Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zrození ledového obra

Tolik diskutované globální oteplování naší planety, jejímž důsledkem je podle některých vědců také postupně se rozpadající antarktický ledový příkrov, se opět hlásí o slovo: Profesor Douglas MacAyeal z University of Chicago, který již úspěšně předpověděl odtržení dvou ledovců z pobřežních oblastí Antarktidy, předpokládá nové přírůstky do početné rodiny velikých ledovců.

Ilustrační foto...Profesor MacAyeal se několik let pokoušel získat prostředky pro uskutečnění expedice do nitra Antarktidy, během které hodlal umístit na Rossův šelfový led přístroje monitorující štěpení ledu v samotném jeho počátku. Už koncem března se v této oblasti uvolnila ledová kra o velikosti amerického státu Connecticut. Tento obrovský kus ledu s oficiálním označením B 15 a pracovně nazývaný Godzilla se ale nyní obrátil zpět k místu svého vzniku a opakovanými srážkami s ledovým příkrovem vytváří stále nové ledové kry.

Podle slov samotného profesora MacAyealy je přibližně padesátiprocentní šance, že se během října vlivem pravidelného každoročního oteplení v oblasti Rossova šelfového ledu uvolní další ledová kra, která by svou velikostí dokonce mohla převyšovat gigantickou Godzillu.

Podle jeho výpočtů by také Godzilla mohla během léta zabloudit až do lodních tras zásobujících stanici MacMurdo ve vzdálenosti přes čtyři sta kilometrů. Tato stanice je největším zařízením svého druhu na kontinentu a během místního léta poskytuje zázemí více něž tisícovce vědců.

Protože k tak mohutnému lámání šelfového ledu dochází podle profesora jednou za padesát až sto let, je podle něj zatím předčasné hovořit o příčinách jevu, natožpak ho dávat do souvislostí s globálním oteplováním.

Družicové snímkování ledovců se navíc provádí teprve od konce šedesátých let, v dnešní době už ale kolem naší planety krouží celá flotila satelitů, která studuje Godzillu pomocí klasických a infračervených snímků i prostřednictvím radarů. Vědci tak mají k dispozici velké množství údajů, které jim v budoucnu umožní lépe předpovídat vývoj na ostře sledovaném antarktickém pobřeží.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: Spacer.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírné sochy
Ilustrační foto...
O svícení 30
Ilustrační foto...
Robert H. Goddard
Ilustrační foto...
NASA odkládá start sondy Dawn
Ilustrační foto...
Za humny je černá díra
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691