Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zákryt Antara Měsícem

V pátek 4. února nad ránem můžeme očekávat nevšední úkaz -- zákryt hvězdy Antares Měsícem.

Že nám Měsíc při svém putování po obloze občas zakryje nějakou hvězdu, se dá s přihlédnutím k jejich počtu očekávat, ale případ kdy přechází před opravdu jasnou hvězdou a navíc v přívětivé fázi, je poměrné vzácný a někdy na něj musíme čekat i několik let. Proto si nenechte za pár dní ujít tento určitě nevšední úkaz, který zpestří naše pozorovatelské zážitky.

Antares vstupuje za osvětlenou část Měsíce, který se 23 dní po novu bude nacházet asi 10 stupňů nad jihovýchodním obzorem (u jižního okraje), v 5 hodin a 5 minut SEČ. (Čas pro Prahu, pro jiná místa v republice se časové údaje můžou lišit až o několik minut. Přesné údaje a návod jak si vypočítat dané okamžiky pro vaše stanoviště naleznete v Hvězdářské ročence, nebo ji podobným na internetu.) Na obrázcích je situace znázorněna při pohledu do nepřevracejicího dalekohledu, jako je Somet binar, který bude pro pozorováni tohoto úkazu ideální, ale nic vám nebrání použít větší, jen bude obtížné nalézt místo výstupu hvězdy z poza Měsičního kotouče na jeho neosvětlené straně.

Ilustrační foto...

Objeví se o čtyřicet minut později z poza jeho neosvětlené části a právě v tomto okamžiku se naskytne možnost na netradiční podívanou.

Ilustrační foto...

Antares -- ,,srdce štíra'' je dvojhvězda -- nepravidelně pulzující veleobr o poloměru 300 poloměrů Slunce a měnící jasnost v rozmezí 0,9--1,2 mag. Jeho průvodce je slabá hvězda (6,5 mag) ve vzdálenosti asi 3''.

Pár sekund před výstupem samotného Antara, který bude pozorovatelný i bez dalekohledu, bude možné zahlédnout, ale jen v dalekohledu, jeho průvodce, který bude mít ve srovnání s výrazně načervenalým Antarem spíše nazelenalou barvu. Můžete se tedy pokusit o zopakování pozorování, při kterém byl Antarův průvodce před asi 200 lety při podobném zákrytu objeven.

Ilustrační foto...

Při pozorování zákrytu hvězd Měsícem se můžou uplatnit i amatérští pozorovatelé vybavení dostatečnou technikou. V případě jasného Antara by vám měla na úspěšné pozorování stačit běžná videokamera i bez dalekohledu. Veškerá pozorování koordinuje Hvězdárna ve Valašském Meziříčí.

Své pozorování můžete posílat do naší Instantní pozorovatelny na adresu pozorovani (zavináč) ian (tečka) cz.

Zdeněk Janák

| Zdroj: APO IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 1999 -- díl pátý
Ilustrační foto...
Zlatý Bludný balvan za rok 2007 - Tomáš Pfeiff
Ilustrační foto...
Sojuz bude startovat z Kourou
Ilustrační foto...
Binární planetky -- hit sezóny II.
Ilustrační foto...
Instantní hvězdárna: Západ Slunce 19. září
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691