Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Huygens - přistání online

Přinášíme průběžné zpravodajství o přistání pouzdra Hugens na Titanu!

15. 1. Jak to vlastně bylo s přenosem dat? Vědci uvádějí, že pro přenos byly připraveny dva kanály, A a B. V případě kanálu A však nebyl vydán správný povel a data z něj jsou proto ztracena. Zdá se, že toto je jediná kaňka na jinak výborně proběhlém přistání. Vědci měli možnost zvolit buď zaslat data dvakrát stejná přes oba kanály a tím zajistit jejich 100% dodání, nebo zvolit zaslání různých dat přes oba kanály. Zvolena byla možnost přenosu různých dat. Proto máme nyní k dispozici jen polovinu maximálního množství obrázků, ale realisticky vzato je dobře, že alespoň kanál B fungoval dobře a že počet snímků je tedy stejný, jako kdyby posílal Huygens data zálohovaně.
Důsledkem ztráty dat z kanálu A je mimo jiné i neprovedený experiment měřící rychlost větru při sestupu. Vědci se však domnívají, že toto bude možné solidně nahradit díky pozorování radioteleskopů na Zemi. V době přistání vysílal Huygens tóny, asi jako když vyzvání telefon. Tyto tóny byly úspěšně příjmány a je z nich známo nejen to, kdy přesně byl rozvinut první padák, ale například i to, že sonda pracovala na povrchu ještě mnohem déle, než jak dlouho mohla příjmat její data mateřská sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu. Nyní tedy víme, že nám tato data po zpracování mohou nabídnout ještě sestupovou dráhu sondy s velkou přesností a to díky tomu, že sondu sledovaly radioteleskopy po celém světě. (Byla získána velká základna pro měřená data). Na tak velkou vzdálenost to byl úctyhodný výkon.

ESA si za něj určitě nezaslouží peskování v podobě výtek ohledně kvality snímků. Veřejnost má na takový názor právo, ale podkopává si tím vlastní nohy. Američané jsou totiž krom lepšího způsobu "prodání" snímků navíc schopni být velmi hrdí na své výsledky. Někdy až moc přehnaně. To je pravda. Pokud jste sledovali nějakou tiskovou konferenci, jistě mi dáte za pravdu, že ta francouzština a němčina byla zpestřením po té angličtině typické pro konference NASA. I na to buďme hrdi, že i v Evropě se dá dělat velká věda. Toto je výsledek práce vědců a firem z velké části Evropy. (MaG)

15. 1. Sobota po poledni. Jak si bylo možno povšimnout, snímků z Titanu zatím nebylo příliš poskytnuto na oficiálním webu ESA. Vědci nejspíš plánují jejich zpracování a poté mají být uveřejněny. Jak je však vidět v diskuzi pod článkem, řada z vás narazila na zajímavé stránky s různými amatérskými pracemi. Nabízíme tedy alespoň některé odkazy, pro větší pohodlí:

15. 1. Hezké sobotní dopoledne. Pokud jste neměli včera možnost sledovat NASA TV a chcete se připomenout některé okamžiky z průběhu přistání nebo předání prvních snímků, můžete stahovat několikamegabytová videa na webu ESA.

22:40 Na přání ještě ten třetí snímek :-) Zda budou další se ukáže ještě do půlnoci.
Ilustrační foto...
Pohled na předpokládané místo přistání z výšky 8 km s rozlišením asi 20 m/px, ESA.

21:45 Já také děkuji (Rudolfe). Na webu je tedy další snímek a to přímo z povrchu. Kdo si myslel, že jde o povrch Marsu? (já :-) Pokud budou před půlnocí další snímky, rád je sem ještě dodám..
Ilustrační foto...
Povrch Titanu. Snímek sondy Huygens z webu ESA.

21:28 Děkujeme všem za zájem. Další info buď průbežně (dík Martine) nebo až zítra, protože jak se zdá, zajímavá data lze čekat až nad ránem a pátek večer... No prostě dobrou noc. Bylo to báječné dobrodružství...

21:10
Ilustrační foto...
Titan z výšky 16 km. První zveřejněný snímek sondy Huygens. ESA, NASA TV.

20:40 Na NASA TV proběhne za chvíli tiskovka na níž se očekávají první vědecké výsledky, samozřejmě v popředí s očekávanými prvními snímky z jiného světa..

18:33 Před chvílí skončila tisková konference, na které zazněly vesměs dobré zprávy. Přistávací manévr proběhl podle plánu, dokonce s přesností, kterou nikdo nečekal. Na palubě pouzdra byly dvě samostatné kopie všech experimentů, které fungovaly nezávisle. Probe A (první z dvojice) pravděpodobně nefungovala jak měla, proto nyní získáváme data z druhé Probe B. Jediný experiment, který vyžadoval funkci obou kusů sondy (dopplerovské měření rychlosti větru), tak pravděpodobně nebyl uskutečněn. Inženýry překvapila doba, po kterou sonda vysílala signál. Z původně plánované půlhodiny bylo nakonec více než dvě hodiny, po které byla data vysílána k orbiteru na Cassini. Protože přistávací modul zapadl sondě Cassini za obzor (sonda se pohybovala pryč od Titanu), nebyla data dále sbírána. Pozemské radioteleskopy však příjimaly tzv. carrier signál dalších pět hodin, čímž celková doba vysílání z povrchu přesáhla sedm hodin. Tento úspěch vysvětlují inženýři velmi kvalitní tepelnou izolací uvnitř sondy. Na první snímky se můžeme těšit krátce před devátou hodinou, ve 20:45 SEČ by se měla uskutečnit další tisková konference, na které budou zveřejněny první obrázky.

17:33 Nalaďte si NASA TV, začíná tiskovka...

17:20

Další potlesk - první data právě dorazila! Snímky lze očekávat později dnes večer (kolem 20:30 ??)

17:13 První data z Huygense by měla Cassini předat každou chvíli. Prozatím jsou na cestě mezi Saturnem a Zemí, možná už dorazila k Měsíci :-)
Podle signálů zachycených radioteleskopy na Zemi je jasné, že sonda i nadále vysílala z povrchu a to ještě více než dvě hodiny po přistání (které nastalo ve 13:45 SEČ). Jestliže by přístroje dokázaly pracovat i na povrchu, mohla z nich Cassini přijímat data až do 15:44, tedy prakticky dvě hodiny! Každopádně všichni jsou v napětí a možná je se na co těšit.

16:30

Před chvílí se v řídícím středisku ozval potlesk poté, co dorazila první sekvence z vysílače na Cassini. Do půl hodiny tu máme první data!

15:12 Podle odborníků v řídícím centru je vše v pořádku. Huygens posílá data a zdá se, že vše probíhá tak jak má. Cassini nyní vyčkává na okamžik, kdy se mu Huygens schová za obzor. Pak začne přenášet data k Zemi.

14:34 Podle toho, co zrovna vysílá NASA TV sonda přistála v 13:35 (jakého času?), je v dobré kondici a posílá data. Více informací postupně...

14:00 Před chvílí skončila tisková konference (kterou jsem prospal na obědě). Přikládáme zvukový záznam oznámení médiím, že sonda vysílá signál.DOWNLOAD

12:31 Pokud vás zajímá celý experiment do detailů, můžete si přečíst tento dokument.

12:24 NASA TV opět přerušila přenos do Internetu, viz její rozvrh. Víte, že během letu Titanovou atmosférou nasbírá ,,Hojgenz'' asi 50 megabajtů dat?

12:15 Právě teď se asi Huygens postupně blíží povrchu, možná už přistál. Následující půlhodina přivítá sondu na povrchu Titanu. WOW!

12:08 S Davidem jsem se vsadil o hořkého panáka, že nás čeká velké překvapení. Co takhle toto?

Ilustrační foto...

11:59 V těchto místech očekáváme přistání Huygense. Na tomto místě si můžete přečíst další informace...

Ilustrační foto...

11:43 Signál, který se podařilo pozemskými anténami zachytit napovídá, že sonda je OK a můžeme se těšit během několika následujících hodin na velmi zajímavé dobrodružství! O tom, zda je vše tak jak má být se dozvíme až Cassini přepošle data k Zemi. Ale šance jsou velké, v kontrol růmu začíná mírné nadšení a panuje tam optimismus :)

11:35

PRÁVĚ BYLA ZACHYCENA PRVNÍ DATA Z TITANU. NEVÍME ZATÍM PŘESNĚ CO SE DĚJE, ALE JE JASNÉ, ŽE NĚCO SE DĚJĚ

. Pozemské antény zachytily přímo signál z Huygense. Stej tjůnd...

11:10 V této chvíli jsou k sondě Cassini odsílána první data, která budou odpoledne přeposlána k Zemi. Pokud tedy funguje vše, jak má...

11:05 Tak NASA TV už zase vysílá!

10:54 V redakci panuje vzrušení srovnatelné s prvním sexem. Víte, že sonda bude dokonce nahrávat zvuky během svého letu? Nejen že si Titan prohlédneme, ale my si ho i poslechneme! Snad to celé dobře dopadne...

10:43 Tak to začalo. Přístroje na Huygensu jsou pod proudem, anténa nastavena, vysílač připravem odesílat data.!!! V tuto chvíli by se mělo pouzdro nacházet asi 60km nad povrchem!

10:22 Dobrý den, jedna z možností jak sledovat přistání je na satelitním kanálu ESA TV. Podrobnosti zde: http://television.esa.int/photos/Astra.pdf. S přáním temných a bezoblačných nocí ...Ferdinand Kouša

10:00 Zdá se, že zájem o přímý přenos NASA TV servery neustály. Doufejme, že se to brzo rozjede. V Přenosu účinkuje velké množství evropských vědců, kteří jsou na misi zainteresovaní a promlouvají velmi zajímavě!

9:40 NASA TV má technickou poruchu. Na první data se můžeme těšit okolo pů paté odpoledne. Těšíte se?

9:21 Server Kosmo.cz přináší přehlednou tabulku následujících událostí...

10:06: /Plán/ Vstup atmosférické sondy Huygens do atmosféry (h=1270 km) měsíce Titan.
10:09: /Plán/ Maximální přetížení.
10:10: /Plán/ Vypuštěn stabilizační padák. Výška 170 až 190 km.
10:10: /Plán/ Odhozen zadní kryt sondy. Vypuštěn hlavní padák. Výška 160 až 180 km.
10:11: /Plán/ Zahájeno vysílání na mateřskou sondu.
10:11: /Plán/ Odhozen tepelný štít. Vysílače přepnuty na maximální výkon. Zahájeno měření. Výška 152 až 175 km.
10:25: /Plán/ Odhozen hlavní padák. Vypuštěn stabilizační padák. Výška 110 až 140 km.
10:42: /Plán/ Aktivováno čidlo blízkosti povrchu. Výška 60 km.
10:49: /Plán/ Pravděpdobný začátek usazování ledu na povrchu sondy.
12:23(Přistání -1 min): /Plán/ Zapojen reflektor pro osvícení místa přistání.
12:24 ±15 min : /Plán/ Atmosférická sonda Huygens dosáhla povrchu měsíce.
14:37: /Plán/ Sonda Cassini (1997-061A) ukončila příjem dat z atmosférické sondy.
15:10: /Plán/ Zahájení přehrávání dat z atmosférické sondy ze záznamu na palubě sondy Cassini (1997-061A) na Zemi.
23:07: /Plán/ Ukončeno první přehrávání dat z atmosférické sondy ze záznamu na palubě sondy Cassini (1997-061A) na Zemi.

9:05 - NASA TV začíná vysílat z evropské centrály o celé misy, rozhovory a pod. Sestavujeme tabulku s časy událostí, které nás čekají. Mór tu kam...

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Překvapení černých děr
Ilustrační foto...
Nušlova cena za rok 2002
Ilustrační foto...
Obloha on-line
Ilustrační foto...
Velká skupina skvrn na Slunci
Ilustrační foto...
Kepler bude hledat planety u cizích hvězd
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691