichá and M. Tichý at Kleť.
Echion was one of the Achaean warriors who entered Troy in the wooden horse. He died when he jumped from the horse.
(MPC 40710 - 2000 May 23)

Zásadním bodem zvratu v trojské válce bylo použití válečné lsti v podobě trójského koně. Na myšlenku postavit dřevěného koně, do něhož se ukryjí nejlepší řečtí bojovníci, připadl Odysseus. Trojané ovlivnění zinscenovaným odplutím Řeků a slovy nastrčeného řeckého vojáka Sinona vtáhli dřevěného koně do města a jeho osádka v noci otevřela brány Troje řeckému vojsku. Většina obyvatel Troje byla vyvražděna, město vypáleno, jen malý zbyteček Trojanů se spasil útěkem do dnešní Itálie. Výraz "trojský kůň" zůstal jako synonymum lstivého jednání dodneška. V osádce trojského koně byl samozřejmě Odysseus a další známí hrdinní Řekové -- Diomédes, Menelaos a další. V podrobných výkladech k trojské válce jsem však narazila na další skoro neznámá jména a vylíčení jejich osudů. Snad že mne otrávila četba o hrdinném vraždění na obou stranách, kterého se chrabří bojovníci nemohli vzdát, vybrala jsem si jednoho jménem Echion. Ten nedočkavý hrdinných činů po signálu, že vzduch je čistý, dychtivě vyskočil z dřevěného koně a.... a zabil se při pádu. Ostatní zkušenější válečníci sešplhali z koně po provaze. Dalo by se říci dobře mu tak. Troja však svému osudu stejně neunikla. Echion, skoro zapomenutá obět dávné trojské války krouží dnes po obloze pod číslem kleťské planetky (13229) vlastně ani ne jako připomínka antického hrdiny, ale jako připomínka absurdity všech válek a jejich obětí.

Jana Tichá

| Zdroj: Hvězdárna Kleť IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Velká skupina skvrn na Slunci
Ilustrační foto...
Indický tanec stvoření
Ilustrační foto...
Kosmonautika v roce sedm
Ilustrační foto...
Katastrofa Challengeru
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Krvavý Měsíc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691