Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky IV

…aneb ohlédnutí za prosincem v kosmonautice: Na ISS měli dietu * Co čistí Opportunity aneb dění na Marsu * Rezignace ředitele NASA * Nový typ rakety Delta * Progress u ISS * Huygens se odpoutal a směřuje k Titanu * U „velkých prstenců“ je živo * Úpravy nádrže raketoplánu dokončena * Asii pomáhají špionážní družice ** Událost ledna: Přistání modulu Huygens na Titanu ** Výročí v lednu

Úvod

Posledních 31 dnů roku 2004 přineslo až nečekaně mnoho událostí. Oba roboti pokračují v pilné práci na povrchu rudé planety, NASA je bez ředitele, Boeing vypustil novou nosnou raketu, evropský modul Huygens sestupuje na tajemný povrch Titanu a mnoho dalšího…

Na ISS měli dietu

Dne 10. prosince 2004 zveřejnila NASA zajímavé zjištění. Stará posádka na ISS „spapala“ trochu více jídla než bylo naplánováno, a proto musela ta nová (Saližan Šaripov a Leroy Chiao) snížit svou dávku potravy asi o 10 %. Na stanici bylo méně masa a mléka, zato však více sladkostí a džusu. Samotný nedostatek potravy posádku nijak neohrozil, avšak kdyby došlo ke zpoždění startu nákladní lodi Progess (start 24. 12.) o několik dní nebo týdnů, mohlo být hůř.

Co čistí Opportunity aneb dění na Marsu

Již za pár dní (25. ledna) tomu bude přesně rok, co americký robot Opportunity přistál na povrchu rudé planety. Přestože primární část mise již dávno skončila – robot je ve velmi dobré kondici…i když by neměl. Tím nejdůležitějším co Spirit a Opportunity potřebují k životu je elektrická energie, kterou zajišťují sluneční panely. Zatímco na začátku dodávaly oběma robotům přibližně 900 Wh denně, nyní již dostává Spirit pouze 400 Wh. Což není nic neobvyklého, protože panely jsou zaprášeny a tudíž vyrábějí méně energie. Záhadou je ale Opportunity, přestože je na povrchu téměř stejně dlouho, dostává stále 900 Wh denně! Něco v noci, kdy robot „spí“ , čistí jeho sluneční panely. Pro vědce z NASA je to opravdovou záhadou. Jasné vysvětlení zatím NASA nenašla, ale předpokládá se, že za rozdílné stavy robotů můžou rozdílná místa, na kterých pracují. Opportunity opustil 12. prosince kráter Endurance, kde strávil uplynulý půlrok. V následujících dnech tak uvidíme, zda bude čištění pokračovat. Teorie totiž předpokládají, že za výbornou kondicí Opportunity stojí místo jeho pobytu – kráter Endurance. Panely by mohly čistit větrné víry v kráteru. Dalším důvodem může být mráz. Jinovatkou obalený prach pak z panelů postupně odpadal. Tuto domněnku by potvrzoval i fakt, že určitou dobu měl Opportunity denní přísun energie jen 500 Wh. V uplynulých šesti měsících (což je doba jeho pobytu v kráteru) začal výkon záhadně růst.

Těsně před Vánoci pak Opportunity fotografoval zbytky svého tepelného štítu. Jeho bratříček Spirit pokračuje ve výzkumu oblasti Columbia Hills.

Prestižní vědecký časopis Science vyhlásil nejvýznamnějším objevem roku 2004 potvrzení dávné přítomnosti vody na rudé planetě, které učinili právě Spirit a Opportunity. Další informace: http://marsrovers.jpl.nasa.gov a na space.com

Ilustrační foto...

Rezignace ředitele NASA

Šuškalo se o tom již několik dní předem, ale až 13. prosince k tomu došlo oficiálně. Šéf Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA) – osmačtyřicetiletý Sean O'Keefe předal svou rezignaci americkému prezidentovi Bushovi. Důvod? Údajně měl Sean O'Keefe dostat nabídku místa rektora Luisianské univerzity. NASA nyní hledá nového ředitele, který by měl nastoupit do čela úřadu od února 2005. V pořadí desátý šéf NASA strávil na svém postu tři roky. Více informaci na serveru NASA

Nový typ rakety Delta

Ve středu 22.prosince vypustil Boeing tzv. těžkou verzi nosné rakety Delta. I když byla vypuštěna družice navedena na nižší oběžnou dráhu, než bylo původně v plánu, byl start prohlášen za úspěšný. Raketa Delta – 4 Heavy, jejíž vývoj trval pět let, má výšku 70 metrů a jeden start vyjde na 140 milionů dolarů. Nosnost rakety je opravdu úctyhodná. Na nízkou oběžnou dráhu vynese 23 tun a na geostacionární oběžnou dráhu 13,1 tun. Delta – 4 Heavy se skládá ze tří stupňů, přičemž ten první tvoří tři nezávislé motory Rocketdyne RS-68. Motory používají jako palivo kapalný vodík a kyslík. Raketa má být využívána především k vypouštění vojenských družic, její výkon je roven 17 milionům koňských sil!

Progress u ISS

Ve čtvrtek 24.prosince v noci odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská nákladní loď Progress M – 51. K Mezinárodní kosmické stanici dorazila v neděli 26. prosince. Na palubě Progressu je 2,5 tuny potravin, pití, vědeckých přístrojů, paliva a pochopitelně vánoční zásilky pro dvoučlennou americko – ruskou posádku. Jak již bylo uvedeno, přílet byl nesmírně důležitý – hrozil nedostatek potravin.

Na palubě Progressu byl také německý robot ROKVISS (Robotik Komponenten Verifikation auf der ISS). Robot bude v lednu nainstalován na vnější povrch ISS. Úkolem robota, který je mimo jiné vybaven dvěma kamerami, je především vyzkoušet novou techniku v kosmickém prostředí. Jeho velikost je 50 cm a bude řízen na dálku ze Země.

Huygens se odpoutal a směřuje k Titanu

Na Boží hod (25.prosince) ve 3:00 SEČ se evropský modul Huygens s úspěchem odpoutal od své mateřské lodi Cassini a směřuje k povrchu největšího Saturnova měsíce Titanu. Na něm má přistát 14.ledna dopoledne SEČ.

U „velkých prstenců“ je živo

Nejen odpoutání modulu Huygens v sobotu 25. prosince, ale i další události přinesl prosinec z oblasti Saturnu. Dne 13. prosince proběhl další těsný průlet sondy Cassini kolem měsíce Titanu. Porovnáním snímků s dřívějšími (z 26. října 2004) bylo zjištěno, že v husté atmosféře Titanu probíhají změny počasí.

Ilustrační foto...

Úpravy nádrže raketoplánu dokončena

NASA během Vánoc ukončila nezbytné úpravy na vnější palivové nádrži raketoplánu. Tyto úpravy jsou jednou z podmínek obnovení letů raketoplánů. Mise jediného amerického pilotovaného kosmického prostředku jsou pozastaveny od února 2003, kdy se stala tragická nehoda Columbie. Nehodu zavinila zmrzlá izolační pěna, jenž se při startu odtrhla od palivové nádrže a následně narazila do tepelného štítu raketoplánu a poškodila jej. Při návratu atmosférou nebyl raketoplán dostatečně chráněn před vysokými teplotami a rozpadl se. Dalším opatřením je důkladná prohlídka tepelného štítu, který se skládá ze speciálních keramických destiček u raketoplánu Discovery. Právě Discovery má v polovině května letět k Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Asii pomáhají špionážní družice

Dne 26. prosince 2004 zasáhla Asii a část Afriky jedna z největších přírodních katastrof v dějinách. Zemětřesení a vlny tsunami si prozatím vyžádaly na 160 000 obětí. Následky katastrofy pomáhají mapovat i americké špionážní družice. Vědci NASA zároveň oznámili domněnku, že zemětřesení mohlo vychýlit o několik centimetrů zemskou osu a změnit rychlost zemské rotace. Tuto domněnku se teď budou snažit potvrdit.

Očekávané události v lednu 2005

Dne 12. ledna 2005 večer SEČ by měla odstartovat sonda Deep Impact. Úkolem mise je srážka části sondy s kometou. Pouzdro o hmotnosti 370 kg by mělo do komety narazit v červenci 2005 rychlostí 35 000 km/h a vytvoří tak kráter o rozměru 27 x 100 metrů. Zbytek sondy bude mezitím kolizi sledovat z bezpečné vzdálenosti.

Přistání modulu Huygens na Titanu

Už se to blíží. Dne 14. ledna 2005 budou oči snad všech astronomů, příznivců kosmonautiky i dalších lidí upřeny k měsíci Titan. K záhadnému satelitu šesté planety sluneční soustavy. Právě tento den – 14. ledna 2005 by měl na Titanu přistát evropský modul Huygens. Bude se jednat o vskutku historicky okamžik, vždyť nikdy nic vyrobené člověkem nepřistálo na tak vzdáleném místě. Plných 1,2 miliard kilometrů od domova se v páteční dopoledne (SEČ) dostane modul Huygens, který se od mateřské sondy Cassini odpoutal 25. prosince do atmosféry měsíce Titan. Jak bude přistávací manévr probíhat?

Průběh přistání sondy Huygens – 14. leden 2005

  • 10:06 SEČ – Huygens vstupuje do husté atmosféry měsíce Titanu pod úhlem asi 65° a rychlostí 6 km/s.
  • Sonda se dostává do atmosféry Titanu – to jí výrazně zbrzdí (asi na 110 km/h).
  • Otevírá se vysunovací padák o průměru 2,6 m.
  • O 2,5 s později se vysouvá i hlavní padák s průměrem 8,3 m.
  • Dochází k odhození tepelného štítu – vědecké přístroje začínají pracovat, Huygens pořizuje první fotografie (Údaje poputují na Zemi přes sondu Cassini).
  • O čtvrt hodiny později je sondy ve výšce 120 km nad povrchem a odhazuje hlavní padák.
  • Rychlý sestup atmosférou zajistí tři malé stabilizační padáky.
  • Po dvou hodinách a dvaceti minutách sestupu atmosférou dosedá na povrch Titanu rychlostí asi 6 m/s.
  • Zahajuje výzkum měsíce – fungovat bude do doby, než se vybijí baterie, které potřebuje k životu (cca několik hodin).

Celý manévr je nesmírně složitý a bylo by opravdu obrovským úspěchem, kdyby Huygens zaslal i nějaká data přímo z povrchu měsíce. Vědce bude nejvíce zajímat co se skrývá pod hustými mraky, které Titan obklopují.Takže, držte 14. ledna palce ať to vyjde!!! Více informací o sondách Cassini a Huygens: www.esa.int * http://saturn.jpl.nasa.gov/ a v článku Cassini - Huygens - porod se zdařil

Výročí v lednu:

4. leden (2004): Přistání robota Spirit na Marsu

24.leden (1975): Orbitální stanice Saljut 3 zaniká v atmosféře nad Pacifikem

25.leden (2004): Přistání robota Opportunity na Marsu

Další zdroje:

www.esa.int

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

Použité zpravodajské servery:

http://mx.news.yahoo.com

www.esmas.com

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pluto: další meta
Ilustrační foto...
Je na Marsu život?
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru V
Ilustrační foto...
Nad Českem létají modely kosmických nafukovac
Ilustrační foto...
Tycho Brahe: čtyři století od úmrtí
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691