Rok 2004 uběhl jako voda. Jednou z nejvýznamnějších událostí roku byl přechod Venuše přes sluneční kotouč. Evropa se tohoto úkazu zhostila se vší parádou – uskutečnila jednu z největších pozorovacích kampaní astronomické historie.
Rok 2004 uběhl jako voda. Jednou z nejvýznamnějších událostí roku byl přechod Venuše přes sluneční kotouč. Evropa se tohoto úkazu zhostila se vší parádou – uskutečnila jednu z největších pozorovacích kampaní astronomické historie.
Cíl projektu Venus Transit 2004 (VT2004) nebyl vědecký. Hlavním úkolem projektu, jehož se zúčastnily nejprestižnější evropské instituce, bylo přitáhnout co nejvíce lidí k astronomii a v přímém přenosu na obloze objasnit princip tranzitní astronomie. Při přechodu planety přes sluneční kotouč poklesla jasnost Slunce – jedná se v podstatě o miniaturní sluneční zatmění. Tento pokles jasnosti nedokáže naše oko zaznamenat, ale přístroje ano. Stejného principu se využívá k hledání planet mimo sluneční soustavu. Této metodě se říká tranzitní fotometrie. Pokud je planetární soustava k Zemi dobře orientovaná (tak, že planeta čas od času přejde přes hvězdu) můžeme již poměrně malými přístroji změřit pokles jasnosti.
Do pozorovací kampaně VT2004, jejímž hlavním cílem bylo zjistit časy všech čtyř kontaktů Venuše se slunečním diskem, se měli zapojit astronomové amatéři, různé instituce a především školy. V počtu škol, které se do VT2004 zapojily, obsadila Česká republika krásné druhé místo. Nejvíce škol se překvapivě zapojilo z Bulharska, bronzovou příčku obsadila Francie.

Ti pozorovatelé, kteří zaslali časy kontaktů, pak dostali vypočítanou vzdálenost Slunce – Země. Mohli si tak velmi dobře ověřit přesnost svých výpočtů. Přestože organizátoři informovali o tom, že kontakty bude možno změřit i projekcí, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že to rozhodně lehké nebylo.

Další aktivitou projektu byly soutěže. O přízeň poroty soutěžily nejlepší video – nahrávky a internetové stránky k přechodu Venuše. Definitivní uzavření projektu proběhlo ve Francii 5. až 7. listopadu, kdy byly předány ceny v jednotlivých soutěžích.
Přestože přípravy projektu Venus Transit začaly již v roce 2003, samotný úkaz trval „jen“ několik hodin. Po jeho skončení zůstaly krásné vzpomínky a obrovské množství materiálů (fotografií, nahrávek, …).
Další přechod Venuše bude 5. června 2012, ale z našeho území půjde vidět je konec úkazu. Poté přejde druhá planeta sluneční soustavy přes sluneční kotouč až v roce 2117.
Odkaz:
http://vt-2004.astro.cz