Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 14

Poněkud se zpožděním přichází další článek. Týden na mě nějak nepočkal, ale snad to bude vadit o něco méně. Pokud bylo jasno, jistě se intenzivně pozorovaly deep-sky objekty a nejinak tomu bude snad i nyní, než se počasí pokazí. Přehled věnuji kometám, Saturnu a zatmění Slunce.

Bez Měsíce

Obloha osiřela. Měsíc se přiblížil opět úhlově ke Slunci a 8. dubna bude v novu. Stěží v neděli večer se objeví chvílipo západu Slunce nad obzorem. Pozor však, právě tento večerní nedělní Měsíc by mohl být tím nejhezčím z tohoto týdne.Jinak se s ním ale musíme prakticky rozloučit..

Díky tomu však budou lépe přístupné jiné objekty, které by ve svitu Měsíce příliš zanikaly. Nepatří mezi ně zrovna mlhovina v Orionu, která se s námi pomalu loučí za soumraku na jihozápadě, ale spíše jsou jimi početné zástupy galaxií,jimiž jarní nebe přímo oplývá. Nicméně na své si přijdou i majitelé menších přístrojů, kteří shlédnou řadu otevřenýchhvězdokup. Ti kdo počkají déle do noci, vychutnají si řadu kulových hvězdokup, k ránu i mlhovin. Čím to, že právě nyní? Je tu přeci březen se svými nocemi stvořenými pro Messierovský maratón. Nejen Messiéry však stojí za kouknutí. Zkuste sipřed pozorováním připravit plán i na nějaká NGC-čka..

Jak jsme na tom s kometami?

Právě nadcházející nov jistě inspiroval také k zamyšlení, jaké slabé objekty krom galaxií zkusit? Jednou z možnostíjsou komety. Pro našince je však situace poměrně nepříznivá, i když paradoxně stále velmi významnou je kometa C/2004 Q2(Machholz). Kometu nalezneme nedaleko Polárky na cestě k Velkému Vozu. Nyní je již natolik slabá, že ji lze vyhledat jen větším binokulárem. Větší dalekohledy ji bez problémů ukáží jako stále poměrně velikou mlžinku s výrazně hvězdným okolím jádra. Ohony jsou již patrné pravděpodobně pouze na fotografii. Podívejte se také na návrat kolegů z Kleti.

Ilustrační foto...

A co další "mlžinky"? Za zmínku stojí periodická kometa 9P/Tempel 1. Jedná se o nenápadnou a velmi slabou kometu, která nyní ještě zjasňuje. V současné době ji lze vyhledat na tmavé obloze dalekohledy kolem 15 cm, lépe ji ukáže dalekohled alespoň dvojnásobně veliký, přesto i v něm bude stále vypadat jen jako malá nevýrazná mlhavá skvrnka - tedy typická kometa.
Pokud bychom zamířili na jižní polokouli, určitě by nás zajímaly jiné jasné komety - C/2003 T4 (LINEAR)a C/2005 A1 (LINEAR). Obě dostupné i triedry se na severním nebi pravděpodobně neobjeví dříve, než zeslábnoupod 12 mag. Navíc u první jmenované ještě ani není jisté, co se s ní mezitím stane.

Saturn bez povšimnutí?

Ale naopak. Upírají se k němu nyní právem zraky amatérů i úplných laiků. Má 1,5 roční dcerka už pomalu nejde spát,dokud mi při pohledu z okna večer neřekne "Saturn" :-) Na čekané u měsíce Titan byla navíc sonda Cassini a tentokrát sejiž nefotila Xanadu, ale oblast "písmene H".

Ilustrační foto...

Oblast H na měsíci Titan. Snímek Cassini, NASA/JPL

Ilustrační foto...

Prstenec téměř z profilu. Stíny prstenců jsou vidět nahoře na severní polokouli.

Ilustrační foto...

Měsíček Epimetheus (složeno přes UV, zelený a infračervený filtr)

Hybridní zatmění Slunce

Na 8. duben připadá poměrně nezvyklé zatmění Slunce. U nás z něho neuvidíme nic,ale stojí alespoň za zmínku. Měsíc obíhá Zemi po elipse. Někdy je tedy při zákrytu Slunce úhlově menší, jindy naopak větší. Podle toho také můžeme klasifikovat zatmění jako úplné, nebo jen prstencové. Pokud nastává právě hraniční situace, jako letos, může být zatmění na svém počátku prstencové (Měsíc je o něco dále od povrchu Země a nezakrývá Slunce zcela),úplné (tehdy se Měsíc přiblížil k povrchu Země a nastává úplný zákryt Slunce) a končí opět jako prstencové. Přesněji řečeno se to takto jeví na počátku, středu a konci pásu totality. Na jednom místě na Zemi si tedy můžeme vybrat jen jednu ze dvou možností. Letos bude většina pozorovatelů nejspíš ve střední Americe a uvidí jej tedy jako prstencové.

Ilustrační foto...

Připomínám ještě, že velmi významné prstencové zatmění (neboť nastává v nedalekém Španělsku či Tunisku), uvidímejako částečné i u nás 3. října 2005. Snímky z pátečního zatmění se určitě objeví na Spaceweather.com.
Další podrobnosti na webu Freda Espenaka.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Odporně tajemný Titan
Ilustrační foto...
Čekání na kometu Machholz
Ilustrační foto...
Strašidlo tmy v odpovědích
Ilustrační foto...
XMM-Newton našel ohnivou kouli
Ilustrační foto...
Tak zase o kus dál
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691