Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kosmická katastrofa v přímém přenosu

Zvědavé oko Hubblova vesmírného dalekohledu (HST) odhalilo tisíce jasných, nepochybně velmi mladých či právě se rodících hvězdokup v srdci srážejících se galaxií. Vědci prohlašují, že jim tento objev pomůže upřesnit představy o vývoji a životě navzájem se pojídajících galaxií a posune je blíže k poznání, jakýmiže procesy se vytvářejí eliptické či spirální galaxie. Tento kout vesmíru se tak stává skvělou laboratoří, kde na vlastní oči můžeme vidět, jak z ohromných vodíkových mračen vznikají nové kulové hvězdokupy a jak se v nich tvoří i samotné hvězdy.

Ilustrační foto...Černobílý snímek vlevo, pořízený dalekohledem na zemi, zachycuje globální pohled na Tykadla (formálně označené NGC 4038, 4039). Pojmenovány jsou podle dvou zářivých výběžcků, které vznikly na základě gravitační interakce obou galaxií. Tykadla se nacházejí v souhvězdí Poháru ve vzdálenosti asi šedesát milionů světelných let. Barevný obrázek vpravo pořídil Hubblův kosmický dalekohled. Jedná se o centrální část útvaru (na černobílém snímku je vyznačen výřezem). Největší rozlišení je 15 světelných let na pixel. (Foto: Brad Whitmore (ST ScI) a NASA) Kliknutím na obrázek získáte snímek v plném rozlišení (asi 630 kB, jpg).

Dvojice galaxií pojmenovaná Tykadla (anglicky Antenae) je nejbližším případem vzájemného galaktického kanibalizmu, který máme možnost pozorovat. Není divu, že se i tam zaměřil ostříží zrak HST, aby pořídil sérii snímků z centra kolize. Ty přinášejí hned několik zajímavých poznatků:

  • Kulové hvězdokupy zřejmě nevznikají jen v první etapě vývoje galaxií, ale mohou se zformovat i později, například v důsledku gigantických galaktických kolizí. Vedle starých kulových hvězdokup tu tedy mohou existovat i hvězdokupy docela mladé.
  • Kolébkou hvězdných seskupení jsou obří molekulová mračna studeného vodíku o rozměrech desítek až stovek světelných let. Mračna, jež jsou stlačována postupujícím horkým plynem, zahřátým při kolizi, se pak následně hroutí vlastní gravitací.
  • Stáří nově vzniklých kulových hvězdokup určuje dobu, kdy v dotyčném místě ke střetu obou galaxií došlo. Máme tedy možnost, krok za krokem, zrekonstruovat celý průběh katastrofy, což nám navíc dodá skvělé informace o tom, jak se v důsledku vzájemných srážek mění původně spirální galaxie v galaxie eliptické.

Ilustrační foto...
Čtyři detailní pohledy na dvě kolidující galaxie. Úsečka na každém z obrázků má délku 1500 světelných let. Vlevo jsou zachyceny nové zářivé hvězdokupy, jež obsahují miliony stálic. Jejich modrá barva ukazuje, že hvězdy jsou neobyčejně mladé, existují jen několik milionů let. V kosmických měřítcích tedy pouhý okamžik. Vpravo jsou zachycena centra obou galaxií. Jádro NGC 4038 (vpravo dole) je silně zaprášené - část je zcela zakryta, u části jsou hvězdy nápadně červené (rozptylem na prachových částicích došlo k odmodrání světla hvězd). Všechny snímky byly pořízeny 20. ledna minulého roku. (Foto: Brad Whitmore (ST ScI) a NASA) Kliknutím na obrázek získáte snímek v plném rozlišení (asi 630 kB, jpg).

Jak vyplývá z již dříve pořízených snímků velmi vzdálených galaxií, prodělala většina z nich bouřlivou fází interakce se sousedními soustavami. Z "hlubokého snímku HST" (Hubblův dalekohled snímal kousek oblohy ve Velké medvědici po několik dní a pohlédl tak do nejhlubších dějin vesmíru) dokonce vyplývá, že galaktické srážky tehdy byly spíše pravidlem než výjimkou.
Máme skutečně velké štěstí, že Tykadla jsou tak blízko. Ostatní případy galaktických kolizí jsou velmi vzdálené a není tedy šance rozlišit tolik detailů, jako v Tykadlech. Splněné sny astronomů se však mohou stát noční můrou analytikům, kteří budou zpracovávat doslova nepřeberné množství informací. Krom toho se díváme vstříc budoucnosti. I naše galaxie podlehne hmotnější a větší sousedce - galaxii v Andromedě, s níž se má za několik miliard let rovněž střetnout.
Výzkum Tykadel má na svědomí tým vědců (Whitmore, Schweizer, Miller), kteří se pozorováním kolidujících galaxií zabývají několik let.

redakce

| Zdroj: (Připraveno podle NASA News PR 97-34, foto NASA) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Měsíc za letního slunovratu
Ilustrační foto...
Fotografická soutěž
Ilustrační foto...
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
Nanebevstoupení snadno a rychle
Ilustrační foto...
Telegrafické aktuality z kosmonautiky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691