Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 7

Pozorovatelsky může být tento týden poněkud chudší. Nicméně večerní obloze bude vévodit Měsíc a Saturn a i to by mohlo stačit. Skvrny na Slunci jsou, ale nebudou příčinou žádné větší aktivity, natož polárních září.. Úspěch zaznamenala ESA startem velmi výkonné rakety Ariane 5. Hodně novinek přišlo opět od Marsu a pokračují krásné snímky z Cassini. Perfektní byl i Valentýn v podání Spitzerova vesmírného dalekohledu..

Měsíc a Saturn

První čtvrť nastává v noci z úterý na středu. Měsíc je tedy opět ideálním cílem s útvary plasticky osvětlenými na rozhraní světla a stínu uprostřed disku.
Saturn je pozorovatelný vysoko na nebi v souhvězdí Blíženců. Pozorovatelé již za dobrých podmínek spatřili tenoučký stín planety na prstenci. Můžete však již malým dalekohledem vyhledat Titan, který je opět cílem Cassini. Pro vyhledání měsíčků si můžete vyjet jejich polohy v prográmku Sky & Telescope.
Již po desáté večer vychází Jupiter a i když nevystoupí moc vysoko, lze jej slušně pozorovat už kolem půlnoci.Z hlediska pozorovatele úkazů jupiterových měsíčků bude zajímavý sobotně-nedělní noc a především noc na pondělí, kdy za výhodné polohy planety dochází k přechodu Ganyméda a jeho stínu. (Časy jsou SEČ).

20. 2. 2005 - Európa - stín přechod 1:58 - 4:40
20. 2. 2005 - Európa - přechod 3:49 - 6:25

21. 2. 2005 - Ganymédés - stín přechod (23:54) - 2:38
21. 2. 2005 - Ganymédés - přechod 3:43 - 5:57

Dvě komety

Jak již bylo mnohokrát řečeno, stále je viditelná kometa C/2004 Q2 (Machholz). Je cirkumpolární a tedy viditelná celounoc. Lepší bude počkat na západ Měsíce a pozorovat ji k ránu.
Další kometou viditelnou ráno je C/2003 T4 (LINEAR). Nyní by již mohla mít 10 mag a právě se nachází kousek pod hrotem souhvězdí Šípu. Nyní bude jen necelé dva stupně od hvězdokupy M 71.

Mars

Spirit konečně vylezl na vrcholek svahu a před ním se rozprostřel pohled na Tennessee Valley, jež je na jednom konci zakončeno vrcholkem kopce Husband. Tato lokalita je geologicky velmi zajímavá. V povzdálí jsou vrstevnaté skály a zajímavá jsou i okolní údolí. Uvidíme, kam se nyní výzkumník vydá.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Snímky byly pořízeny panoramatickou kamerou Spirit. MER/JPL/NASA

Potěšitelná zpráva přišla také z ESA, která oznámila, že její Mars Express dostal zelenou k vyložení radaru v prvním týdnukvětna 2005. Sonda je na oběžné dráze kolem Marsu od Vánoc 2004, avšak pruty radarové antény nakonec nebyly vyloženy, neboťúdajně hrozilo poškození některých součástí sondy, než by se ustálily v natažené poloze. Nakonec proběhly nové simulace na počítači a nyní se zdá, že vše by mělo proběhnout v pořádku. Radar MARSIS je klíčovou součástí sondy z hlediska studiapodpovrchových vrstev Marsu (zásob vodního ledu). Kamera s vysokým rozlišením HRSC již pracuje více než rok skvěle a jejíprostorové snímky pravidelně uveřejňují na webu mise.

Famózní Saturn

V podání barevných snímků Cassini je Saturn ještě dvakrát hezčí. Modrá barva na severní polokouli, která je nyní odkloněna od Slunce, je neuvěřitelná. Tmavé pruhy jsou stíny od jednotlivých prstenců na atmosféře planety.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Panorama prstenců v pravých barvách z 12. 12. 2004, Cassini/JPL/NASA
Neodolal jsem a stáhl originální TIF a udělal z něho
přijatelný 1 MB JPEG.

Úspěšná Ariane 5 ESC-A

Evropská vesmírná agentura měla před dvěma lety jeden problém. Nepovedl se jí start její nejvýkonnější rakety Ariane 5.Proběhly proto přestavby silných motorů Vulcain 2 a nové zkoušky. Nastal dlouho očekávaný okamžik, který měl ukázat, jakvše dopadlo. Start nakonec proběhl v sobotu 12. 2. večer našeho času a byl úspěšný. Raketa je schopna vynést na geostacionární dráhu neuvěřitelných 10 tun nákladu. Dodejme ještě, že v roce 1996 neuspěla ani první verze "slabší"Ariane 5, ale ta je již nyní několikrát vyzkoušena a létá spolehlivě.

O raketách Ariane pojednává článek na serveru Kosmo.cz.Tamtéž se pak nalézá článek o prvním neúspěšném startu této vylepšené verze a zde najdete i podrobnosti o této raketě.

Ilustrační foto... Ilustrační foto...

Raketa Ariane 5 ESC-A při startu a cestě na startovní rampu, ESA

Valentýnská tečka

Tentokrát jsem se zdržel s vydáním až do Valentýna. Jako rozloučení ale mohu díky tomu přinést nádherný snímekprstencové mlhoviny M 57 v Lyře ze Spitzerova infračerveného dalekohledu. No není to paráda?

Ilustrační foto...

Zdroj: Spitzer Space Telescope (SIRTF/JPL/NASA)

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak se jmenuje nejvyšší vrchol Marsu?
Ilustrační foto...
První světlo LBT
Ilustrační foto...
Dvacet let od katastrofy raketoplánu Challenger
Ilustrační foto...
Slunce bouří! Polární záře přicházejí!
Ilustrační foto...
Degenerovaná Lucka
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691