Když jsem ve středu 23. března scházel z Kraví hory rovnou do budovy auly Univerzity obrany v Brně, pořád jsem se nějak nedokázal smířit s myšlenkou, že za pár minut na vlastní oči uvidím jednoho z lidí, kteří stanuli na povrchu Měsíce.
Brno totiž navštívil americký kosmonaut Charles Duke, který spolu s Johnem Youngem sestoupil 21. dubna 1972 na měsíční povrch poblíž kráteru Descartes. Pamatuji si ho ještě z vysílání polské televize, ve kterém komentoval přistání sondy Pathfinder na Marsu v červenci 1997. Bohužel, na přímý přenos jsem se tentokrát nemohl dodívat až do konce. Nad Havířovem se tenkrát strhla šílená bouře, která způsobila výpadek proudu a následně i smutné záplavy na Moravě…

Kam se ale hrabe televizní přenos! Setkání s člověkem, který se procházel po cizím světě jsem už jednou zažil na vlastní kůži. Bylo to při návštěvě E. Cernana, posledního člověka na Měsíci, v brněnském planetáriu v říjnu 2001. Musíte to sami zažít, abyste pochopili, o jaký zážitek jde. Jakmile totiž některý ze skutečných „moonwalkerů“ začne přímo před vámi vyprávět o tom, jak vypadá naše Země z vesmíru a jak zvláštní je měsíční krajina, rozhostí se v sále takové ticho, že by bylo slyšet poskakováni špendlíku po podlaze.

Ani setkání s desátým člověkem na Měsíci nebylo v tomto směru výjimkou. Během zhruba hodinové přednášky na mně působil Ch. Duke jako usměvavý a nesmírně charismatický člověk. Odnesl jsem si nejen nahrávku přednášky, podpis v Atlasu Měsíce, ale hlavně celou hrst parádních pocitů.
Nahrávka ve formátu MP3 o velikosti 34 MB.Rád bych poděkoval podplukovníkovi Vladimíru Šidlovi z oddělení vnějších vztahů Univerzity obrany, který nás o akci informoval.