Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Druhý úlovek

Kolegové z Ostravy našli už druhý kousek po bolidu ze soboty šestého května. Na naší stránce přináši exkluzivně své svědectví Tomáš Gráf, ředitel hvězdárny v Ostravě.

Dnes ráno nám asi o půl deváté telefonoval člověk, který se velmi nesměle dotazoval, zda je možné, aby jeho zeť nalezl na pozemku své chaty meteorit. Pak nalezený kámen stručně popsal. Měl jsem v tu chvíli pocit, že muž na druhé straně telefonu drží v ruce již nalezený úlomek meteoritu z Morávky.

Ilustrační foto... Po zkušenostech z předchozího případu jsem se zeptal, zda jsou ochotni zapůjčit onen kámen k vědeckému výzkumu. Muž odpověděl kladně. Byl navíc ihned ochoten vyzvednout od zetě klíče od chaty, uvolnit se z práce a jet s námi. Pokud se ptáte kam, pak kam jinam než na starou dobrou Morávku! Opět chalupa na samotě uprostřed lesů, v chalupě stoleček, na stolečku ošatka na chleba a v ní šutr!

Nejprve jsme si jej s Ivanou nedůvěřivě prohlíželi, ale pak nám to naskočilo! Druhý fragment je tady!! Nalezli jsme dokonce i neporušenou jamku, ze které jej po dopadu vyndali. Kámen jsme tam vrátili a i s měřítkem nafotili ze všech stran. Bohužel na klasický film, ale fotky budou brzy. Kandidát na meteorit pak jel s námi do Ostravy, pan xy číslo 2 také. Na hvězdárně nám pomohl zakreslit na speciálku polohu své chaty. Respektujeme jeho přání i dohodu s jeho zetěm, že chtějí zůstat v anonymitě až do 100% potvrzení, že se jedná o meteorit. Pak svá jména zveřejní.

Nález tohoto asi 340 g hmotného úlomku je velmi kuriózní podobně jako důvod, proč nám telefonovali až dnes.Nálezce pobýval v sobotu 6. května na své chatě a celou situaci popisuje takto: „ Kolem 14. hodiny jsem slyšel výrazný hluk, ale na obloze se nic nedělo. Tak jsem tomu nevěnoval pozornost a šel jsem se slunit na lehátko před chatou. Asi po 10 minutách nebo možná o něco dříve, jsem ale uslyšel vysoký, svištivý zvuk. Pak se ozvalo takové plácnutí o zem, jak by řekl Kainar - jako kus masa když pleskne o zem. Měl jsem pocit, že to bylo jen pár metrů ode mne. Hledal jsem tam, ale nic jsem nenašel. Pak jsme se vrátili do civilizace a já se v novinách dočetl, že se jednalo o pád meteoritu. O dalším víkendu jsem tu příjezdovou cestu znovu prohledal a našel tam zabodnutý ten zvláštní kámen.“

Jeho tchán doplňuje, že to spíše považovali za žert. Také neměli odvahu se zesměšnit nějakým telefonováním na hvězdárnu. Ale včera vyšel v Dnes článek, kde redaktor zveličil slova pozorovatele z Ondřejova, pana Bočka. Titulek zněl asi v tom smyslu, že šance nalézt další úlomek meteoritu po bolidu Beskydy je roven nule. A to rozhodlo, hned ráno nám starší pán zavolal.

Potvrzení, že se jedná o meteorit, bude asi opět v rukou dr. Jakeše. Pošleme mu jej při plánované úterní návštěvě dr. Spurného a dr. Borovičky u nás.Stránka bolidu hvězdárny v Ostravě.

Tomáš Gráf, Ivana Marková

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 45
Ilustrační foto...
Opuštěný, odpojený…
Ilustrační foto...
8. Evropské sympozium pro ochranu temného nebe v
Ilustrační foto...
Slyšet tak polární záři...
Ilustrační foto...
Planeta Vulkán nalezena!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2020 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691