Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výročí objevení Pluta a C.W. Tombaugh

Dne 23. ledna uplyne 75 let od chvíle, kdy americký astronom Clyde William Tombaugh poprvé vyfotografoval planetu Pluto.

Slavný problém o příslušnosti Pluta mezi planetami dnes vypustíme. Ostatně o tom zda je Pluto planeta, nebo planetka, zda má být v seznamu planet, nebo nemá – o tom všem již toho bylo napsáno hodně (viz. například článek: Co je to planeta?). Dnes se zaměříme na události, které vedly k objevení tohoto problémového tělesa a především na osobnost a život jednoho slavného amerického astronoma, kterým určitě Clyde William Tombaugh byl. Předem se omlouvám všem astronomům a čtenářům, kteří nepovažují Pluto za planetu, že budu spojení planeta Pluto v dnešním článku používat. K dnešnímu dni nebyla vydána žádná oficiální rezoluce Mezinárodní astronomické unie (IAU), jenž by Pluto ze seznamu planet odstranila.

Clyde William Tombaugh:

Clyde William Tombaugh se narodil 4. února 1906 v Streatoru (stát Illinois, USA). Již v roce 1929, kdy je mu teprve třiadvacet, se stává pomocníkem na observatoři v arizonském Flagstaffu, kterou založil slavný astronom Percival Lowell (1855 – 1916). Tombaugh se v tu chvíli stává členem týmu, který také založil Lowell a jehož úkolem je objevení deváté planety. Existence další planety za dráhou Neptunu se předpokládala, protože jen tak mohly být vysvětleny nepravidelnosti v pohybu Uranu a Neptunu. Dne 23. ledna 1930 pořizuje Tombaugh první snímek nové planety – Pluta. Nového objektu si však všímá až 18. února a teprve 13. března 1930 je objev nové planety oficiálně ohlášen světu. Planeta dostala název podle boha podsvětí Plutona. Nově objevené těleso však neřeší zásadní problém – odchylky v drahách Uranu a Neptunu. Tombaugh tráví dalších osm let neúspěšným hledáním desáté planety. V roce 1933 dostává stipendium ke studování astronomie na Kansaské univerzitě, kde tráví tři roky. V roce 1946 začíná pracovat v Aberdeenských balistických laboratořích ve státě New Mexico. Na jihu USA se usazuje a v roce 1955 nastupuje coby astronom na zdejší univerzitu v Los Cruses, kde v roce 1996 získává titul emeritního profesora. Na počátku roku 1997 Tombaugh umírá.

Ilustrační foto...

Objevení Pluta:

Tombaugh se pokusil objevit devátou planetu pomocí tzv. blinkmikroskopu. Každou jasnou noc pořídil sérii snímků vybraných úseků oblohy. Na stejné místo se pak po několika dnech vrátil. Snímky poté porovnal. Pak už je vše jednoduché. Hvězdy se vůči sobě nepohybují (teoreticky), ale objekt ze sluneční soustavy „putuje“ vůči hvězdnému pozadí. Tohoto principu se ostatně dnes využívá při hledání planetek. Pochopitelně v případě vzdáleného Pluta je tento pohyb dobře zřetelný po několika hodinách, či spíše dnech. Tombaugh zachytil Pluto na svém snímku poprvé 23. ledna 1930 a podruhé 29. ledna, když fotografoval oblast poblíž hvězdy d Geminorum (souhvězdí Blíženců). Ke snímkům se však dostal až 18. února a teprve 13. března si byl naprosto jist, že se jedná o novou planetu a objev oficiálně oznámil. Tombaughova mravenčí a obětavá práce přinesla také další úspěchy. Během systematického pozorování, které celkem trvalo cca 7 000 hodin, objevil 7 hvězdokup, 775 planetek a dokonce i kometu. Materiál také využil ke studiu proměnných hvězd apod.

Kdyby bylo Pluto objeveno dnes – mezi planety by již zařazeno nebylo. V roce 1930 však nikdo o existenci transneptunických těles za dráhou Neptunu neuvažoval a je tak logické, že Pluto tehdy zařadili do rodiny planet a dali mu privilegium nést označení devátá planeta sluneční soustavy.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První krůčky Oportunity v kráteru
Ilustrační foto...
Jak na něj?
Ilustrační foto...
Finální přípravy sondy MESSENGER
Ilustrační foto...
Obloha on-line
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 22
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691