V noci z 19. na 20. prosince se konečně i u nás v Hradci Králové vyjasnilo, a tak jsem i přes Měsíc okolo první čtvrti neodolal, a pokusil se o snímek. Jak to dopadlo, můžete posoudit v tomto článku.
Nejprve jsem se pokusil vyhledat kometu triedrem 15x70, což se ukázalo jako bezproblémová záležitost. Namířil jsem, zakroužil kolem předpokládaného místa a byla tam. Docela velká, koma okolo 20', s výraznou centrální kondenzací. Bočním viděním i náznak iontového ohonu vzhůru, severním směrem. Sestavil jsem tedy na balkoně svoji fotografickou sestavu v následujícím složení:
- Modifikovaná montáž EQ6
- Newton 210/1000mm + autopointer z citlivé TV kamery
- Refraktor Borg 77ED (f/5.5) + digitální Canon EOS 300D
Jas oblohy nasvícené Měsícem neumožňoval delší expozice než 4 minuty při 400ASA, takže jsem udělal sekvenci více snímků, prokládanou nucenými pauzami, když přes kometu přecházely mraky. Nakonec jsem vybral 5 snímků a složil je na kometu. Díky jejímu vlastnímu pohybu se hvězdy projevily jako čárky. Vykousnutí stop hvězd je způsobeno tím, že jeden snímek je poznamenán přechodem mraku.

Větší snímek na kliknutíNa snímku jsou velmi slabě vidět dva ohony. Jeden míří přímo vzhůru, ve skutečnosti to je pod úhlem asi 25 stupňů (severo-severovýchod), druhý pod úhlem asi 260 stupňů (západ)
Již se těším na leden, kdy bude kometa výše nad obzorem, a Měsíc kolem novu.