Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 13

Hledáte tip na přelom března a dubna, co pozorovat na nebi? Jděte ven kdykoli bude hezky a pozorujte vše od planet až po deep-sky objekty. Právě na ty se již mohou příští víkend zaměřit maratónci Messierovi. Bude však trochu vadit Měsíc v poslední čtvrti. Tento týden se opět vracíme k úspěchům a zajímavostem týkajících se kosmických sond a možná zbude i něco navíc..

Pozorování planet a Měsíce

Počasí je věc nevyzpytatelná, ale pokud byste měli pocit, že se poblíž naší vlasti usadila oblast vysokého tlaku vzduchu a uklidnil se vítr, vyplatí se možná počíhat si na planety. To správné počasí pro pozorování Saturnu večer,Jupiteru v noci či Měsice v druhé půli noci, vám asi nikdo nepředpoví. Zdá se však, že právě tento týden by to mohlo vyjít. Pohled na Saturn nebo Měsíc za neochvějně klidného vzduchu může vrátit do dětských let i ostříleného amatérskéhopozorovatele. Já takový pocit alespoň nedávno zažil.. :-)

Ilustrační foto...

Saturn je viditelný výborně již po setmění. Ideální doba pozorování by mohla být již za soumraku po západu Slunce,někdy bývá tou dobou nejklidnější vzduch. Podmínkou je však také vytemperovaný dalekohled, tedy dlouho před pozorováním umístěný na stanovišti.
Také Jupiter, krásný svými pásy v atmosféře a čtveřicí měsíčků, bude již viditelný před půlnocí. Na tento týden, 3. dubna, připadá jeho opozice se Sluncem. Bude tedy na opačné straně, než Slunce, a bude viditelný po celou noc.Problém je ten, že Jupiter se přesouvá do těch souhvězdí zvířetníku, která u nás nevychází moc vysoko nad obzor a tak se vyplatí tuto planetu pozorovat spíše až kolem půlnoci.
Ze zajímavých úkazů měsíčků bych vybral následující hned z pondělka (časy SELČ):

V pondělí bude večer vidět kolem planety jen dva měsíčky. Ganymédés a jeho stín budou na disku Jupitera, měsíček co se vynoří ve 22:57 ze zákrytu, bude Ió.
28. 3. - Ganymédés - přechod disku - 21:29 až 23:45
28. 3. - Ganymédés - stín konec přechodu - 23:23

Také Velká červená skvrna bude občas u nás viditelná, středem disku prochází takto:

28. 3. ve 20:45
30. 3. ve 2:32
30. 3. ve 22:23
2. 4. v 0:01
2. 4. v 19:53

Spirit fotí ďáblíky, Opportunity láme rekordy

Vědci jsou si vědomi, že nyní mají ideální příležitost fotografovat zajímavé atmosférické jevy, k nimž dochází v odpoledních hodinách v kráteru Gusev. Na nevysokých kopcích se zde nachází robot Spirit, který tak dostal další úkol. Snaží se snímat sekvence částí zorného pole jeho kamer s cílem zachytit další prachové víry, tzv. dust devils. Ačkolinikdo neví, kdy máme dát příkaz k fotografování, tedy kdy se zrovna nějaký vír vytvoří, snímkování je prozatímvelmi úspěšné. Další víry byly zaznamenány před několika dny, v solech (marsovkých dnech od přistání) číslo 431, 433a 435.

Ilustrační foto...

Několik odkazů:
sol 431 - srovnání s obrázkem ze solu 421
sol 433 - animace s časovými odstupy snímků
sol 435 - animace
sol 435 - přepracovaný záběr
sol 438 - poslední úspěšný pokus z velikonočního pondělka

Opportunity na druhé polokouli brázdí rychlým tempem duny v poušti plání Merdiani. Duny jsou nevysoké, autonavigačnísoftware dobrý a výsledkem jsou jízdy, které stojí za zmínku, zvláště v porovnání s počátky mise. Například přesun mezi místem přistání (kráter Eagle) a kráterem Endurance se děl přesuny maximálně 140 metrů za jeden sol (to už po vylepšení autonavigačního programu). Nyní, v solu 410 stanovilo vozítko nový marsovský rekord s přesunem dlouhým 220 metrů. Kdysi jsem počítal s přesunem 100 metrů za jeden sol jako se slušným maximem. I to by překonalo celou jízdu Sojourneru z roku 1997. Toto je bez komentáře. Jinak Opportunity je již u kráteru Viking na okraji oblasti zvané "etched terrain" (obnaženýterén erozí??).

Krátké zprávy

Cassini se tento týden opět přiblíží k Enceladu (průlet v úterý) a k Titanu (průlet ve čtvrtek). Snímky najdetena webu CICLOPS a novinky na webu mise.

Venuše a Merkur 4,2° od sebe 30. března. Vidět budou v korónografu SoHO. Nicméně zatímco Venuši na snímkunajde i úplný laik (jasná hvězda s čárami kolem, způsobenými velkým jasem Venuše), Merkura si povšimne jen astronom s mapou při ruce. Tak málo jasný na snímku bude.

Pozorujte halové jevy. Místy jsou opravdu hezké a poměrně časté (ve dne i v noci). Svá pozorování pošleteAmatérské prohlídce oblohy. Na webu APO najdete řadu pěkných pozorování..

Příspěvek kolegů z Kleti - MLSS aneb Mount Lemon Sky Survey. Zajímavý článek o dalším užitečném projektu planetkové (a kometární) astronomie. Počtěte si..

A na závěr ještě jedna ukázka "práce amatéra" zapáleného pro výzkum Marsu:
aneb Jak se z černobílého snímku mikroskopickým zobrazovačem dělá barevný..

Ilustrační foto...

Zdroj: Mars Rover Blog, ERic

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Holešovská hvězdárna po rekonstrukci
Ilustrační foto...
Hvězdárna Kleť – tři čtvrtě tisícovky pla
Ilustrační foto...
Velká moře na Titanu?
Ilustrační foto...
Energetická abeceda pro začátečníky
Ilustrační foto...
Léto na konci vesmíru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691