Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 11

Tak jestli tentokráte neuvidíme Merkur, bude problém ho letos ještě vidět. Měsíc již dorůstá a ve čtvrtek bude v první čtvrti. Velmi zajímavá meteorologická situace zastihla pláně v kráteru Gusev na Marsu. Enceladus je také velmi zajímavý měsíc Saturnu. V neděli začíná jaro, ale snad nebude teplo a deštivo..

Merkur a jeho nejlepší viditelnost

Tak pozor. Tentokrát by nám mělo vyjít vstříc i počasí a Merkur má stále dobrou výšku nad obzorem. Stačí již půl hodiny po západu Slunce hledat triedrem a později i volným okem. Merkur by měl být poměrně snadným cílem ještě kolemsedmé večer.

Ilustrační foto...

Najdete jej nad západním obzorem. Tento týden je poslední, kdy bude Merkur vidět. Jak naznačuje tabulka,ke konci týdne prudce poklesne jas, ale zvýší se průměr srpku planety. Animace naznačuje typický Merkurův "oblouk",kdy se přesune zleva doprava.

Ilustrační foto...

Animace není dobře popsána, proto dodávám, že západní obzor je na obrázku vlevo dole a že horní část obrázku sahá do výšky přesně 10° nad obzorem. V 19 hodin je tedy Merkur stále dost vysoko.

V neděli večer jsme měl konečně i já štěstí na jasné nebe. Tak jsem narychlo Merkura cvakl. Bylo to ale v době, kdy kolemprocházely vysoké oblaky a tak jsem jej okem neviděl. Ono už jen dostat se na pozorovací stanoviště stometrovým úsekemve sněhu výšky od 100 do 130 cm byla zábava. Naštěstí podobný nápad měla už řada jiných lidí, tak byly vyšlapány kolem půl metru hluboké "stopy" a jejich tvrdší podklad většinou zabránil propadání se hlouběji :-)

Ilustrační foto...

Spirit "jako nový"

Ve čtvrtek 10. března se po internetu začala šířit zajímavá diskuze nad snímky Spirit, pořízenými v solu 421. Zcela zřetelně na nich přibylo něco neobvyklého - prachový vír (dust devil). Že to není chyba optiky se ukázalo vzápětí,neboť snímky pořídily obě navigační kamery a jiný vír zachytily i obě zadní spodní kamery. Takže celkově vzato velképřekvapení.

Ilustrační foto...

To největší ale přišlo vzápětí, když se ukázalo, že také solární panely vozítka jsou nápadně očištěny.To by ovšem znamenalo, že jeden prachový vír musel projít přímo místy, kde se Spirit nacházel. Podle stop viditelnýchna snímcích počínaje solem 417 je to nepochybné. Tato událost má velký vliv na zvýšení elektrického výkonu solárních článků. Něco podobného jsme před časem zaznamenali již u Opportunity a není vyloučeno, že i tam měl hlavní úlohu čističevítr. Ten, jak se zdá, často vzniká právě uvnitř kráterů (v němž Opportunity zrovna byl).

Ilustrační foto...

Jak je patrné z obrázků, víry sahaly i výše do atmosféry. Nejsou to však útvary podobné tornádu, neboť ta vznikají při bouřlivém počasí, zatímco prachové víry vznikají spíše za krásného slunečného dne. Na snímcích se podařilo zachytit celkemtři víry, ale první a druhý spolu možná souvisí a může jít o jeden a tentýž.

Ilustrační foto...

Na výše uvedených záběrech je možno porovnat vzdálený horizont v solu 420 (vlevo) a solu 421 (vpravo). Podle všeho je v dáli vidět také zvednutý prach. Levý záběr je stejný jako níže uvedený, který je vložen celý. Na něm je v popředí vidět mnoho světlých skvrn, které dávají tušit, že by mohlo jít o stopy po vzniku jiných vírů z předchozí sezóny.

Ilustrační foto...

Jak již bylo řečeno, Spirit má nyní velmi čisté solární články. Jak dokonale byl vyčištěn a dokonce v kterém směru postupoval vítr lze odečíst také z těchto krásnýchbarevných záběrů. Na obrázku je vidět kalibrační terčík ve dvou dnech po sobě.

Ilustrační foto...

Další snímek ukazuje solární panely bez větších nánosů prachu (sol 421). Podle snímků ze solů 416 až 421 se zdá, žerobota očistil ne jeden, ale minimálně dva větrné víry. No uvidíme, co na to oficiální zprávy.

Ilustrační foto...

Na závěr ještě animace očistného procesu. Uvidíme, co to bude znamenat pro výdrž robota v dalších měsících. Podle všehobude vše záviset na jiných faktorech než je čistota solárních panelů, ale snad bude moci rover vykonat více vědecképráce, když bude mít větší přísun elektrické energie. Posledním čištěním došlo k nárůstu výkonu o 37 %, Spirit má tedynyní ztrátu jen 7 % oproti nominální hodnotě v poledne místního času. Dá se říci, že panely jsou "jako nové".

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Vesta

Tak to tu trochu jenom vybarvíme.. Na serveru Planetky.cz se věnují snímkováníplanetky Vesta podrobněji. Já si jen dovolím poznamenat, jak mě vždy Hubbleův dalekohled něčím překvapí. Jeho rozlišovací schopnost je při velikosti jeho zrcadla prostě bezvadná. Na snímku je vidět kráter s centrálním vrcholkem na jižní polokouli. Je to ta modrá oblast nahoře s červenavým středem. Planetka Vesta je jedna z největších (průměr 525 km) a má na obloze největší jas - bývá na hranici viditelnosti pouhým okem.

Ilustrační foto...

Za sympatickým ohlednutím směřujte přímo do článku.Snímky planetky Vesta kamerou WFPC2 pořídil HST v letech 1994 a 1996 a na výzkumech se podíleli hlavně B. Zellner z Georgia Southern University a Peter Thomas z Cornell University.

Enceladus

Podívejme se na Enceladus. Opravdu detailně jej nasnímala minulý týden Cassini. Tady je alespoň nějaký náladový snímeka nechybí odkaz do galerie.

Ilustrační foto...

Enceladus při čtvrtém snímkování Cassini. NASA/JPL

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 11
Ilustrační foto...
Discovery v IAN – rozcestník
Ilustrační foto...
Čertův stůl – observatoř nebo hromádka šut
Ilustrační foto...
Polární záře
Ilustrační foto...
Planetka na vlastní oči
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691