Dne 8.dubna 2005 nastane ve Střední Americe a Pacifiku prstencovo – úplné zatmění Slunce (označované také jako hybridní). V následujícím článku se podíváme na základní údaje o tomto úkazu a chybět nebude ani seznam astronomických a zpravodajských serverů z oblasti Střední Ameriky.
1. Průběh zatmění:
Zatmění bude pozorovatelné jako úplné pouze z Pacifiku. Na americké pevnině bude viditelné již pouze prstencové zatmění a to v úzkém páse, který prochází Kostarikou, Panamou, Venezuelou a Kolumbií. Částečné zatmění bude viditelné ve Střední Americe, velké části Jižní Ameriky a v části Severní Ameriky - v Mexiku bude Slunce zakryto až ze 70%. Částečné zatmění mohou spatřit také obyvatelé jižních států USA, kde bude v nejlepším případě téměř 50% a to na Floridě. Pěknou podívanou zažijí také obyvatelé Nového Zélandu, u nichž proběhne částečná fáze. Přesný průběh zatmění znázorňují obrázky:



2. Základní údaje o úkazu:
Čas úplného (prstencového) zatmění: 20:36 UT – čas se liší pro jednotlivá místa
Velikost: 1,007
Šířka pásu ve kterém proběhne úplné nebo prstencové zatmění: 27 km
Maximální doba trvání úplného (prstencového) zatmění: 42 sekund
Informace o úkazu na internetu:
Informace ze serveru NASA - velmi kvalitní !!! Na těchto stránkách má proběhnout přímý přenos ! http://eclipse.astroeduca.com/ Informace ve španělštině Animace průběhu zatmění (GIF) Informace o všech zatměních v minulosti i budoucnosti, fotografie, … Mapy průběhu úkazu:
Celková mapa Kostarika a Panama Kostarika a Panama II Panama Kolumbie a Venezuela 3. Přehled astronomických a zpravodajských serveru v oblasti úkazu:
V následujícím přehledu uvádím internetové stránky zpravodajských a astronomických serveru, rozdělených dle jednotlivých států. První fotografie by mohly být zveřejněny v ideálním případě v noci z pátku na sobotu SELČ. Pokud nechcete prohledávat zmíněné servery a potýkat se většinou se španělštinou, pak jednoduše pohodlně počkejte. Pokud se mi podaří sehnat dostatek fotografií, pak článek s nimi vyjde 11.dubna – případně později v IAN.
Poznámka: U vyhledávacích serverů typu Yahoo! bývá v závorce uveden přímý odkaz na rubriku zpravodajství. U astronomických a vědeckých serverů bývá v závorce uveden přímý odkaz na stránku o zatmění Slunce na daném serveru.
Kostarika – prstencové zatmění, částečné zatmění:
Fundación CIENTEC – Nadace pro vědu a techniku (přímý odkaz na článek o zatmění Slunce) Panama – prstencové zatmění, částečné zatmění:
Asociación Panamena de Astronomía – Panamská astronomická společnost (přímý odkaz na článek o zatmění Slunce) Aktuality z vědy www.terra.com.pa (zpravodajská rubrika) Kolumbie – prstencové zatmění, částečné zatmění:
www.colombia.com (zpravodajská rubrika) www.terra.com.co (zpravodajská rubrika) Národní astronomická observatoř Kolumbijský astronomický server Venezuela – prstencové zatmění, částečné zatmění:
Observatoř ARVAL - Venezuela (přímý odkaz na článek o zatmění Slunce) Zpravodajský server ve Venezuele www.terra.com.ve (zpravodajská rubrika) Centro de Investigaciones de Astronomía – Astronomické výzkumné centrum (přímý odkaz na článek o zatmění Slunce) Mexiko – částečné zatmění:
Yahoo! Mexico (zpravodajská rubrika) www.esmas.com – Mexická televize Zpravodajství USA – částečné zatmění:
New York Times Google News Fox News Yahoo! USA (zpravodajská rubrika) Ostatní doporučené astronomické servery v Latinské Americe:
www.astrored.org/ - astronomický server ve španělštině http://100cia.com/ - aktuality z oblasti vědy a techniky www.astroenlazador.com – astronomický server Stránky NASA ve španělštině Astronomický server v Argentině Astronomický server v Chile Astronomický server ve španělštině 4. Slovníček:
Total = úplné zatmění
Anular = prstencové zatmění
Parcial = částečné zatmění
Eclipse solar = zatmění Slunce
Noticias = zprávy