Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 49

Tak jsem to s vámi vydržel už skoro rok. Na bilancování je ještě čas. Plánuji, že by seriál pokračoval, ale ještě nevím, zda bude vše jako doposud. Nápad to byl zdařilý a Codelovi za něj patří dík. Na závěr roku bych rád upozornil, že ještě stále je na co se dívat - planety ráno, pěkná kometa Machholz. Máme tu mezník ve dvou robotických misích - na Marsu a u Saturnu. Ať se Vám vydaří alespoň něco z toho, co si plánujete do roku 2005.

Planetární seskupení

První téma je pozorovatelskou lahůdkou na závěr roku. Ráno lze na obloze shlédnout všech pět okem viditelných planet.Nejvíce k západu najdeme Saturn, který je poblíž hvězd Castor a Pollux z Blíženců. Nad jihem bude Jupiter a přesuneme-lise k jihovýchodnímu obzoru, najdeme zde za svítání planety Mars a úplně nejníže poblíž sebe jasnou Venuši a slabší Merkur.

Ilustrační foto...

Mapka znázorňující pozice planet pro silvestrovské svítání

Planety Saturn a Jupiter pochopitelně blízce navštíví také Měsíc. V případě Saturnu si to nemusíme nechat až na ráno,neboť je viditelný prakticky celou noc. Ideálně blízko budou již v pondělí večer. Nápadné to příliš nebude, neboť Měsíckrátce po úplňku Saturn zcela přezáří. Můžeme si alespoň povšimnout, že Měsíc je v pondělí zároveň v odzemí. Na své mírně eliptické dráze kolem Země bude tedy nejdál a to znamená, že jde o nejmenší úplněk během roku.
Návštěva Jupiteru bude následovat až po Novém roce (3. ledna) a to už bude Měsíc v poslední čtvrti.

Ilustrační foto...

Nejdůležitějším jevem pro následující týden je pak zřejmě ranní setkání Merkura s Venuší. Budeme-li se držet odbornéhotermínu konjunkce, pak tato nastává ve středu 29. 12. 2004. Nejblíže však k sobě budou na Silvestra ráno. Jak je však vidětv animaci, velký rozdíl mezi jednotlivými dny nebude. Merkur bude od Venuše pouze málo přes jeden stupeň. Vzhledem k tomu, že jeho jasnost v následujícím období bude lepší než 0 mag, doporučuji jej shlédnout všem, kdo ví, že jej ještě okem neviděli. Jeho vyhledání nebude činit díky jasné Venuši žádný problém. Mohlo by se však stát, že obloha již bude na pozorování okem příliš světlá, protože sledovat je třeba tuto dvojici asi od půl sedmé do sedmi ráno.

Vývoj ohonu komety Machholz

Nadšení astronomové ze všech koutů naší země si již pravděpodobně stihli poprvé prohlédnout kometu Machholz. Myslím,že mnozí ji také viděli několikrát a ti nejaktivnější ji také fotografovali. Velice pěkné u této komety je, že již vmalém dalekohledu, jako je triedr, lze bez problémů vidět to, co je pro kometu tak typické, mlhavou hlavu, tedy komu.Laicky řečeno, něco tu však chybí. Klasickou ozdobou komet jsou přece ohony. Nikoliv, jen málo komet se ukáže s opravdu jasným a dlouhým ohonem, který by se dal bez obtíží pozorovat malými dalekohledy, ne-li očima přímo. Machholzova kometa prozatím nebyla výjimkou. Jen za zcela ideálních podmínek se daly pomocí malého dalekohledu vytušit a o mnoho lépe to nebylo ani s jejich fotografováním.

Ano ohony má kometa Machholz dva. Směrem od Slunce míří většinou ohon složený z nepatrných iontů. To se nejprveodpařil led z jádra komety a páry byly rozloženy na ionty, kterých se ujmul sluneční vítr. Tyto ohony mívají někdy nádherně složitou strukturu. Právě díky nim se vyplatí kometám říkat vlasatice, i když někdy vypadá ohon komet složitěji,než vlasy mé ženy po ránu..

Ilustrační foto...

Překrásný snímek komety C/2004 Q2 (Machholz) od Hiroshi Hayakawy
z 19. 12. 2004. Tento a mnohé další snímky najdete v galerii AstroArts

Zajímavý je osud prachových částic, které také z jádra Machholzovy komety unikají. Obvykle jsou tyto částice natoliktěžké, že pouhý tlak slunečního záření je nezvládne odtlačit v přímém směru od Slunce. Prachový ohon je pak zakřivený,což je vlastně dáno tím, že částice se pohybují jednak od Slunce a jednak mají tendenci setrvávat v dráze, kterou kometaprošla. Něco neobvyklého se prý děje u komety C/2004 Q2. Ohon prachový, který je také možné pozorovat, mířil západním směrem prakticky po celou první půlku prosince. Kolem Vánoc však již bylo zřejmé, že se stále více stáčí směrem ke Sluncia zdá se, že se úplně překlopí směrem východním. Normálně bych v tom nehledal velkou anomálii, neboť tím, jak se Země i kometa v prostoru pohybují, musí docházet ke změně v geometrii ohonu. Díky perspektivě se na ohon díváme z různých směrů(demonstrujte si to s tužkou kterou míříte směrem od sebe a pohybujte rukou z jedné strany na druhou či také shora dolů).Pokud jsem však dobře pochopil rozbory větších znalců komet (což já bohužel rozhodně nejsem), pak částice, které tentozvláštní ohon tvoří navíc nejsou zcela čerstvé. Nabízí se otázka, kdy byly z jádra komety uvolněny a také kde je potom tedy skutečný prachový ohon z čerstvých částic, pokud by toto nebyl on. Právě kolem Štědrého dne prošla Země oběžnourovinou kometární dráhy a předpokládalo se, že uvidíme tzv. protichvost, tedy částice poblíž roviny kometární dráhy.Nejsem si jist, že by někdo takové pozorování potvrdil. Snad krom toho, že tento podivný prachový ohon právě na Vánocesměřoval přímo ke Slunci.

Ilustrační foto...

Změny směru ohonu, Fumio Yokota (6. - 13. 12.), Mike Holloway (24. 12.)

Půl roku na Marsu

Chtělo se mi dnes to konečně napsat. Dočkal jsem se. Vozítka NASA jsou na Marsu neuvěřitelného půl marsovského roku.Když tam loni v lednu roboti přistáli, přiznám na rovinu, že jsem toto ani náhodou nečekal. Když jsem se později dověděl,že by mohla vydržet možná až do roku 2005, tedy jeden náš rok, ptám se nyní: "nemohla by přeci jen vyjít spekulaceSteva Squyrese, když hovořil o tom, že si dokáže představit jeden funkční rover do roku 2006"? Ano je to šílené, ve srovnání s výdrží Patfinderu z roku 1997. Každou chvíli se přeci může něco pokazit.. Každopádně vzdávám technikům hold,právě díky vám si na vozítka vždy rád vzpomenu. Budou znamenat kus mého života, podobně jako musely být pro některé zečtenářů třeba Vikingy. Díky internetu a pokročilejší technice si ale myslím, že teď je to zážitek vážně dobrý.
Vynahradilo mi to všechna zklamání z let 1999 i z Vánoc 2004. Tentokrát to prostě klaplo. Na Silvestra je to tedypro Opportunity 334 solů a pro Spirit vlastně o 20 více.

Ilustrační foto...

Jak vidíte Opportunity má pro nás z Meridiani planum, kde před rokem přistál, další chuťovku. Tentokrát půjde o výzkumstavu tepelného štítu, který odhodil před přistáním. Ležící pružiny v marsovské půdě a další detaily jsou vážně zajímavé.
Doufám také, že víte o plánované cestě Spirit na Husbend hill,tedy jeden z vrcholků v kopcích pojmenovaných Columbia podle tragicky zesnulé posádky raketoplánu. Pouť velitele letuSTS 107, Ricka Husbanda, skončila 1. 2. 2003. Raketoplány snad již do léta opět uvidíme tam, kde mají být..

Huygens v reálu

Ráno 25. prosince přineslo zlomovou zprávu o změně mise Cassini/Huygens na dvě oddělené. Když jsem v neděli večer mířil na stránky JPL, říkal jsem si, že by přeci také mohli vyfotografovat Huygense jak opustil Cassini. Sotva mně tatomyšlenka přešla, už se na mně tento snímek usmíval :-) Takže, pokud vás zajímá více podrobností k oddělení, čtěte předchozí článek. Jinak zde je onen záběr. Nic moc, ale je to tam!

Ilustrační foto...

Pouzdro Huygens opravdu odděleno, snímek Cassini

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pod vlivem: Pod vlivem Měsíce
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 1
Ilustrační foto...
Geovycházky 2
Ilustrační foto...
Hubble se podíval na Holmes
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 23
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691