Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Která hvězda je největší a která nejmenší?

Tato otázka navazuje na předcházející. Jak jsem si již řekli, zářivý výkon hvězd určujeme z povrchové teploty a průměru. V praxi ale většinou postupujeme opačně. Na základě vzhledu spektra odhadneme zářivost i povrchovou teplotu a pak též poloměr hvězdy. Právě takto byly určeny rozměry většiny vzdálených hvězd. Připomeňme, že jde vesměs o údaje značně nejisté. Prohlídku začneme u hvězdy, jejíž rozměry můžeme měřit velmi snadno a velmi přesně - u Slunce. V dalším výkladu je použijeme jako srovnávací těleso.

Poloměr Slunce je stodevětkrát větší než poloměr Země. Vyjádřeno v jiných jednotkách: 696 tisíc kilometrů. Má hmotnost asi 300 tisíc Zemí. Jeho zářivý výkon, vzhledem k povrchové teplotě 5700 kelvinů, činí 3,86.1026 wattů. O Slunci se často mluví jako o průměrné hvězdě. Ve skutečnosti je hmotnější, teplejší a zářivější než většina ostatních stálic. Ani zdaleka však není rekordmanem.
Rozpětí velikostí hvězd je velmi široké. Například Arktur z Pastýře či Aldebaran ze souhvězdí Býka, patří mezi tzv. obry. První má průměr dvacet, druhý asi čtyřicet Sluncí. Méně nápadná Mira z Velryby, známá proměnná hvězda, je ještě větší. Změny její jasnosti jsou způsobeny pulsacemi jejího povrchu. Hvězda se periodicky nafukuje a smršťuje. Kdybychom Miru přenesli do středu sluneční soustavy, pohyboval by se okraj její řídké atmosféry mezi dráhou Země a Marsu. Její největší průměr by byl více než stopadesátkrát větší než průměr Slunce.
Pořád však nejsme na hranici. Ještě větší jsou například zimní Betelgeuze a letní Antares. Patří do kategorie tzv. chladných veleobrů. Hranice atmosféry nejjasnější hvězdy Orionu, dvakrát větší než Antara, by sahala až k Jupiteru. Po Slunci a Miře je Betelgeuze třetí úhlově největší hvězdou, její kotouček měří pouhých 0,05 úhlové vteřiny.
Naši cestu za největší hvězdou jsme ale dosud neskončili. V souhvězdí Kefea najdete nenápadnou zákrytovou dvojhvězdu VV Cephei. Unikátní je tím, že poklesy její jasnosti, způsobené zakrytím teplejší složky složkou chladnější, se opakují jednou za více než dvacet let. Z doby zákrytu teplejší hvězdy, který trvá asi 1,2 roku, můžeme snadno určit i průměr chladnější hvězdy. Vychází nepředstavitelných 1900 Sluncí, tedy devět a půlkrát více než vzdálenost Země od Slunce. Okraj této hvězdy by tudíž sahal až k dráze Saturnu.
Konečně se dostáváme k našemu rekordmanovi, skutečnému hyperobru: mi Cephei. Jeho zářivý výkon odpovídá půl milionu Sluncí. Vzhledem k tomu, že je na povrchu mnohem chladnější než Slunce, musí být nepředstavitelně velký - asi jedenáct astronomických jednotek. Atmosféra mi Cephei by tedy sahala až za Saturn.
Pozice Granátové hvězdy je ovšem velmi nejistá. Kontrolní výpočet, který vychází z odhadované vzdálenosti 2700 světelných let a úhlového průměru 0,0177", udává skutečný průměr 7,4 astronomické jednotky. Tento značný rozdíl jde na vrub nejistého určení vzdálenosti, teploty i celkového výkonu.Podívejme se nyní na druhou stranu. Nejmenšími aktivními hvězdami jsou červení trpaslíci. Známá Proxima Centauri má průměr jen desetinu Slunce. Jedním z nejslabších a nejmenších červených trpaslíků je objekt označený Gliese 623b. Má pouze jednu desetinu hmotnosti Slunce a je asi šedesáttisíckrát slabší. Kdyby se nacházel ve středu sluneční soustavy, byl by jen devětkrát jasnější než Měsíc v úplňku.
Ještě menší jsou tzv. hnědí trpaslíci. Tato tělesa vznikají podobně jako hvězdy kondenzací zárodečné mlhoviny. Jejich hmotnost je však natolik malá, že nikdy ve svém nitru nedosáhnou teploty nutné k zahájení přeměny vodíku na helium. Právoplatné hvězdy tedy vlastně nejsou. Jeden z hnědých trpaslíků, označený Gl 229B, má hmotnost pouze dvacetkrát až padesátkrát větší než Jupiter a velikostí je srovnatelný s největší planetou sluneční soustavy. Jeho povrchová teplota se odhaduje na pouhých 1300 kelvinů.
Mezi hvězdy se většinou počítají i vyhasínající bílí trpaslíci. Jednoho takového má jako průvodce například Sirius. Jeho velikost je menší než velikost Země! I přes vzdálenost osm a půl světelného roku, je však díky vysoké povrchové teplotě několika desítek tisíc kelvinů trpaslík Sirius B jasný 8 magnitud. Bohužel je našim zrakům ukryt v záři svého společníka Siria A.

Ilustrační foto...

Jednou z nejmenších dosud známých hvězd je červený trpaslík Gliese 623b. Nalézá se v souhvězdí Herkula, asi 25 světelných let od Slunce. Je součástí dvojhvězdy, vzdálenost obou složek se pohybuje poblíž dvojnásobku vzdálenosti Země-Slunce. Kolem společného těžiště oběhnou jednou za čtyři roky. Červený trpaslík Gl 623b (na snímku vpravo) je desetkrát lehčí než Slunce. (Foto: C. Barbieri a NASA/ESA)


V případě, že bychom do našeho přehledu započítali i neutronové hvězdy, zkolabovaná jádra hmotných hvězd složená výhradně z neutronů, dostaneme se ještě dál. Jejich průměr nikdy nepřesahuje třicet kilometrů. Příkladem může být pulsar v Krabí mlhovině, zbytek po supernově z roku 1054.
Slunce je tedy asi padesáttisíckrát větší než neutronová hvězda a mi Cephei dokonce padesátmilionkrát. Jedna ku padesáti milionům, v takovém rozmezí se pohybují velikosti hvězd. Není to úžasné?

Jiří Dušek

| Zdroj: Z připravovaného šestého dílu Záludných otázek z astronomie. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Záhada Merkuru vyřešena?
Ilustrační foto...
V patek 23.9. probehne v Ondrejove Noc vedcu
Ilustrační foto...
Mars ve 3D
Ilustrační foto...
Uživatelé CCD kamer měli své malé rendezvous
Ilustrační foto...
Chyťte si svého circlemakera!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691