Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Návštěva

Sedmičlenná posádka raketoplánu Atlantis v pátek, podle předem nalinkovaného scénáře přesně ve 12 hodin 11 minut a 10 sekund středoevropského letního času, bez zaváhání odlétnula do vesmíru. Již 98. start amerického letounu doprovázela barevná hra přicházejícího svítání.

Ilustrační foto...Turisté, náhodní kolemjdoucí i pozvaná honorace -- ti všichni byli určitě nadmíru spokojeni. Start raketoplánu se několikrát pro menší technické problémy či lehký úraz jednoho z členů posádky během tréninku několikrát odkládal. Před měsícem pak zážeh motorů nejdříve třikrát překazilo špatné počasí: jak na Kennedy ho kosmickém středisku na Floridě, tak na nouzových letištích v Evropě a Africe. Další zdržení si vynutil harmonogram nepilotovaných startů na stejném kosmodromu… V pátek 19. května se všechno podařilo na jedničku. Burácející letoun vykreslil na bezoblačné modré obloze s růžovým obzorem řadu kilometrů dlouhou kouřovou stopu a zmizel až po několika minutách.

"Naprosto bezchybný start," popsala začátek výpravy Eileen Hawley, komentátorka Johnsonova kosmického střediska v Houstonu. Velitelem letu je zkušený Jim Halsell, jeho pravou rukou pilot Scott Horowitz, skupinu doplňuje pět specialistů Mary Ellen Weber, Williams, Voss, Susan Helms a Jurij Usachev. Zajímavé je, že poslední tři se na jaře příštího roku stanou druhou skupinou dlouhodobě pobývající na základně.

Sedm astronautů během deseti dní navštíví Mezinárodní kosmickou stanici: V první řadě ji dostanou na vyšší oběžnou dráhu. To aby nám -- nedej bože -- nespadnula na hlavu. Díky zvýšené sluneční aktivitě totiž stoupnula hustota zemské atmosféry a základna se tak až nečekaně rychle brzdí. Každý týden klesne asi o dva a půl kilometru a nyní se pohybuje ve výšce jenom 330 kilometrů nad zemí. Atlantis ji proto v úterý vytlačí o zhruba třicet kilometrů výše.

Bez horkých chvil se obešel i druhý kritický manévr: John Halsell pevnou, ale jemnou rukou v neděli nad ránem v 6:31 našeho času, spojil Atlantis se stanicí. "Houstone, jsme zachyceni," oznámil krátce poté, co zapadnuly kotvící zámky.

Jeffrey Williams a James Voss se tak po řadě nezbytných kontrol mohli ještě tentýž den začít připravovat na šestihodinový výstup do kosmického prostoru (jediný plánovaný): s sebou si vzali náhradní anténu pro modul Unity a ruský nákladní jeřáb, jenž poslouží při další stavbě. NASA a s ní i řada dalších kosmických agentur totiž doufá, že už za několik roků stanice dosáhne velikosti fotbalového hřiště a hmotnosti přes čtyři sta padesát tun. Zatím ji ale tvoří ruský modul Zarja a americký Unity, s celkovou délkou kolem dvaceti metrů a váhou 35 tun.

Ilustrační foto...V itineráři současné mise je i několik dalších oprav, například výměna postupně nefunkčních akumulátorů na palubě Zarji, které zásobují řídící elektroniku energií. Na řadu přijde i instalace dodatečných větráků, kouřových detektorů a elektroniky. Nářadí, pomůcky pro posilování, čtyři spací pytle, oblečení, trenky a třeba malý model stanice pak potěší především budoucí návštěvníky. Na palubě Zajry budou astronauti pracovat asi čtyři dny a postupně sem přenesou tunu materiálu za celkovou sumu jeden a půl milionu dolarů.

Přestože je Mezinárodní vesmírná stanice už více než rok opuštěná, Američané původně její návštěvu plánovali až po startu třetího důležitého modulu Zvezda. Bohužel věčné finanční a jiné problémy ruské strany způsobily až nepříjemně veliké zpoždění, které se dostalo do zorného pole mnoha politiků. Pod tlakem NASA dokonce začala se stavbou náhradního modulu.

Nyní se situace poněkud uklidnila. Podle ruské strany totiž Zvezda odstartuje 12. července, přičemž se s dvěma moduly vypuštěnými v prosinci 1998 spojí o deset dní později. Klíčová část základny konečně poskytne životní prostor pro první posádky a především umožní další stavbu i bez eventuální účasti Ruska.

Už osmého září Atlantis odstartuje znovu. Do konce tohoto roku se pak ještě počítá s letem Discovery koncem září a Endeavour koncem listopadu. První dlouhodobá posádka se pak ubytuje na přelomu roku.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meteorit Neuschwanstein
Ilustrační foto...
Astronauti vystoupili do kosmu
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru II - přípravy
Ilustrační foto...
Historie dobývání planetek
Ilustrační foto...
Jak z toho ven?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691