Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 2

Cítím, že poslední týden je ve stínu komety Machholzovy. Když je však hezky a nesvítí Měsíc, je stále co pozorovat. Překrásná je nejen zimní obloha jako taková. Jedna jasná hvězda se může večer po nebi pohybovat - to pak uvidíte nejspíš ISS. Večerní obloha patří jednoznačně Saturnu, objeví se i mladý Měsíc. Ráno je tu Jupiter, slabounký Mars a hlavně hvězdné duo Venuše - Merkur. Událostí číslo jedna bude přistání na Titanu.

Přistání Huygense na Titanu

Nezapomeňte si zatrhnout datum 14. 1. v kalendáři. Přistání pouzdra Huygens proběhne sice v pátek kolem poledne, ale data přijdou na Zemi pře půl pátou. Bude to jistě jeden z nejnapínavějších okamžiků kosmonautiky. Možná od dob přistání MER na Marsu, možná od pouzdra sondy Galileo v atmosféře Jupiteru..

Ilustrační foto...

Přistání na Titanu, Chelsey Tylerová, 15 let, USA, Vítězná kresba

Vybrané odkazy:

Web Kosmo.cz
Web NASA / JPL
Web ESA

Stále kometa Machholzova

Přežijeme ještě jednou téma "kometa Machholz"? Já myslím, že ano, neboť se nám z ní stala opravdu pěkná kometka a k dokonalosti jí chybí jen trochu lépe viditelné ohony a případně větší jas. Ukázalo se, že díky pozici vysoko na nebi za úplné tmy je to skutečně jedna z nejlepších komet po roce 2000. Přidávám alespoň nějaké tipy a mapku na následující týden.

Ilustrační foto...

Velmi mnoho fotografií komety se postupně objevuje všude možně na webu. Nabízím přehled zajímavých stránek s obrázky komety:

Sekce Astrofóra
Michael Jäger, Gerald Rhemann (Rakousko)
Waldemar Skorupa, Norbert Mrozek (Německo)
Comete UAI (Itálie)
Črni Vrh Observatory (Slovinsko)
Astro Arts (Japonsko)
Terry Lovejoy (Austrálie)

Přelety ISS

Jak již bylo upozorněno, vidíme-li jasnou hvězdu pomalu letící po obloze v průběhu několika minut, měla by to být Mezinárodní vesmírná stanice. Můžete si představit - tam nahoře jsou lidé. Nadcházející večerní přelety neohrozí snímkováníkomety i když několik z nich přetíná Býka či Persea. V případě fotografování společně s kometou se podívejte na přelet 15.ledna po 18. hodině. Blízko poletí ještě za soumraku 17. ledna před půl šestou.

Ilustrační foto...

Tabulka platí přesně pro geografický střed ČR - Čihošť na Havlíčkobrodsku. Odchylky na západě a východě republiky jsou v řádu pár minut.

Saturn a Jupiter

Večer jsou ideální podmínky pro pozorování planety Saturn. V malých dalekohledech máte šanci při zvětšení asi 100x vidětCassiniho dělení v prstenci. Větší dalekohled (nad 10 cm) je však vhodnější a budou-li vhodné podmínky, zahlédnete i stínplanety na prstencích nebo několik měsíčků v podobě hvězdiček, co tam "nepatří". nemáte-li dalekohled vhodných rozměrů,podívejte se po někom v okolí, nebo zajděte na hvězdárnu. Spolu s dorůstajícím Měsícem ke konci týdne bude na co koukat.
U Jupiteru je třeba vstávat ráno. Pozorovat lze samozřejmě jasné měsíčky. Velká červená skvrna bude poblíž středu diskuv pátek a neděli ráno.

Merkur a Venuše

Tyto dvě planety se pohybují poblíž sebe již 14 dní. Nyní má nastat velké přiblížení, ale obě planety jsou viditelné velmi nízko nad jihovýchodem až po sedmé hodině ráno. Od 11. do 15. ledna jsou od sebe méně než půl stupně. Ve čtvrtek 13.ledna jen asi 20 úhlových minut. Jasnost Venuše je stále dostatečných -3,9 mag. Merkur má solidních -0,3 mag a měl by být také pozorovatelný v triedru či jiném malém dalekohledu. Vyfotografuje to u nás někdo?

Nové snímky měsíce Japetus

V minulém díle se nám vešel jen jeden pokus o složení snímků z Cassini, nyní jsou již na webu mise k dispozici další snímky. Některé z nich vybírám propřípad, že jste je dosud neviděli.

Ilustrační foto...

Japetus v přibližně pravých barvách. Na tomto záběru je více než jindy zřetelné, co je temnotou vesmírnéhoprostoru a co tmavou oblastí na měsíci samotném. Povrch měsíce tvoří světlá oblast převážně ledová a tmavá oblast (Cassini Regio), nejspíš led přikrytý temnou hmotou nepříliš známého původu (možná vyvrženiny po impaktu na měsíc Phoebe).

Ilustrační foto...

Detaily velké impaktní pánve. Má průměr asi 600 km a nachází se v oblasti Cassini Regio na měsíci Japetus.Stěny jsou vysoké 15 km! Uvnitř této superstruktury je "menší" kráter o průměru 120 km.

Odkaz na obrázek celého měsíce zmiňovaný v diskuzi pod článkem.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
smug
Ilustrační foto...
Historie dobývání Měsíce V (Člověk na Měs
Ilustrační foto...
Velká bouře na jižním pólu Saturnu
Ilustrační foto...
LEONIDY JSOU TADY!
Ilustrační foto...
Titan - Dione - detailní fotografie
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691