Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stroj času-Atomové hodiny

Kolik je hodin? Wie spät ist es? What’s the time? Quelle heures est-il? Que hora es? Ché ora é? Cколько времени? Quota hora est? Jak přesně na ni dokážete odpovedět?

Byly poprvé zprovozněny roku 1946 americkým fyzikem Willardem Frankem Libbym. Představují pravděpodobně nejpřesnější přístroj na měření času na světě. Jejich přesnost je několikamiliardkrát vyšší než přesnost křemíkových hodin. Dosahují odchylky 1 s za několik set tisíc let.

Princip funkce spočívá v tom, že hodiny „počítají“ tiky rezonátoru. U kyvadlových hodin je rezonátorem kyvadlo, u dnes běžných hodin křemíkový krystal a konečně u atomových hodin je to rezonanční frekvence atomů prvků.

Ilustrační foto...

Použití atomů přináší velikou výhodu právě díky stálosti frekvence. Nejčastější látkou v atomových hodinách je (kromě vodíku a rubídia) izotop cesia 133. Každý atom tohoto prvku rezonuje na frekvenci 9 192 631 770 Hz. Tato frekvence zůstává stálá i přes změny teploty a okolního tlaku, což se ovšem o křemíku říct nedá. Takto přesné měření času je využito v družicích GPS a podstatě u většiny ostatních družic a sond.

Základní princip spočívá ve vybuzení těchto atomů. K tomu se používají v případě Cesia mikrovlny. Frekvence mikrovln se neustále mění a kolísá nahoru a dolů. V bodě kdy dosáhne přesně 9 192 631 770 se vybudí největší počet atomů Cesia. Po zjištění tohoto počtu se frekvence mikrovln ustálí a může být použita jako velmi přesný rezonátor. V dnes obvyklých atomových hodinách prochází proud atomů Cesia ve vakuu mikrovlnným zářením. To atomy vybudí a dále magnetické pole oddělí nevybuzené od vybuzených atomů a nasměruje je dále k detektoru. Ten zjistí jejich počet a zastaví mikrovlnný generátor na správné frekvenci.

Použití atomových hodin:

Bez přesného atomového času se dnes nemůže lidstvo obejít. GPS družice by bez přesného času nedokázaly změřit polohu s přesností na metry, atomové hodiny nám také nabízejí přesný čas i doma. Systém DCF 77 pracující na frekvenci 77,5 kHz zajišťuje přesný čas v domácnostech, do vzdálenosti »1800 km od Frankfurtu. K takovémuto přesnému času ovšem potřebujete speciální budík nebo hodiny. (více na stránce http://hw.cz/docs/dcf/dcf.html )

Radek Oborný

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NOVA OPHIUCHI 2003
Ilustrační foto...
Měsíc zakryje Jesličky
Ilustrační foto...
Kam za astronomií a kosmonautikou v červenci
Ilustrační foto...
Těsný průlet nad měsícem Enceladus
Ilustrační foto...
Mýdlová bublina
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691