Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Názory čtenářů

Tomáš Gráf - Letní čas
Zdeněk Pokorný - Ad: vykradení vlašimské hvězdárny

Letní čas

V době, kdy byl u nás znovu po několika desetiletích zaveden letní čas, jsem dostal zprostředkovanou informaci, že ve starším výkladovém slovníku je pod tímto heslem uvedeno, že je to "úprava času používaná v době válek a krizí". To mě naplnilo optimismem vzhledem k délce trvání socialismu, ale zároveň jsem od té doby proti letnímu času velmi zaujatý (a nestranný už asi nebudu nikdy). Proklamované úspory energie mi ještě nikdo nedokázal solidně objasnit, neboť dle prostého úsudku se jí nejvíce spotřebuje v nepřetržitých provozech. A já sám za sebe "prosvítím" ráno to, co bych "prosvítil" večer.
Jako student jsem byl v tehdejším Sovětském svazu na letní brigádě, tam si ruští studenti vypravěli mezi sebou něco jako vtip, že když Moskva bude chtít, bude i poledne o dvě hodiny později. Moc jsem to nechápal. Ale při cestě zpátky jsme se dostali do Užgorodu, kde jsem to pochopil. Přestože byla půlka srpna, školáci tam šli na 8 hodin do školy jakýmsi pološerem, protože až k naší hranici měli všude moskevský čas. Inu proč ne.
Protože to vyčkávání na tmu v letě asi nebaví nikoho na hvězdárnách, a především ne naše návštěvníky, nabyl jsem přesvědčení, že každý astronom je přirozený odpůrce tohoto úředního opatření. Znám takové, kteří mají na svých hodinkách vytrvale SEČ a přičítají a přičítají ........ Proto mě před časem zaujal názor objevitele více než stovky planetek vizuální metodou, Prof. Palisy, který na počátku tohoto století velmi horoval pro to, aby i v Rakousku-Uhersku byl zaveden letní čas. Pak se mi podařilo odhalit možnou příčinu. Byl to totiž muž velice vitální a pracovitý a toto opatření považoval za cestu k možnosti pracovat o hodinu déle na úkor spánku. A o tom to může všechno být, že by přes léto úřady o hodinu úřadovaly déle, obchody déle obchodovaly a banky o hodinu déle bankrotovaly. Takového doplňku se však stále nemohu dočkat. Zato přišlo jiné vylepšení, asymetrické prodloužení o celý říjen. Bravo.
A tak, když se mě zeptáte na můj vztah k letnímu času, asi Vám odpovím parafrází vousatého vtipu: „Cítím s ním, ale pomoci mu nemohu!“

Tomáš GráfAd: vykradení vlašimské hvězdárny

Přiznávám, že když jsem se ve 3. čísle IAN začetl do sdělení Petra Pazoura o vykradení vlašimské hvězdárny, bral jsem to asi jako zprávu z černé kroniky. Z ulic mizí beze stop auta, vykrádají se byty, tak proč by měly být ušetřeny hvězdárny? Jenže pak mi to pomalu docházelo. Vždyť všichni ti podlí zlodějíčkové nemusí jít jenom a pouze po videokamerách, foťácích a televizorech. Na hvězdárnách bývají i dalekohledy, množství speciálního příslušenství, všelijaká důmyslná udělátka, zhotovená právě a jen pro astronomy. Ztrátu těchto věcí (a také archivů a knih) neseme vždy nejbolestněji. Ukradené věci ale obvykle nemizí s povrchu zemského. V tom je právě jádro pudla. Chamtivý zloděj je potřebuje zpeněžit, a kdo jiný je koupí než příznivec astronomie, vždy dychtící po větších a lepších přístrojích?
Myslím, že obrana proti zlodějům je jasná: pořádná petlice na vrata hvězdárny, na dvůr zdivočelého vlčáka, a pozor na inzeráty "výhodná koupě" či "příležitostná nabídka". Ne, neobávejte se, psát o tom co dělat při střetu s podezřelým zbožím nebudu; morálky má přece každý v sobě na kila (rozuměj, když nejde o něj samého). Chci jen upozornit, že se už vyskytly i horší případy (to ale jistě nemá být útěchou postiženým): v 50. letech rozbili vandalové 20centimetrový apochromatický (!) objektiv třebíčské hvězdárny, protože prý tohle sklo málo zvětšovalo. A co zpráva z Pulkova, která prošla takřka bez povšimnutí? Tam 5. února letošního roku lehlo popelem na 5000 knih, z nichž mnohé měly nevyčíslitelnou historickou cenu. Ředitel Viktor Abalakin nepochybuje, že jde o žhářské dílo ruské mafie, která má zálusk na rozlehlé hvězdárenské pozemky v atraktivním prostředí v těsné blízkosti Petrohradu. Tvrdíte, že tak daleko to u nás zatím nedošlo?
Inu - co k tomu říci? Mimochodem: nevíte o nějakém pěkném koronografu, objektiv asi tak osm centimetrů v průměru, ohnisková vzdálenost metr a něco, precizní hliníková konstrukce? Jedna naše astronomická instituce jej už několik let postrádá.

Zdeněk PokornýTomáš Gráf, Zdeněk Pokorný

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Okolí hvězdy Alnitak
Ilustrační foto...
Jak mě honily fotony aneb Fotovíkend
Ilustrační foto...
Mini station 1 -- smělá vize nebo chiméra?
Ilustrační foto...
Jupiterovy rudé skvrny se k sobě přibližují
Ilustrační foto...
Tma jako biologický imperativ
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691