Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Erosův slovník naučný

Výkonná sonda NEAR začala ve Stopařově průvodci po Galaxii:, nezbytném to doplňku všech budoucích kosmoplavců, psát u hesla Eros první vysvětlující řádky. Podívejme se na ně.

Ilustrační foto...

Výprava Near Earth Asteroid Rendezvous, zkráceně nazývaná NEAR, dospěla po řadě peripetií k planetce číslo 433 na svatého Valentýna, v pondělí 14. února 2000. Jako první přišlo na řadu obezřetné snímkování a především pedantské monitorování pohybu novopečené umělé družice. Slabá gravitační náruč Erose ji totiž mohla při zbrklém manévru kdykoli upustit zpět do volného kosmického prostoru či naopak přimknout k sobě a roztříštit o kamennou hruď. Vzhledem k malým rozměrům a hustotě se proto sonda nyní pohybuje procházkou chůzí, rychlostí jenom tři a půl kilometru v hodině, a počínaje 24. únorem pomalu sestupuje na dráhu ve výšce dvě stě kilometrů. Na ní se usadí v pátek třetího března.

Největší žeň objevů nás samozřejmě teprve čeká, nicméně pár základních charakteristik planetky už k dispozici máme. Tak předně záběry z první dní, na kterých jsou detaily větší než 35 metrů, ukázaly, že se jedná o skutečně zajímavý svět. Jeho povrch zdobí řada kráterů, z nichž některé jsou poskládány do krátkých řetízků, jiné zase zdobí zvláštní světlé skvrny, zřejmě odkryté podpovrchové vrstvy. Nechybí ani balvany a hroty zvící několikapatrových budov, hluboké rýhy a tajemná pásová struktura.

Ilustrační foto...

Eros je velmi staré těleso, v porovnání s jinými dosud prostudovanými asteroidy mezi Mathildou a mladší Gasprou. Z počtu kráterů všech velikostí totiž vyplývá, že byl jeho povrch vystaven bombardování menších těles po velmi dlouhou dobu. Jako malý zázrak však působí jedno hluboké údolí, ve kterém na rozdíl od přesyceného okolí neexistuje ani jediný větší šrám. Jeho původ je dosud záhadný, pravděpodobně se jedná o mnohem mladší, před nedávnem odkrytou oblast. Vrstevnatá struktura, podobná na sebe poskládaným překližkám, naznačuje, že planetka byla kdysi součástí mnohem většího tělesa, zřejmě rozbitého zárodku veliké planety. Matka dnes bramborovitého balvanu se mohla podobat například dnešní Vestě, která má průměr pět set kilometrů.

Eros je celistvý, nikoli slepený z menších kusů (např. Mathilda), o průměrné hustotě 2400 kilogramů na metr krychlový, což je srovnatelné s zemskou kůrou. Infračervená pozorování pak naznačují, že na jeho povrchu převládají pyroxeny, olivíny a na železo bohaté materiály, které běžně nacházíme v meteoritech. Dokonalejší chemické složení však prozradí až studie rentgenovým/gama spektrometrem.Právě tento detektor spolu s laserovým výškoměrem oživí řídící středisko v Laboratoři aplikované fyziky John Hopkins University v průběhu týdne. Jak fungují? Rentgenový detektor sleduje vlastnosti záření přicházejícího z povrchu, které stimulují fotony přicházející od Slunce a také z kosmického prostoru. (Odborníkům přitom nahrává skutečnost, že je v tomto roce sluneční aktivita velmi vysoká...) Spolu s výsledky jiných přístrojů tak sestaví mineralogickou mapu celé planetky. A laserový výškoměr? Ten zase pořídí dokonalý 3D model celého tělesa s velmi dobrým rozlišením. Pozorné sledování pohybu satelitu, prostřednictvím změn radiového signálu, pak umožní přesněji stanovit hustotu a především vnitřní rozložení hmoty... Prostě, dámy a pánové, encyklopedické práce na hesle "(433) Eros" teprve začínají.

Jiří Dušek

| Zdroj: materiály na Internetu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 25
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 88
Ilustrační foto...
Velká skvrna na Slunci a konec jednoho cyklu
Ilustrační foto...
Čtrnáct let Hubblova kosmického dalekohledu
Ilustrační foto...
Vlajka ČSSR na povrchu Měsíce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691