Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 3

Huygens uspěl, více netřeba dodávat, všichni to jistě vědí, je to prostě paráda. Kometa Machholz slábne, ale stále je viditelná okem, avšak při narůstající fázi Měsíce ji uvidíme nejspíš jen v dalekohledu. Slunce se opět poněkud pobláznilo. Na jeho povrchu je aktivní a velká oblast. Tyto a další události nás tento týden mohou zajímat..

Přistání Huygense na Titanu (2)

Ilustrační foto...

Další pohled na povrch Titanu z výšky asi 10 km, ESA

Osobně se domnívám, že jde o velký mezník kosmonautiky a zdařilou misi. Proč jsou záběry jaké jsou už bylo rozebíráno mnohokrát, důvodů je celá řada. Dobře je v diskuzi nastínil Martin Myslivec. Já vám sem ale vložím jako takové ohlédnutí jiný moc hezký příspěvek, autor pod přezdívkou "r":

Ahoj, představuju si to asi takhle: Jdu do krámu a koupim si dobrej foťák. Dobrej, ale jen takovej, na kterej mi stačej prachy. Jo a taky baterky. No a ten foťák vystřelim z děla tak, abych se trefil do škopku s tekutym dusíkem, kde ho nechám sedum let vodležet. Nenechám ho ale zanedbávat společenskej život. Budu k němu přicházet na návštěvu se svářečskou soupravou a ze strany ho budu "nahřejvat", aby nezapoměl, že existuje i něco jinýho než věčnej mráz. Čas od času ho taky vezmu na vejlet do temelínskýho reaktoru, abych mu dopřál nevšední "vnitřní prožitek". No a po těch letech si počkám, až o půlnoci přijde hurikán. Až bude v nejlepším, mrsknu milej foťák z okna na hromadu šutrů, vybleju na něj trochu organickejch sloučenin na uvítanou a řeknu mu "Foť, jak sme si to před lety domluvili!". A pak mu eště poradim "Keep smiling, svět se dívá!".

Příspěvek je psán velmi hovorově a s nadsázkou a jistě si myslíte, že sem vůbec nepatří. Já si ale nemohu pomoci,protože lépe snad nešlo vyjádřit, v jakém stavu mohla kamera být a jaký to byl vlastně úspěch. Nehledě na to, že kameryna sondě byly kvůli úplně jiným účelům, jejichž vedlejším produktem je pohled na Titan. Pohled na jiný svět a přesto tak podivuhodně stejný jako ten náš.

Na stránkách The Planetary Society si lze přečíst něco o zvucích z Titanu a samozřejmně stahovat vylepšené nahrávky. Odkaz

Sluníčko potěšilo

A ještě potěší, namíříme-li na něj svoje zraky. Vybavíme-li se patřičným filtrem, dá se vidět jedna hodně veliká skupinaskvrn, jež při pohledu okem splývá do jedné obří. To nejlepší už přišlo v minulých dnech..

Proč se o aktivní oblasti č. 720 nezmiňuje minulý díl? Inu aktivita vzrostla už dlouho nevídaným tempem. Prakticky během 24 hodin z 11. na 12. ledna. Později dosáhla oblast skvrn velikosti přes 1500 milióntin povrchu slunečního diskua začala vysílat silné erupce do vesmírného prostoru. Co čert nechtěl, zrovna se dostala na střed disku a tak zatímco vámpíši tyto řádky, hrozí nám na obloze polární záře. Bude, nebo nebude? Myslím, že určitě budou, ale otázkou je, zda stihneme něco vidět my v České republice.

Ilustrační foto...

Vývoj skvrny v oblasti č. 720 (11. - 13. 1. 2005), zdroj: SoHO

Kometa Machholzova slábne

Kometa potěšila většinu pozorovatelů. Jak se dalo očekávat, může za to její relativně velký jas i vysoká poloha na nebi. Intenzivní pozorovací a fotografická kampaň dostává vážný úder v podobě svitu dorůstajícího Měsíce. Na druhé straněbylo by jistě vhodné ji alespoň fotograficky sledovat v dalších dnech pro získání dobré světelné křivky. Kometa projdeperihelem teprve příští týden z pondělka na úterý a tak je jistě zajímavé sledovat její aktivitu. Menší jasnost v těchtodnech je dána vzdalováním se od Země.

Ještě musím přidat jeden odkaz. Jedná se o video ze 7. ledna, kdy procházela kometa kolem Plejád a její iontový ohon sahal přímo skrze ně. Navíc při pohledu z Evropy byla v ohonu patrná diskontinuita (nápadná změna vzhledu a šířky ohonu).Protože tento ohon je utvářen slunečním větrem, jeví velmi dynamické změny a výborně to uvidíte na videu Waldemara Skorupy a Norberta Mrozeka.

19. 1. 2005 - Dráha ISS byla pozměněna

S tím, jak byla zvýšena orbitální dráha stanice o 8,5 km, pozměnil se asi o 1/4 minuty také čas přeletů stanice nad ČR. Odkazuji na tabulku přeletů pro střed ČR, která již počítá s pozměněnou dráhou.

Konec..

Tak přátelé, je na čase přiznat si, že už nemohu. Skolila mně chřipka a potřebuju si jít lehnout. Pokud by vás napadly další významné úkazy. Dejte vědět v diskuzi, dodám je. Máte můj dík :-)

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-115: Atlantis – průběh letu (10.-12.zář
Ilustrační foto...
Titius-Bodeovo pravidlo
Ilustrační foto...
Objevena voda v atmosféře exoplanety?
Ilustrační foto...
Polární záře
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Zachraňme noc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691