Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Která hvězda je největší a která nejmenší?

Tato otázka navazuje na předcházející. Jak jsem si již řekli, zářivý výkon hvězd určujeme z povrchové teploty a průměru. V praxi ale většinou postupujeme opačně. Na základě vzhledu spektra odhadneme zářivost i povrchovou teplotu a pak též poloměr hvězdy. Právě takto byly určeny rozměry většiny vzdálených hvězd. Připomeňme, že jde vesměs o údaje značně nejisté. Prohlídku začneme u hvězdy, jejíž rozměry můžeme měřit velmi snadno a velmi přesně - u Slunce. V dalším výkladu je použijeme jako srovnávací těleso.

Poloměr Slunce je stodevětkrát větší než poloměr Země. Vyjádřeno v jiných jednotkách: 696 tisíc kilometrů. Má hmotnost asi 300 tisíc Zemí. Jeho zářivý výkon, vzhledem k povrchové teplotě 5700 kelvinů, činí 3,86.1026 wattů. O Slunci se často mluví jako o průměrné hvězdě. Ve skutečnosti je hmotnější, teplejší a zářivější než většina ostatních stálic. Ani zdaleka však není rekordmanem.
Rozpětí velikostí hvězd je velmi široké. Například Arktur z Pastýře či Aldebaran ze souhvězdí Býka, patří mezi tzv. obry. První má průměr dvacet, druhý asi čtyřicet Sluncí. Méně nápadná Mira z Velryby, známá proměnná hvězda, je ještě větší. Změny její jasnosti jsou způsobeny pulsacemi jejího povrchu. Hvězda se periodicky nafukuje a smršťuje. Kdybychom Miru přenesli do středu sluneční soustavy, pohyboval by se okraj její řídké atmosféry mezi dráhou Země a Marsu. Její největší průměr by byl více než stopadesátkrát větší než průměr Slunce.
Pořád však nejsme na hranici. Ještě větší jsou například zimní Betelgeuze a letní Antares. Patří do kategorie tzv. chladných veleobrů. Hranice atmosféry nejjasnější hvězdy Orionu, dvakrát větší než Antara, by sahala až k Jupiteru. Po Slunci a Miře je Betelgeuze třetí úhlově největší hvězdou, její kotouček měří pouhých 0,05 úhlové vteřiny.
Naši cestu za největší hvězdou jsme ale dosud neskončili. V souhvězdí Kefea najdete nenápadnou zákrytovou dvojhvězdu VV Cephei. Unikátní je tím, že poklesy její jasnosti, způsobené zakrytím teplejší složky složkou chladnější, se opakují jednou za více než dvacet let. Z doby zákrytu teplejší hvězdy, který trvá asi 1,2 roku, můžeme snadno určit i průměr chladnější hvězdy. Vychází nepředstavitelných 1900 Sluncí, tedy devět a půlkrát více než vzdálenost Země od Slunce. Okraj této hvězdy by tudíž sahal až k dráze Saturnu.
Konečně se dostáváme k našemu rekordmanovi, skutečnému hyperobru: mi Cephei. Jeho zářivý výkon odpovídá půl milionu Sluncí. Vzhledem k tomu, že je na povrchu mnohem chladnější než Slunce, musí být nepředstavitelně velký - asi jedenáct astronomických jednotek. Atmosféra mi Cephei by tedy sahala až za Saturn.
Pozice Granátové hvězdy je ovšem velmi nejistá. Kontrolní výpočet, který vychází z odhadované vzdálenosti 2700 světelných let a úhlového průměru 0,0177", udává skutečný průměr 7,4 astronomické jednotky. Tento značný rozdíl jde na vrub nejistého určení vzdálenosti, teploty i celkového výkonu.Podívejme se nyní na druhou stranu. Nejmenšími aktivními hvězdami jsou červení trpaslíci. Známá Proxima Centauri má průměr jen desetinu Slunce. Jedním z nejslabších a nejmenších červených trpaslíků je objekt označený Gliese 623b. Má pouze jednu desetinu hmotnosti Slunce a je asi šedesáttisíckrát slabší. Kdyby se nacházel ve středu sluneční soustavy, byl by jen devětkrát jasnější než Měsíc v úplňku.
Ještě menší jsou tzv. hnědí trpaslíci. Tato tělesa vznikají podobně jako hvězdy kondenzací zárodečné mlhoviny. Jejich hmotnost je však natolik malá, že nikdy ve svém nitru nedosáhnou teploty nutné k zahájení přeměny vodíku na helium. Právoplatné hvězdy tedy vlastně nejsou. Jeden z hnědých trpaslíků, označený Gl 229B, má hmotnost pouze dvacetkrát až padesátkrát větší než Jupiter a velikostí je srovnatelný s největší planetou sluneční soustavy. Jeho povrchová teplota se odhaduje na pouhých 1300 kelvinů.
Mezi hvězdy se většinou počítají i vyhasínající bílí trpaslíci. Jednoho takového má jako průvodce například Sirius. Jeho velikost je menší než velikost Země! I přes vzdálenost osm a půl světelného roku, je však díky vysoké povrchové teplotě několika desítek tisíc kelvinů trpaslík Sirius B jasný 8 magnitud. Bohužel je našim zrakům ukryt v záři svého společníka Siria A.

Ilustrační foto...

Jednou z nejmenších dosud známých hvězd je červený trpaslík Gliese 623b. Nalézá se v souhvězdí Herkula, asi 25 světelných let od Slunce. Je součástí dvojhvězdy, vzdálenost obou složek se pohybuje poblíž dvojnásobku vzdálenosti Země-Slunce. Kolem společného těžiště oběhnou jednou za čtyři roky. Červený trpaslík Gl 623b (na snímku vpravo) je desetkrát lehčí než Slunce. (Foto: C. Barbieri a NASA/ESA)


V případě, že bychom do našeho přehledu započítali i neutronové hvězdy, zkolabovaná jádra hmotných hvězd složená výhradně z neutronů, dostaneme se ještě dál. Jejich průměr nikdy nepřesahuje třicet kilometrů. Příkladem může být pulsar v Krabí mlhovině, zbytek po supernově z roku 1054.
Slunce je tedy asi padesáttisíckrát větší než neutronová hvězda a mi Cephei dokonce padesátmilionkrát. Jedna ku padesáti milionům, v takovém rozmezí se pohybují velikosti hvězd. Není to úžasné?

Jiří Dušek

| Zdroj: Z připravovaného šestého dílu Záludných otázek z astronomie. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Merkur s Měsícem
Ilustrační foto...
Meziplanetární Internet
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 - díl B
Ilustrační foto...
Intergalaktická fata-morgána?
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 22
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2019 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691