Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 15

MHV, déšť, Slunce, práce. Žádný pokus o rým jen prozatímní pohled na to, jak snadno již druhý týden vznikal tento přehled. K Měsíci s Plejádami se tak již jen zpětně vracím, ale zbylo tu ještě dost zajímavého k počtení..

Měsíc a Plejády

Ach jo .. chybička se vloudila. Na pondělní Měsíc s Plejádami by bylo lépe upozornit již o týden dříve. I tak se našlodoufejme dost lidí, co si tohoto úkazu všimlo. Narychlo jsem zburcoval lidi na astrofóru a tak máme i nějaké pěkné snímky.Měsíc nemnoho starý a tudíž ještě krásný a dobře fotografovatelný se přiblížil k hvězdokupě Plejády, alias Kuřátkům v Býku. Pozorovatelný byl zároveň popelavý svit Měsíce i nejjasnější hvězdy. Díky vzdálenosti 2,5° šlo o vhodný úkaz pro triedr.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Měsíc, Saturn i Jupiter

Týden rozhodně není fádní. Stále vysoko najdeme Saturn s pěkně rozloženými prstenci. Pěkný bude Měsíc kolem prvníčtvrti, která nastává 16. dubna. S trochou nadsázky bychom tuto čtvrť mohli považovat za nevýhodnou, protože Měsíc budezároveň v odzemí, tedy na své eliptické dráze nejdál od Země. Samozřejmě tím bychom se dopustili značné nepřesnosti.O tolik menší zase nebude, ale uděláme-li snímek nyní a později, v přízemí, bude rozdíl snadno patrný. I to je vhodnýnámět k fotografii.
Začíná být také stále lépe viditelný Jupiter. Těžko říci, zda je to tím, že už je po opozici se Zemí a tak bude stále lépe vidět v první půli noci, nebo i prostě jen tím, že je tak dlouho večer světlo a když už se konečně setmí, Jupiter září nevysoko nad jihovýchodem.. Planeta je v souhvězdích ekliptiky, která se nachází jižně od nebeského rovníku a tak u nás nebude letos vycházet příliš vysoko nad obzor ani nad jihem. Ještě hůře na tom budeme v dalších opozicích, kdy se přesune do Vah, Štíra a Střelce. To znamená také zhoršenou viditelnost povrchových útvarů i úkazů měsíčků. Pouzeza vzácných okamžiků, kdy se atmosféra uklidní, budeme se moci kochat nejen Rudou skvrnou, která vůbec není rudá, či temnými přízraky měsíčních stínů, ale i mnohem jemnějšími detaily, tolik známými spíše z kvalitních záběrů amatérských astronomů.

Mezinárodní vesmírná stanice

Náhodou jsem minulý týden narazil na serveru Calsky.com, že ISS vykoná v 15. týdnu tzv. dvojitý přelet přes Slunce v jednom dni. Aby toho však nebylo málo, tak tento dvojpřelet se měl udát pro pozorovatelena jediném místě na Zemi. Bohužel však utopeného kdesi v Polsku.
Pátral jsem tedy dál a vyšlo mi, že přelet bude viditelný i u nás. Konkrétně v úterý ráno měl nastat kolem půl sedméa to ho řadilo mezi unikátní přelety trvající ne kolem půl sekundy, ale rovnou skoro 4 sekundy! Nakonec se stihlo zatáhnout po celé ose přeletu, vedoucí mimochodem i přes Hradec Králové.

Další pátrání mně zavedlo k pátku 15. dubna. Opět dva přelety viditelné z jediného místa na Zemi a opět v Polsku. I vtomto případě však bylo možné vysledovat pás přeletu přes naše území. No přes naše - spíše jen skrze oba severní výběžky - Šluknovský a Frýdlantský. Škoda že je to v pátek ráno a to je i pro mně z Jablonce daleko..

A tak mi prozatím nezbylo, než se smířit s tím, že si opět počkám na nějaký ten klasický přelet za tmy. Ale ouha - mají-linyní nastávat ráno, znamená to, že je uvidí jen těch pár nešťastníků, co se i kolem čtvrté či páté podívají na oblohu.Nic pro mně, ale nikdy nevíte, co vás z postele vyžene. Přelety si můžete nechat vyjet na serveru Heavens-Above.com.
Závěrem tedy dodávám, že nyní máme možná vhodné období pro sledování přeletů ISS přes Slunce nebo Měsíc. Pokusme seto sledovat, je to neobyčejný zážitek.

Závěrem z výzkumu planet

Jako obvykle bychom si mohli zpestřit závěr také nějakými fotografiemi cizích světů. Vždyť není nic úžasnějšího prozájemce o astronomii či kosmonautiku, když může v pohodlí domova sledovat mrazivé pustiny Marsu, kde stěží bude více než-30 °C a je tak daleko od nás.. (k pondělku je Mars 227 mil. km a Saturn 1350 mil. km daleko).

Ilustrační foto...

Náladově zbarvený snímek (neukazuje okolí Spirit v pravé barvě)

Ilustrační foto...

7 kráterů navštívených Opportunity, autor: Tman, NASA/JPL

Na úplný závěr ještě přidejme, že 16. dubna nás čeká v rychlém sledu další průlet Cassini kolem Titanu. Poslední věcsnad není třeba ani komentovat..

"Houston, we've got a problem" (Apollo 13, 13. 4. 1970)

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sluneční minimum je asi za námi
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2005 (XL.) - díl C
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 23
Ilustrační foto...
Instantní galerie 4
Ilustrační foto...
Ve sluneční soustavě je těsno
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691