Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 9

Pozorovatelsky zajímavý týden nás čeká. Nad hlavou nám proletí Rosetta, vylézá Merkur, můžeme se chystat na Messierovský maratón. Přímo exkluzivní hody opět přichystal zobrazovací tým Cassini. A je to ho ještě trochu více..

Rosetta nad našimi hlavami

Ilustrační foto...Před rokem 2. března se odehrál start na raketě Ariane 5 G+a Rosetta se vydala na svoji dlouholetou pouť. Během nímá provést čtyři gravitační manévry, které jí urychlí a navedou na dráhu ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko.První gravitační manévr nás čeká nyní 4. března, což bude pátek a tudíž při dobrém počasí bude relativně čas sondu pozorovat. Další gravitační manévry jsou plánovány na roky 2007 (Mars), 2007 a 2009 (Země).

Ilustrační foto...

Jestliže považujete zprávu o možnosti pozorovat průlet meziplanetární sondy za neobvyklou, pak si jej nenechte ujít.Z hlediska Evropana je vše naplánováno dokonale (však je to také projekt evropské ESA). Sonda však nebude viditelná pouhýmokem, ale měl by na ni stačit už větší triedr. Měla by dosáhnout jasnosti 8 až 9 mag.

Ilustrační foto...

Velkými dalekohledy je pozorovatelná už nyní na počátku týdne, ale je velmi slabá. 4. března bude prolétat ve večerních hodinách ze souhvězdí Lva směrem k Blížencům. V Evropě to znamená pozorovat ji zhruba mezi 20. a 22. hodinou, jak naznačujenásledující mapka.

Ilustrační foto...

Sonda patří mezi ty větší exempláře. Má hmotnost asi 3 tuny a celkové rozpětí 32 metrů (jeden solární panel 28 m).Vzhledem k tomu by se mohli amatéři i přes obrovskou vzdálenost 10 000 km pokusit panely vyfotografovat a protože vysokozisková anténa má průměr 2 metry, bude snahou týmu natočit ji tak, aby byla ze Země také viditelná.

Ilustrační foto...


Ilustrační foto...

Kromě toho jsou pro sondu připraveny také testy, při nichž se zaměří na Měsíc a vyzkouší tak mód pro pozorování planetek. Během cesty je naplánován průlet kolem planetky Stein (září 2008) a Lutetia (červenec 2010).

Zdroje informací:

Oficiální web na stránkách ESA
Detailní informace o průletu (ESA)
Informace česky na Komety.cz

Merkur!

Otazníky měním na vykřičník. Počasí moc nepřálo až do nedělního večera..

Merkur jakožto planeta Slunci nejbližší je přeci jen hůře viditelná. Ani tentokráte se nevzdálí na obloze příliš odnaší hvězdy, ale důležité je především to, že je nyní velmi jasný (-1,3 až -1,0 mag), bude viditelný pohodlně večer a při mrazivém soumraku by se mohla čistit obloha k obzoru, zvláště v horských oblastech. To je už dost důvodů planetupozorovat. Pokud se podíváte zhruba mezi 18:15 - 18:45, za dobrých podmínek by vám tento týden nemusel Merkur uniknout.K prvnímu rychlému vyhledání doporučuji zametat triedrem a pak již jen čekat na větší tmu. V podmínkách, jaké nastanoukoncem týdne, již bývá Merkur snadným objektem pro oko, protože žádná jiná "hvězda" se tak nízko nad obzorem vyskytovat nebude. Ještě o něco lepší podmínky k pozorování a setkání s Měsícem čeká Merkura po víkendu v 10. týdnu 2005!

Ilustrační foto...

Messierovský maratón

Měsíc bude sice v novu až po dalším víkendu (10. března), ale je jasné, že začíná vhodné období, kdy je na obloze Slunce pokud možno nejdál od všech objektů Messierova katalogu. Řada astronomů se v březnu pokouší o maratón, kdyběhem jediné noci zkusí pozorovat co nejvíce objektů. Letos nejsou podmínky úplně nejpříznivější, ale je jasné, že oúspěchu rozhodne spíše počasí. Pokud bude dobrá noc, může se najít u nás někdo, kdo spatří přes sto objektů.

Abychom měli vůbec šanci v této noci uspět, je třeba dobře znát oblohu a polohy objektů. Také je dobré stanovit si jistý soupis, kdy co pozorovat, neboť některé části pozorování jsou poměrně hektické.
Nabízím proto odkazy na některé zajímavé stránky, na něž jsem narazil. Popisují jak jednotlivé objekty Messierova katalogu, tak pokusy o samotný maratón:

Katalog Objekty.astro.cz
Anglická verze katalogu a web přímo o maratónu
MESSIEROVSKÝ MARATON 2003 - zápis z pozorování
Messier Marathon am 10/11.3.2002 - něco pro znalce němčiny
Messierov maratón 2004 - něco ve slovenštině
111 Deep-Sky Wonders for Light-Polluted Skies - inspirace pro "majitele" méně kvalitní oblohy

Měsíc zakryje Antares, Jupiter hvězdičku

Na zákryty Antara nemáme příliš štěstí. Ať už to bylo počasím při předchozí šanci, nebo nyní, kdy bude u nás den a Měsíc pod obzorem. Zákryt bude pozorovatelný v Americe a podle všeho se nějaký snímek objeví na Spaceweather.com. Podívejte se tam večer 3. března nebo v pátek.

Co se týče Jupiteru, ten si k zákrytu vybral slabší hvězdu 9,4 mag. Úkaz viditelný spíše v dalekohledech nad 10 cm,menšími přístroji bude viditelná jako doplněk čtyřem jasnějším hvězdičkám (jupiterovým měsíčkům) déle po zákrytu.Hvězda PPM 196171 (Positions and Proper Motions Catalog), též GSC 4963 355 má vizuálně 9,4 mag. Vynoří se po půlnoci4. března. Oficiálně jsem našel tyto údaje:

Hvězda RA(Tycho) Dec(Tycho) Vmag datum Vstup (SEČ) Výstup (SEČ)
196171 13:06:35 -5°24'48" 9.40 4.3.2005 21:57:22 0:29:36

Uran a Venuše

Venuše se blíží z našeho pohledu "za Slunce". V podobné pozici byl nedávno také Uran a proto se tyto dvě planety k sobě přiblíží. Jejich setkání pravděpodobně zdokumentuje korónograf SoHO.

Ilustrační foto...

Saturn

Zobrazovací tým Cassini uvlonil v minulém týdnu zajímavé i krásné snímky. Jejich web se tím stal téměř nedostupným.Nejlepším pro veřejnost je asi snímek Saturnu v pravých barvách - kompozice z podzimu 2004.

Ilustrační foto...

Snímek Saturnu, jak jej ze Země neuvidíme, včetně modré severní polokoule, NASA/JPL
Protože snímek je obtížné stahovat na oficiálním webu mise, jděte přímo do archivu
Kliknete-li na obrázek, načte se jeho upravená verze 1280x1024px přímo na pozadí.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čekání na Venuši I
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – průběh letu 19.12.-22.12.
Ilustrační foto...
Prolítněte se nad povrchem Marsu!
Ilustrační foto...
Apophis 5 – STS 118 Endeavour
Ilustrační foto...
Historie dobývání Venuše II (1978 – 2005)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691