Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 5

Měsíc je v poslední čtvrti. Měla by jít dobře pozorovat kometa Machholz. Obrazově se nyní dostaneme na Mars a k Saturnu..

Zákryt Antara Měsícem

Mám dojem, že jsem konečně na něco vcelku důležitého zapoměl. V pátek ráno by se mohlo vyplatit si přivstat - jedna z nejjasnějších hvězd - červený Antares v souhvězdí Štíra - bude zakryt Měsícem.
Jan Mocek (v diskuzi): "Ti z čtenářů, kteří koukají aspoň občas na oblohu, místo do monitoru, by možná informaci o jevu, který je vzácný (jednou za X let) a dobře viditelný, možná přivítali."
A dále Jiří Kordulák: "4.února ráno nastává zákryt hvězdy Antares ve Štíru Měsícem. Hvězda zmizí za osvětleným okraje Měsíce zhruba pět minut po páté hodině ráno v závislosti na stanovišti pozorovatele, výstup nastane mezi 5 h 37 min - 5 h 51 min. Úkaz se však odehraje jen nízko nad jihojihovýchodem. Další zákryt Antara Měsícem bude viditelný v noci z 26. na 27. dubna."
Děkuji za spolupráci a přeji šťastný lov. Mám obavu o ty mraky..

Kometa C/2004 Q2 (Machholz)

A sněží a sněží. Já vím, u vás možná pršelo, ale hlavně - kde máme to jasné nebe? Měsíc nesvítí a je na čase vyhlížetopět kometu. Stále je dosti jasná a máme-li výhled k zenitu, případně severu či severozápadu nerušený věřejným osvětlením,měli bychom ji najít očima jako slabou mlhavou hvězdičku kolem 4,5 mag. Mě se to bohužel nezdařilo, zato ohony byly vtriedru vidět oba. Užívejme si této poměrně jasné kometky. Kdoví, kdy zas bude další vidět okem..

Ilustrační foto...

Z dalších komet stojí za povšimnutí stále poměrně jasná kometa C/2003 K4 (LINEAR). Za je však od nás nyní viditelná jen velmi nízko nad obzorem po západu Slunce a tak ji nejspíš nikdo od nás neuvidí..

Lépe je na tom nad ránem kometa C/2003 T4 (LINEAR), která má již solidních 10 až 10,5 mag. Nedávno byla poblížplanetární mlhoviny M57 v Lyře a nyní zamířila k hvězdě Albireo (hlava Labutě).

Jupiter a Měsíc

Dva z hlavních ranních námětů pro tento týden. Přechody měsíčků tento týden nebudou pro pozorovatele ve střední Evropěpříliš výhodné, Velká červená skvrna přechází přes střed disku velmi výhodně ve středu ráno (5:27 SEČ). Další přechod bude možné vidět 4. 2. (7:05) a pravděpodobně začátek v neděli ráno (7:43 na středu disku).
2. února se začíná Jupiter mezi hvězdami pohybovat dočasně vpravo (retrográdně).

Poslední čtvrť Měsíce nastává 2. 2. v 8:27. Velmi hezký bude tedy ráno po celý týden. Vynikají povrchové útvary na rozhraní světla a stínu (terminátoru).

Marsovské aktuality

Spirit se v kráteru Gusev prokousává po jednom ze svahů kopců Columbia na hřeben zvaný Cumberland. Má za sebou na Marsu 380 marsovských dnů (solů - ke konci ledna 2005). Podle našeho počítání jsou již vozítka na Marsu více než rok.Poslední tiskové zprávy uvádí zajímavý výsledek pozorování Slunce, z nichž lze určit množství prachu v atmosféře. Došlok náhlému zvýšení množství prachu - průhlednost atmosféry (opacita) vzrostla z 0,8 na 1,1 (sol 372) a posléze 1,3 (sol 373). Že by lokální prachová bouře na Marsu? To by již nemělo být neobvyklé, ale hlavní období vzniku prachových bouří by mělo přijít později, pravděpodobně od června 2005.

Ilustrační foto...

Cesta Spirit na úbočí na snímku ještě z plání kráteru Gusev, MER, JPL, NASA

Opportunity se právě vydala na další dlouhou cestu. Míří na jih od kráteru Endurance i zbytků tepelného štítu, který v předchozím měsíci zkoumala (a mimo jiné našla meteorit vedle něj). Například sol 359 znamenal pro ni jízdu dlouhou 154 metrů! I to je možné ujet na Marsu díky dobrému terénu, lepšímu software a pochopitelně hlavně díky inteligentní autonavigaci vozítka.

Ilustrační foto...

Dalším cílem sondy by měl být útvar zvaný Vostok.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Dosavadní cesta Opportunity a další možné cíle (Victoria asi 5 km daleko)

Podle snímků z oběžné dráhy to zde vypadá jako další kráter s dobře exponovanými horninami. Ještě více na jih by mělybýt horniny, které byly exponovány větrem a nikoli vznikem kráteru po dopadu tělesa z vesmíru. Tyto horniny by tedyneměly být ovlivněny tepelnou přeměnou a mohou podat další zajímavé svědectví o Meridiani planum, oblasti, která jepravděpodobně bývalým jezerem (či okrajem moře?). Velmi výhledově se uvažuje v cestě k velkému kráteru Victoria, ale tose již dostáváme do fáze spekulací, neboť kdoví, zda bude ještě vozítko pracovat i např. za rok?

Snímky z Cassini

Zatímco Huygens už přistál před více než 14 dny a definitivně se odmlčel, Cassini stále obíhá kolem Saturnu a pořizujedalší fascinující záběry. Bohužel většina zůstala skryta v galerii RAW snímků a tak přináším jejich kompozice (Rhea) nebo pohledy z různých fází vzdáleného průletu (Enceladus a Mimas). Snímky vesměs vznikly 15. až 17. ledna 2005.

Ilustrační foto...

Stíny prstenců na atmosféře Saturnu. Dole je měsíc Mimas, Zdroj: Cassini-Huygens, JPL, NASA

Ilustrační foto...

Rhea 16. 1. 2005, Zdroj: RAW galerie Cassini-Huygens, JPL, NASA

Ilustrační foto...

Rhea 16. 1. 2005, Zdroj: RAW galerie Cassini-Huygens, JPL, NASA

Ilustrační foto...

Rhea 17. 1. 2005, Zdroj: RAW galerie Cassini-Huygens, JPL, NASA

Ilustrační foto...

Enceladus, snímky 15. - 17. 1. 2005, Zdroj: RAW galerie Cassini, JPL, NASA

Ilustrační foto...

Mimas, snímky 15. - 17. 1. 2005, Zdroj: RAW galerie Cassini, JPL, NASA

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Valašské Mikro
Ilustrační foto...
LEONIDY JSOU TADY!
Ilustrační foto...
Noc bez CCD kamer
Ilustrační foto...
Když Slunce bouří
Ilustrační foto...
Coelorum perrupit claustra - díl druhý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691