Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 10

Zima, první věc, která mě prostě nejde z hlavy. Zima končí, ale královskou nadílkou. Merkur a Měsíc, hit konce (pracovního) týdne? Enceladus a Tethys - dostaveníčko Cassini. Spirit je na Larry´s Lookout a Opportunity nejspíš právě dorazila ke kráteru Vostok.

Merkur a Měsíc

Jedno z nejhezčích večerních setkání by mohlo vyjít v pátek večer. Merkur je vidět stále výše nad obzorem.Vyplatí se jej hledat za dobrého počasí, v místech s dobrým výhledem k západnímu obzoru, již asi půl hodiny po západu Slunce.V triedru nepřehlédnutelný, v dalekohledu jako "malý měsíček", poměrně jasný i na pozorování okem. Takový je nyníMerkur, posel bohů, jenž se nejvíce vzdálí 12° na východ od Slunce v sobotu 12. března.

Ilustrační foto...

Venuše - UFO v korónografu

Možná by někoho ještě překvapil jasný objekt v korónografu SoHO. Bohužel nejedná se o UFO, nýbrž o planetu Venuši. Ta se nyní nachází od Země téměř nejdál (je za Sluncem). Na snímku je její obraz protažen na obě strany v důsledku velkého jasu planety. Každý hodně jasný objekt zanechává kolem sebe na čipu korónografu tyto čárky různé délky.U Venuše jsou pochopitelně nejdelší, neboť Jupiter, Mars či komety bývají většinou slabší.

Ilustrační foto...

Saturn

Cassini proletí jen velmi nízko nad povrchem měsíce Enceladus. Čekají nás úchvatné záběry na jeho ledový povrch.Nyní se Cassini často dostala do pozice, kdy mohla sledovat zákryty jednoho měsíce jiným, nebo průchod rovinou prstenců.O tom, jak je prstenec velice tenký svědčí i tyto záběry Enceladu.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Na stránkách zobrazovacího týmu Cassini je také animace průchoduMimase rovinou prstenců (samozřejmě díky perspektivě pohledu Cassini) a také animace onoho zákrytu měsíčků Rhea a Dione.

Článek bude možná ještě aktualizován. Nějak se mi neschází čas na dokonalé "stvoření"..

Mars

Novinek je stále mnoho. Některé věci sleduji dlouhodobě a pořád nevím, kdy se k nim dostanu, abych je tu zmínil. Tak alespoň co nového u Spirit a Opportunity.

Ilustrační foto...

Moji oblíbenci se mají skvěle :-) Spirit nám už pořizuje superpanoráma poblíž místa nazvaného Larry´s Lookout. Je tomísto s dobrým výhledem pod vrcholkem kopce Husband. Na jedné stráně jsou pláně kráteru Gusev, kde vozítko před více než rokem přistálo. Na druhé straně lze vidět dunami pokryté údolí Tennessee, které stoupá až k vrcholku Husband. Další kopce jsou naproti i v dáli. Například okrajové valy kráteru Thyra. Vidět jsou i velmi vzdálené valy kráteru Gusev samotného.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Na druhé straně přes kopec je zajímavá tmavá sníženina zvaná Ultreya. Přáním asi nejednoho nadšence a snad i týmu kolem Spirit je vyrazit tam poté, co bude prozkoumán vrcholek Husband.

Ilustrační foto...

Opportunity dokáže díky novému software ujet zase o něco větší vzdálenost. Často se tak setkáme s úseky nad 150 metrů za jeden sol. Vozítko vyrazilo na počátku roku směrem na jih a zastavuje se u míst, která by mohla být něčím zajímavá.Těmi jsou například osamocené kameny na pláních pokrytých dunami, nebo osamocené krátery. Před několika dny byl robot u trojice poměrně mladých a hlubokých malých kráterů, které vynikají hlavně při pohledu 3D brýlemi. Nyní, k 8. březnu je Opportunity na dohled od většího erodovaného kráteru Vostok. Na ten jsem byl poměrně zvědav. Stav eroze jeho valů a nánosů uvnitř mně však překvapil ještě více. Kráter vypadá spíše jako "laguna" s výchozy kamenů na bývalém valu.

Ilustrační foto...

Dalším cílem a předpokládám, že hlavním, je erodovaný terén na jihu. Nevím přesně, jak lépe přeložit "etched terrain",ale zdá se, že právě zde budou horniny odkryty spíše přirozenou cestou, než impaktem za vzniku kráteru. To by mohlo přinést ještě zajímavější poznatky o Meridiani planum, kde vozítko působí již 400 solů (k 10. 3. 2005).

Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Endeavour se odpojil od ISS
Ilustrační foto...
Polární záře 20. listopadu 2003: Intermezzo (3
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXXI
Ilustrační foto...
Mars v prachu
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXVII
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691