Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 8

Na obloze bude opět vládnout úplněk. Zaujmout by mohly přelety ISS. Uvidíme již tento týden Merkur? Závěr věnujeme zajímavostem z povrchu Marsu a snímku měsíčků a prstence Saturnu.

Měsíc kolem úplňku, planety poblíž

Úplněk připadá na čtvrtek 24. února v 5:53 SEČ. Začátek týdne zahájí Měsíc svou cestu poblíž Saturna a blíženců Castora s Polluxem, koncem týdne již bude v blízkosti Jupitera. Zákryt Jupitera Měsícem nastává na druhé straně zeměkoule.
Na úkazy jupiterových měsíčků je tento týden poněkud chudší. Za zmínku stojí přechod Ió a jeho stínu v druhé půli nociz 23. na 24. 2. Další úkazy proběhnou v době, kdy není Jupiter příliš vysoko nad obzorem.
Velká červená skvrna (jeví se jako světlejší oválek v jižním rovníkovém pásu Jupitera) prochází středem disku planety
22. 2. v 1:56
24. 2. v 3:34 a 23:26
26. 2. v 5:12 a
27. 2. v 1:04 (SEČ)

Přelety ISS

Mezinárodní vesmírná stanice je opět dobře viditelná od nás. Problémem je pouze brzká ranní hodina, ale bude-li to pro vászrovna cesta do práce či do školy, můžete se v ranním shonu třeba zastavit a s noblesou se zahledět na pomalu letící jasnouhvězdu. A třeba se vás zastaví víc a lidi budou jen zírat :-)
Z přeletů vybírám ty, jež nastávají v rozumném čase a výše nad obzorem.

Ilustrační foto...

Pozdější ranní přelety (blíže k šesté ráno) mohou procházet z místa vašeho pozorování kolem Měsíce, nebo přímo přes Měsíc.Vzhledem k tomu doporučuji připomenout si jednak článek z minulého číslaa jednak odkaz na stránky s možností výpočtu případného přeletu - www.calsky.com.

Pokud budete mít na takový přelet štěstí, pak by měl být dlouhý více než sekundu, neboť Měsíc bude nízko nad obzorem.Jeden takový přelet vychází například pro mě v severních Čechách na 24. února po 2. ráno. Čára přeletu prochází např. přesMariánské Lázně, jižně od Roudnice n. L., přes Bělou pod Bezdězem, Turnov. Tento přelet však proběhne jen za 0,7 sekundy a bude v době, kdy je stanice ve stínu Země, tudíž spoléhat půjde jen na stopky. Vyjeďte si podobné předpovědi pro vaše stanoviště.. Na Calsky se můžete spolehnout - vyjde-li vám přelet alespoň poblíž Měsíce, dejte si odkaz na centerline a zdena mapy. Uvidíte přesně města a vesnice, přes něž prochází středová linie přeletu (většinou široká jen málo kilometrů).

Merkur ??

Bude-li nebe milostivo, máme od konce týdne šanci hledat asi 30 minut po západu Slunce velmi nízko nad obozrem Merkur.Bude prozatím velmi jasný (-1,3 mag) a proto by za dobrých podmínek mohl být patrný triedrem. Lepší podmínky se naskytnou počátkem března.

Novinky z povrchu Marsu

Pokud nesledujete misi MER pravidelně, možná vám uniklo, že Spirit je na Marsu již více než 400 marsovských dní.V něděli 20. února má na kontě Spirit sol 404 a Opportunity sol 384. Těžko hledat srovnání, ale zdá se, že mise obou vozítek překročila plánovanou životnost opravdu hodně. Když v roce 1997 přistál na Marsu Pathfinder s vozítkem Sojourner, očekávali vědci, že přistávací modul vydrží alespoň měsíc a vozítko alespoň týden. Nakonec pracovalo vozítko více než 2,5 měsíce, i když ke konci již mělo prakticky vybité baterie a pracovalo jen na solární články. Nakonec se odmlčelpřistávací modul, který i tak překročil plánovanou životnost asi třikrát. Časté problémy s komunikací se dostaly zaúnosnou mez, Pathfinder začal vysílat na různých frekvencích a spojení se již nepodařilo navázat.

Ilustrační foto...

Mars Patfinder (Sagan Memorial Station) a Sojourner, první vozítko na Marsu

Když měli přistát roboti Spirit a Opportunity, byla tu jistá naděje, že to vyjde, neboť využili ověřenou technologiipřistání Mars Pathfinderu. To se nakonec podařilo a vozítka mohla začít svou tříměsíční primární misi. Ukázalo se, žedélka primární mise 90 solů je z dnešního pohledu velmi krátká, ale pravdou je, že ani vědci kolem projektu neuvažovalio jejich výdrži déle než 180 solů. Nakonec vozítka nezastavil ani jeden pozemský rok a podle všeho by mohla nyní dosáhnout i hranice 500 solů. Čas ukáže, jak dlouho ještě budeme mít o zábavu postaráno. Problémem je například usedání prachu na solární panely obou vozítek. Opportunity však byla poněkud očištěna, což jistě nikomu rozhodně nevadí. Podívejme se, jak roboti vyfotografovali sami sebe. Rozdíl v nánosu prachu je velmi zřetelný.

Ilustrační foto...Ilustrační foto...

Vlevo Spirit - sol 330, vpravo Opportunity - sol 323, NASA/JPL

Další zajímavou novinkou, i když ono je to již známo řadu dní zpět, je objev solí v podpovrchové vrstvě Columbia hills.Opportunity se vydala na jih od tepelného štítu a na snímcích se objevily záběry na další kameny, připomínající z dálky meteority. To už by byla trochu velká náhoda po objevu meteoritu u tepelného štítu. Nakonec se ukázalo, že tyto kamenyobsahují soli síry (sulfáty). Příkladem je např. kámen Russet, pojmenovaný podle svého tvaru, který je prý druhem brambory.
A právě v téže době, vždy když se nemohl Spirit vyškrábat do kopce a kola se bořila hlouběji, začaly na povrch vylézatsvětlé částice z podpovrchových vrstev. Ukázalo se, že jde také o sirné soli. Spirit se proto nyní zaměřil na jejich výzkum. Steve Squyres, šéf týmu vědců pro operace robotů na povrchu řekl, že jedno z možných vysvětlení je prosakování vody s rozpuštěnými minerály do povrchových vrstev a při následném odpařování došlo k usazování solí, které jsou nyní překryty nánosy prachu. Uvidíme, jaké upřesňující závěry přinese Spirit v následujícím týdnu.

Ilustrační foto...

Saturn a jeho tři měsíčky

Cassini vyfotografovala opět Titan a nově poprvé také Enceladus. Myslím, že blízký průlet plánovaný na 9. břena budevelmi zajímavý. Aktuálně byl uveřejněn ještě jeden pěkný snímek prstenců a měsíců Mimas, Pandora a Janus (na obrázkuv pořadí zprava doleva). Mimas je největší, Janus má zřetelně nepravidelný tvar.

Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 19
Ilustrační foto...
Kuk na Ceres!
Ilustrační foto...
Jsou na Marsu jeskyně?
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 31
Ilustrační foto...
Geovycházky 10
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691