Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Intergalaktická fata-morgána?

Dvojice spirálních galaxií NGC 3314 ze souhvězdí Hydry, které leží prakticky v zákrytu, není jenom perlou Hubblova odkazu, ale na první pohled také domovem záhadné proměnné hvězdy.

Ilustrační foto...Zvláštní hvězdička se objevila po srovnání záběrů dvojice galaxií NGC 3314 pořízených kosmickou observatoří čtvrtého dubna 1999 a desátého března 2000. Má jasnost 21,6 magnitudy a hvězdáře nejspíš zaujala svoji lehce nazelenalou barvou -- protože takový odstín hvězdy ve vesmíru nemají. Rozbor však ukázal, že zdroj je ve skutečnosti světle modrý. Jeho zelené zabarvení vzniklo až složením snímků NGC 3314 pořízených skrz různé filtry v různé době. Hvězda je totiž pouze na expozici z 10. března 2000, kdy se snímalo v tzv. oboru B, tedy v modré části viditelného spektra. A co se za ním ukrývá? Některé možnosti můžeme vyloučit hned, jiné až později.

  • Objekt ze sluneční soustavy, tedy planetka, kometa či vzdálenější těleso Kuiperova pásu by v průběhu expozice na CCD čipu Hubblovy kamery vykreslil nápadně protáhlou čáru. Ostatně takových stop dalekohled v minulosti nechtěně ulovil celou řadu. Dokonce i ve vzdálenosti kolem padesáti astronomických jednotek; těleso by se sice pohybovalo úhlovou rychlostí menší než 0,3 vteřiny (tedy nejvýše o tři pixely na čipu), nicméně i přesto by se v kombinaci s pohybem Země kolem Slunce v průběhu dvouhodinové expozice posunulo o několik úhlových vteřin. Navíc je značně nepravděpodobné, že by se třicet stupňů od ekliptiky, kde se nachází NGC 3314, pohybovalo větší množství objektů sluneční soustavy.
  • Stejně neuvěřitelná je možnost, že by se do zorného pole v průběhu posledního roku dostala některá ze stálic naší Galaxie. Vůči vzdáleným objektům se ze známých těles nejrychleji pohybuje Barnardova hvězda: urazí 10 úhlových vteřin za rok, což odpovídá vzdálenosti zvláštního zdroje a jádra NGC 3314a v popředí. Pokud by na snímku z března 2000 jedna taková toulající se hvězda chyběla, musí na záběru z dubna 1999 chybět. Tým odborníků tudíž důkladně prohledal okolí a žádný objekt, který by se pohyboval "nepředstavitelnou" rychlostí 40 úhlových vteřin za rok neobjevil. I když nemáme stoprocentní jistotu, je hodně pravděpodobné, že poblíž nás neleží žádná slabá hvězda (nejspíš slabý červený trpaslík), která by tak rychle měnila polohu.
  • Ilustrační foto...Ve hře je i jev tzv. gravitačního čočkování, kdy dochází k ohybu světla vzdálenějšího zdroje v gravitačním poli bližšího tělesa. Ve výsledku, pokud leží při pohledu ze Země v zákrytu, pak dochází k zesílení jasnosti tělesa v pozadí. I tento jev běžně pozorujeme. Při analýze tým hvězdářů Bill Keel z University of Alabama a Lisa Frattarová z Hubble Heritage Project provedla odhad, kolik takových událostí a s jakou intenzitou nastanou pokud se do zákrytu dostanou dvě velké galaxie: Hvězda vzdálenější NGC 3314b je hvězdou bližší NGC 3314a zesílena na pozorovaných 21,6 magnitudy pouze jednou za 10 tisíc roků, přičemž celý úkaz netrvá déle než dvacet minut. Takže šance, že jsme něco takového zachytili během náhodné dvouhodinové expozice je téměř mizivá.
  • Ale co když se jedná o novu? Tedy o těsnou dvojhvězdu, ve které z chladného obra přeteklo na povrch bílého trpaslíka tolik látky až došlo k zapálení jaderných reakcí na povrchu a tedy i k dočasnému prudkému nárůstu jasnosti? Na to je objevená hvězda příliš jasná, zhruba o tři magnitudy než standardní nova. Možná se ale jedná o nový typ eruptivní proměnné, někde na pomezí nov a supernov. To vyloučit nemůžeme.
  • Když ne nova, tak co tedy supernova? Bohužel, hvězda je zhruba stokrát slabší než potenciální supernova v NGC 3314 v době své maximální jasnosti. Existuje však možnost, že jsme katastrofickou explozi zachytili v době nárůstu či naopak poklesu jasnosti. Barva naznačuje, že by se mohlo jednat o supernovu typu II, tedy výbuch velmi hmotné hvězdy, které se nejčastěji nacházejí právě ve spirálních ramenech. Navíc, pokud patří vzdálenější NGC 3314b, bylo její světlo průchodem oblaky mezihvězdného prachu značně zeslabeno. Potíž je jenom s tím, že během uplynulých několika měsíců v tomto systému nikdo na žádnou jasnou supernovu nenarazil. Možná se ale zcela výjimečně mění velmi rychle -- i to se stává.
Původ nápadného zjasnění v NGC 3314 je tedy tajemný. Možná se někdy podaří narazit v archivech na pozorování, které o všem rozhodne. Možná se ale nikdy nic takového neobjeví a tak se hvězdička z NGC 3314 zařadí do bohatého šuplíku astronomických záhad.

Jiří Dušek

| Zdroj: Hubble Heritage IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky III
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-11 dorazil k ISS, stanici bude velet že
Ilustrační foto...
Z Lyry budou padat hvězdy
Ilustrační foto...
Skvrny, které měnily svět
Ilustrační foto...
Bolid nad Skandinávií
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691