Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vesmírný týden 2005 / 1

Týden začneme netradičně, ale další informace již budou klasické - pozorovat toho půjde věru dost, jen kdyby počasí už přestalo stávkovat. Loni dokázalo být i měsíc bez jasné noci. Čekají nás kometa, ranní planety s Měsícem, meteory, aktivní slunce? Připomeneme si také průlet Cassini kolem Iapeta. A co MER, netřeba mnoho dodávat..

Úvodní slovo

Ilustrační foto...Tak přináším první drobnou změnu. Pro větší přehlednost by se názvy článků měly shodovat s týdnem v roce. Dále jsem uvažoval, že by bylo vhodné i nadále pokračovat v dosavadním stylu, kdy článek není členěn podle dne v týdnu, nýbrž podle určité události a datum je uvedeno pouze v textu. Tím se tyto články asi zásadně odlišovaly od podobných jinde na webu amně toto prostě velice vyhovuje. I nadále bych rád kladl důraz na to, aby v článku bylo upozornění na to, co zajímavého lze právě pozorovat. Tyto informace bych rád doplňoval o zajímavosti z kosmonautiky a i nadále bych se rád ohlížel za tímnejzajímavějším z týdne minulého, protože to jaksi oddělit nelze. Tolik od autora úvodem. Nebudu vám do roku 2005 slibovat,že úroveň udržím vždy stejnou či lepší než doposud. Naopak očekávám období, kdy bude problém něco stvořit. Přeji vám alehodně radosti a úspěchů, to vše v lásce i zdraví. Máte-li připomínky, dole je diskuzní okénko nebo pište na martin.gembec(zavináč)email.cz.

Kometa Machholz pouhým okem

Chcete-li vidět kometu pouhým okem, budete mít možná příležitost. Tak ještě jednou - co musíme udělat a co můžeme očekávat?
Kometu dobře uvidíte jedině na místech s výhledem na tmavé jižní nebe. Určitě tedy ne ve městě, naopak možná již na jižním okraji měst. Viditelnost okem hodně záleží na kvalitě zraku a zkušenosti pozorovatele. Bude-li jasno a průzračno, jak v zimě při vyjasnění bývá, neměl by to být problém ani pro přátele či rodinu.
Co uvidíte? Stěží slabý mlhavý obláček, možná nazelenalý. Ohony okem pravděpodobně neuvidíme. Jsou oproti hlavěkomety mnohem slabší. Vemte si tedy k ruce malý dalekohled, nejlépe světelný triedr. V něm by mohly být patrné obaohony. Zhruba dolů k obzoru by mohl směřovat ohon prachový a přibližně vlevo ohon iontový. Škoda že jsem kometu jiždva týdny neviděl. Těžko si tento údaj lépe ověřit..

Ilustrační foto...Kde kometu vyhledat asi víte.. V týdnu od 3. do 9. ledna se bude nacházet v souhvězdí Býka. Nejprve vpravo od Hyád i jasného Aldebaranu a později přijde úkaz nad jiné očekávaný - blízký průlet kolem hvězdokupy Plejády (Kuřátka), kdy kometa bude nejblíže 7. ledna večer a to pouze dva až tři stupně od těchto hvězd. Směrem k hvězdokupě by měl směřovati iontový ohon. Vyhledávací mapky odkazuji - jedna, druhá.

Kometa je na běžné poměry dost jasná. Výjmečně jasné komety jsem od roku 1996 zažil jen dvě, vidět kometu okem je také velká vzácnost, ale v posledních letech máme asi neobvyklé štěstí. Naposledy byla vidět okem kometa C/2001 Q4 (NEAT)na jaře 2004, ale i ta byla vcelku slabá s nevýraznými ohony.

Blízká setkání - Měsíc, Jupiter - Venuše, Merkur

Noc na 4. ledna, především pak úterní ráno přináší dvě blízká setkání. Měsíc kolem poslední čtvrti bude asi jedenstupeň od Jupiteru již po půlnoci, podobně daleko ale ráno za svítání, lze vidět planety Merkur a Venuši. Bude-li zrovna hezky, zamiřte svůj pohled k jihovýchodu.Nad jihovýchodem svítí i slabý Mars. Měsíc se do blízkosti Marsu, Venuše a Merkuru dostává 8. ledna ráno.

Ilustrační foto...

Pozorovat lze stále všech pět planet viditelných pouým okem - Saturn je totiž viditelný ráno nad západem.

Skvrna č. 715

Slunce nám na přelomu 2004 / 2005 přichystalo pěknou podívanou. Nejprve v podobě erupce doprovázené CME (animace300 kB nebo 1,5 MB).
Byla to taková malá předzvěst ohňostroje. Na Nový rok po půlnoci podle našeho času vyvolala aktivní oblast 715 erupcitřídy X. To už je nyní erupce neobvykle silná a není zcela možné podobnou vyloučit ani v tomto týdnu. V tom případě by tomohlo mít vliv i na zemskou magnetosféru, ale to už znáte sami, polární záře a podobné jevy by byly spíše přáním než reálnouskutečností.
Nezapomeňte se podívat na server Spaceweather.com, kde uvádí informace o aktuálním dění nejen na Slunci.

Kvadrantidy

Maximum tohoto zimního roje nastává letos již 3. ledna odpoledne (13:20 SEČ). Vzhledem k tomu, že radiant bývá vysoko až později v noci a že maximum je relativně strmé (večer už budou počty meteorů značně nižší), nemá letos asi valný významtyto meteory pozorovat, nehledě na vývoj počasí. Podívejte se na více informací o kvadrantidách na webu NASA.
Jak je zde uvedeno, loni v prosinci se podařilo Peteru Jenniskensovi z NASA Ames Research Center najít souvislostmeteorických tělísek kvadrantid s planetkou 2003 EH1, která je pravděpodobně kusem komety rozpadlé před 500 lety, dnes však neaktivní.

Iapetus podle Cassini

Který měsíc Saturnu je nejzáhadnější? Titan, nebo Iapetus? Pohled na měsíc, jehož polovina je světlá a druhá tmavásnad víc než uhel, to je výzva do roku 2005. Cassini se jí zhostila věru skvěle. Snímky jež pořídila při průletu 31. 12.2004 jsou úchvatné. Z RAW snímků jsem udělal kompozici, která mně sama osobně fascinuje podivným vzhledem, jakoby mělIapetus páteř a my sledovali jeho záda. V levé horní části je onen přechod mezi světlými a tmavými oblastmi. Cassini tedypři posledním průletu fotografovala především tmavé Cassini Regio s rozlišením 1 - 1,5 km. Na webu bylo uvedeno, že proletí asi 123 000 km daleko od měsíce, ale řada snímků byla pořízena ze vzdálenosti mnohem menší např. 50 - 70 tis. km. Je to opravdu zlom v mapování Iapeta.

Ilustrační foto...

Iapetus, kompozice z RAW snímků Cassini. Originály na webu Cassini

Za svojí češtinu se v případě měsíce Iapetus stydím, protože nevím, zda by bylo lepší psát druhý pád jako Iapetuse čiIapetu nebo Iapeta. Mám pocit, že poslední verze je správná..

Spirit je rok na Marsu

Vzpomínáte na ty napínavé chvíle loni 4. ledna? Já jsem měl velké štěstí, že jsem přistání na Marsu sledoval v přímém přenosu. Bylo velmi brzy ráno, kolem šesté, když se do světa rozletěla ta úžasná zpráva, že Spirit úspěšně přistál.Výbuch nadšení z prvních obrázků přišel v 8:30..

Ilustrační foto...

Po předchozích neúspěšných misích např. z roku 1999 to bylo nad očekávání dobré. Nyní vše fungovalo skvěle.9. ledna se rover postavil, 15. ledna sjezd na povrch a pak..? Přišel málem osudný 22. leden. Naštěstí se Spirit neodmlčel nadobro a proto se nyní prohání po Columbia hills a má v "nohou" více než 4 kilometry!
K této události se vrací samozřejmě i server NASA - One Year on Mars.

Ještě jedno upozornění přišlo po uzávěrce. O dění a nálezech roverů na Marsu informuje svým skvělým způsobem Steve Squyres. Audio-slide-show je na webu NOVA.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Geovycházky 3
Ilustrační foto...
CESLAB nebude...
Ilustrační foto...
O svícení 49
Ilustrační foto...
Pekelná dílna na Ió
Ilustrační foto...
Vesmírný diář Pedro Duquea III
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691