Nevíte kde najít kometu Machholz? Součástí příspěvku je mapka vhodná pro tisk, jako i další informace o tom, jak se zorientovat. Jak kometa vypadá můžete zjistit v Instantní pozorovatelně.

Velmi mnoho fotografií komety se postupně objevuje všude možně na webu. Nabízím přehled zajímavých stránek s obrázky komety:
Sekce Astrofóra
Michael Jäger, Gerald Rhemann (Rakousko)
Waldemar Skorupa, Norbert Mrozek (Německo)
Comete UAI (Itálie)
Črni Vrh Observatory (Slovinsko)
Astro Arts (Japonsko)
Terry Lovejoy (Austrálie)
Pokud se chcete večer podívat na jasnou kometu Machholz a nepatříte mezi ostřílené a zkušené pozorovatele, může se vám hodit několik následujících rad. I když se to přes den nemusí zdát, v noci je zima. Hlavně pak v případě, že vidíte hvězdy. Obloha nepokrytá mraky znamená, že se povrch ochlazuje mnohem rychleji a tak už chvíli po setmění pocítíte (c)hlad. Nezbytně nutné je tedy teplé oblečení a hodí se i termoska s čajem. Půjdete-li někam do polí, oceníte také pohodlnou a teplou obuv. Ponožky si vezměte třeba i dvoje...

Kometu hledejte večer nad východním obzorem. Nejlepší je počkat na půlnoc (nebo hodinu až dvě před půlnocí) a podívat se směrem k jihovýchodu. Celkem jistě si všimnete souhvězdí Oriona, jeho pás tvoří tři takřka stejně jasné hvězdy vyrovnané v řadě (viz obrázek). Zvednete-li hlavu o něco výš, spatříte nad Orionem (přibližně ve směru hvězd pásu k severu) Hyády a Plejády. Hyády jsou otevřená hvězdokupa ve tvaru písmene V a Plejády (Kuřátka) pak menší skupina namodralých hvězd, připomínající malý vozík. Tato dvě uskupení už jsou součástí detailnější mapy, kterou si můžete ve formátu PDF stáhnout a vytisknout.

Podle vytištěné mapy se pokuste identifikovat kometu. Na rozdíl od jiných hvězd bude působit mlhavě, jakoby rozostřeně. Nosíte-li brýle na dálku, rozhodně si je k pozorování nasaďte! Poloha komety v mapě je vyznačena po dnech. Máte-li triedr nebo libovolný jiný světelný dalekohled, můžete si jej vzít s sebou. Určitě vám pomůže s jistotou určit nejen polohu komety, ale také si můžete prohlédnout Kuřátka, nebo mlhovinu M 42 v meči Oriona, která je podobně jasná jako kometa.
Lovu zdar!
Autorem mapky je RNDr. Jan Hollan z Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně