Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

75 let od objevení Pluta

S hledáním poslední planety sluneční soustavy začal na Lowellově hvězdárně už její zakladatel, Percival Lowell. Objevil ji ale až Clyde Tombaugh, když 18. února 1930 prohlížel dvě fotografie z posledních lednových dní. Na hvězdárnu Tombaugh přišel v roce 1929, ve věku pouhých třiadvaceti let a bez jakéhokoli astronomického vzdělání.

Ilustrační foto...Objev planety byl oficiálně oznámen v den Lowellových narozenin, 13. března 1930, protože Lowell sám se objevu nedožil (zemřel v roce 1916). Navíc jako zkratka pro tuto planetu se používá složenina z iniciál jeho jména, P a L. Přitom byl ale Lowell v astronomii postavou poněkud rozporuplnou. Podnítil několik vědeckých projektů a sám strávil 23 let intenzivním studiem Marsu. V roce 1895 o něm dokonce vydal knihu, kde důkladně popisuje napozorované „kanály“ i vyspělou civilizaci, která je bezpochyby musela vytvořit. Teprve později se přišlo na to, že základem pro tento výklad marsovských pozorování byla nedokonalost lidského oka, které má tendenci spojovat blízké body.

Objev Pluta ale nevyřešil problém odchylek v drahách Uranu a Neptunu, a tak se Tombaugh ještě dalších osm let neúspěšně pokoušel najít planetu desátou. Jeho mravenčí práce však přinesla jiné ovoce. Stal se objevitelem několika hvězdokup, jedné komety, novy i několika set planetek.

Pluto je pro nás planetou nejzáhadnější. Jeho průměr činí přibližně 2300 kilometrů a je tedy menší než řada měsíců planet, včetně Měsíce pozemského. Navíc obíhá nejdále od Slunce, přibližně čtyřicetkrát dále než Země. Proto jsou naše informace o něm dosti kusé. Přesto víme, že Pluto se v mnohém odlišuje od ostatních planet. Jeho dráha je značně výstředná, takže se může na dvacet let přiblížit ke Slunci více než Neptun, jak tomu bylo v letech 1979 až 1999. Navíc se nejvíc ze všech planet odchyluje od roviny ekliptiky (o celých 17°). Kdybychom Pluto objevili dnes, asi bychom ho mezi planety nezařadili. Spíše bychom ho považovali za největšího představitele tzv. Kuiperova pásu planetek, v němž bylo v posledních letech objeveno více takovýchto těles.

Ilustrační foto...

Nové světlo by na planetu mohla „vrhnout“ plánovaná mise americké NASA, New Horizons. Pokud vše dobře dopadne, měla by v lednu příštího roku odstartovat sonda věnovaná nejen průzkumu samotného Pluta, ale i jeho měsíce Charona a jednoho či dvou těles Kuiperova pásu. Počátkem roku 2007 sondu urychlí Jupiter, k Plutu by měla dorazit v roce 2015.

Jana Sainerová

| Zdroj: Observatory.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Multimedia
Ilustrační foto...
inAstroPoradna: Jak zjisit letopočet z pozorován
Ilustrační foto...
Ve sluneční soustavě je těsno
Ilustrační foto...
Mise Cervantes
Ilustrační foto...
Jak se jmenuje nejvyšší vrchol Marsu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691