Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 12

Máme tu jaro a příroda tentokrát nezůstává pozadu, ale pozor, zima ještě bude zlobit. Také jste viděli ISS? Ještě bude možnost. Velikonoce jsou letos brzy a také se během nich mění čas. Máme tu také něco o Saturnu a zajímavé snímky ze sondy Mars Odyssey.

Rovnodennosti

Co mají společného Mars a Země? V tomto týdnu ještě více, než jen sklon rotační osy či podobně dlouhý den. I když vlastně to s tím úzce souvisí. Na Zemi se dočkáme 20. března, když Slunce překročí na obloze jarní bod (v souhvězdí Ryb).Astrologicky se ocitne ve znamení Berana (astrologie má dnes již souhvězdí o jedno pootočená, což je dáno pohybem jarního bodu za zhruba dva tisíce let, co se s astrologií setkáváme). Prakticky si lze představit, že někde na rovníkubudou mít v poledne problém uvidět svůj stín, protože jej budou mít přesně pod sebou. Tato situace nastane kolem 13:33 našeho času.

Ilustrační foto...

Takto nějak vypadá nyní Mars. Počátek podzimu na severní polokouli, uprostřed snímku je známá tmavá oblast Syrtis Major. NASA/JPL/MSSS

A co Mars. I zde dochází shodou okolností k podobné situaci. Slunce bude svítit kolmo na rovník 22. března. Nyní začnestále více osvětlovat jižní polokouli, na severní tedy začíná podzim. To je dobrá zpráva pro vozítka Spirit i Opportunity.Především první, které se nachází v kráteru Gusev více na jižní polokouli, z toho začíná těžit. Nyní má i díky čistýmpanelům opravdu velký elektrický příkon. Bude si moci dovolit náročný výstup na vrchol kopce Husband i předpokládaný (?)sestup na jižní svahy.. Také Opportunity bude lépe osvětlen, i když se nachází jen asi 5° na jih od rovníku. Snad nám alebrzy radost nezkazí nějaká velká prachová bouře. Na tu je snad ještě času dost.
Když už jsme u těch marsovských vozítek, stojí ještě za zmínku 183 metrů dlouhá jízda v solu 408 Opportunity. Zdá seže nový navigační software umožní dlouhé přejezdy. Na jihu je jistě dost zajímavých cílů.

Velikonoce přináší změnu času

Ilustrační foto...Konečně si to již pamatuji. Neděle po prvním jarním úplňku je velikonoční. A protože letos nastává jarní úplněk opravdu těsně zjara, máme tu Velikonoce ještě koncem března. 25. března je úplněk, 27. března v neděli se navíc posouváčas na Letní středoevropský. Pro nás to znamená posunout ve dvě ráno ručičku hodin na třetí a tedy méně se vyspat. Aleráno už bývalo nyní brzy světlo, tak na nás snad tato změna času nebude mít tak negativní vliv, zvláště když večer bude déle světlo. Krom odpůrců letního času to bude vadit astronomům, kteří začnou více a více ponocovat :-(

Končící ISS

"To je ale milé překvapení", řekl jsem si 13. března. To byla ještě neděle a já na obloze viděl letět jasnou hvězdu. Domníval jsem se, že se jedná o večerní přelet ISS, ale pak už jsem na ní ani nevzdechl. Mezitím, tento týden proběhly snad všechny výhodné přelety. Snad si jí někdo opět všiml. Vždyť kde jinde bychom měli hledat lidi, když ne na Zemi? Ažji zas někdy uvidíte, vzpomeňte si na ně, byly doby, kdy lidé stále "nahoře" nebyli a to je pozitivní krok z nejistéhopřešlapování současné kosmonautiky. Snad se brzy rozběhne vše směrem dál, na Měsíc..
Dobré přelety ISS nastávají pár minut po 19. hodině v pondělí a v půl osmé v úterý. Stanice bude viditelná na jižnípolovině oblohy. Přelety v dalších dnech již nejsou výhodné.

Saturn

Nepřehlédnutelný ve společnosti Blíženců. Co bylo pozoruhodné, pokud jsme planetu sledovali pravidelně, že se pohybovalamezi hvězdami vpravo, tedy k západu. Obvykle se však pohybují planety i Měsíc k východu. Saturn byl však ve své pravidelné kličce a tento pohyb nyní končí. Od 21. března se tedy pohybuje zase klasicky k východu. Porovnejte si jeho pozici nyní vůči Blížencům a povšimněte si změny po nějakém tom měsíci.

Ilustrační foto...

Cassini - Novinky o objevu magnetického pole a atmosféry Enceladu přinesly již minulý týden jiné české servery, já se nyní vrátím k právě uveřejněným poměrně detailním snímkům malého měsíce Hyperion. Tento měsíc byl objeven jako šestnáctýz dosud známých 34 měsíců Saturna. Jeho tvar je nepravidelný a rozměry má 180 x 140 x 112,5 km. Obíhá jen asi o 200 tisíckm dále od Saturna, než Titan. Jak ukázala Cassini, vypadá jako asteroidy, pokrytý krátery. Zda bude podobný měsíciPhoebe může ukázat už zářijový blízký průlet, kdy se Cassini prosmýkne ve vzdálenosti 990 km kolem něj.

Ilustrační foto...

Mars 2001 Odyssey, THEMIS Art

V nedávné době jsme se na stránkách přístroje THEMIS sondy Mars Odyssey, mohli setkat se snímky, které mají kroměvědecké i jistou úsměvnou či uměleckou hodnotu. Vybírám pár záběrů. Přístroj zvaný Thermal EMission Imaging System kombinuje snímkování povrchu v pěti pásmech viditelného a deseti infračerveného spektra. Podobné přístroje majítaké roboti Spirit a Opportunity (Mini-TES) a TES má také stařičký Mars Global Surveyor.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Snímky podle NASA/JPL/ASU

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantni pozorovatelna 68
Ilustrační foto...
První věda z MESSENGERu
Ilustrační foto...
Přechod Venuše před Sluncem
Ilustrační foto...
Slet astronautů - nálady, dojmy a upomínky
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Žeň objevů 1994
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691