Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Titan - Dione - detailní fotografie

Titan, Titan, .. zase ten Titan. A divíte se? Již na Štědrý den dojde k uvolnění pouzdra Huygens od Cassini a vydá se na cestu k největšímu Saturnovu měsíci. Zpestřením však bylo také první detailní snímkování měsíce Dione. Ještě ne tak moc, ale i tak je to krása.

13. prosince zvládla Cassini další úspěšný průlet kolem Saturnova měsíce Titanu. Také tento můžeme označit jako blízký, neboť sonda se ocitla pouhých 1 200 km od Titanu. Pro lepší srovnání - průměr Titanu je 5 150 km - je to asi tak daleko od povrchu, jako kdybychom si stoupli na tenisový míček položený na basketbalovém míči.
15. 12. Cassini minula Dione v mnohem uctivější vzdálenosti - 72 500 km. To ale není v kosmickém měřítku zas tak mnoho, a proto byly pořízeny doposud nejpodrobnější záběry povrchu.
V případě Titanu se jednalo o poslední blízký průlet před oddělením pouzdra Huygens. Evropská vesmírná agentura (ESA)si tak chce dát dárek od Ježíška, neboť k oddělení dojde 24. 12. 2004 (plánované přistání na Titanu je již 15. ledna 2005.Ve stejný den bude u Titanu operovat i Cassini).

Vzhledem k tomu, že druhý průlet (označovaný jako Titan B flyby) proběhl za podobných podmínek jako průlet první, jemožné hledat srovnání se snímky z 26. 10. 2004. Při druhém průletu se však vědci kromě obvyklých snímkovacích sekvencízaměřili na podrobné studium Titanovy atmosféry. Cílem bylo zjistit především její tloušťku a hustotu v různých výškáchs ohledem na další blízké průlety a především kvůli upřesnění profilu atmosféry pro přistání pouzdra Huygens.

Titan

Xanadu v detailech

Ilustrační foto...

Vlevo snímky z října, vpravo prosincové. Jedná se o podobnou oblast (Xanadu).
Je obtížné tvrdit něco určitého o složení tmavých a světlých oblastí na povrchu. Četl jsem hodně různých názorů a často se objevuje myšlenka, že tmavé oblasti představují uhlovodíková jezera, nebo směsi hornin a uhlovodíkových ledů(pórovitý materiál - zásobárna metanu v ovzduší), zatímco světlé oblasti představují uhlovodíkový led či sníh a měly by představovat výše položená místa, kde se právě "sníh" může (podobně jako na Zemi) vyskytovat.

Bouře ve středních šířkách

Ilustrační foto...

Již na dřívějších záběrech byly patrné bouře nad jižním pólem - vyskytuje se množství konvektivní oblačnosti.Nyní je ale jisté, že podobné mohou vznikat i v nižších zeměpisných šířkách. Takové byly pozorovány např. pozemskýmdalekohledem Gemini. Nyní máme podobnéa samozřejmě podrobnější záběry také z Cassini. Zabírají oblast okolo 38° jižní šířky na Titanu. Oblaka mají na snímkušířku asi 250 km. Nejmenší detaily na snímku mají kolem 0,5 km.

Pásy v Titanově atmosféře

Ilustrační foto...

Výše zobrazené pásy v atmosféře vynikly díky zpracování obrázku z Cassini, kdy byl zvýrazněn kontrast. Vynikla všaktaké chybová místa na fotografii v podobě nápadných kroužků, které na Titanu ve skutečnosti samozřejmě nenajdeme. Snímekbyl pořízen 13. 12. za použití širokoúhlé kamery Cassini ze vzdálenosti asi 124 800 km od povrchu Titanu. Použit byl filtrpropouštějící kolem vlnové délky 890 nm (infračervený).

Mnoho vrstev v atmosféře Titanu

Ilustrační foto...

Jak ukazují již dřívější snímky atmosféry v ulrafialovém záření, atmosféra Titanu je velmi rozsáhlá a skládá se z mnohavrstev jakéhosi oparu. Titan je možné přirovnat k jakémusi Měsíci-Zemi - je veliký spíše jako náš Měsíc (ale větší než Merkur i Pluto), ale má atmosféru jako Země, jenže rozsáhlejší než je ta naše (ale také s převahou dusíku). Vrstvyatmosférického "oparu" sahají do výšek možná až 400 km nad povrch. Je to opravdu rozlehlá atmosféra. Jestliže pozemskou si můžeme předsatvit silnou jako slupku na kvalitní mandarince, zde je to spíše tlustá slupka na určitém druhu pomerančů, kde vevnitř již mnoho dužniny není, že? :-)

Počasí na Titanu

Ilustrační foto...

Co dodat k tomuto dobře "vybarvenému" snímku? Opět zde jsou znázorněny oblasti středních šířek s patrnými oblaky. Důležité je připomenout, že před dvěma měsíci zde žádné oblaky, krom oblasti u jižního pólu, pozorovány nebyly. Je to jendalší příklad vývoje počasí na Titanu. Můžeme například měřit rychlost větru podle pohybu oblaků.

Detekce velkých molekul v atmosféře

Ilustrační foto...

Snímek na obrázcích je pouze jediný, avšak různě zpracovaný. Sonda Cassini se v tu dobu nacházela v úhlu 161 stupňů (Slunce-sonda-Titan). Jinými slovy byla za ním a viděla prakticky jeho noční část a pouze malou oblast strany osvětlené.V této konfiguraci bylo možné snímkovat oblasti v dolních vrstvách atmosféry. Modrá barva představuje záření povrchu osvětleného slunce na vlnové délce 5 mikronů, které proniklo hustou atmosférou. Atmosférické vrstvy na snímku silně pohlcují záření kolem 3,3 mikronů, z čehož lze usuzovat na složení z komplexních molekul uhlovodíků, které vznikajífotochemickým procesem v horních vrstvách atmosféry Titanu.

Dione

Dione a Saturn

Ilustrační foto...

Netřeba dodávat mnoho. Tento krásný záběr pořídila širokoúhlá kamera Cassini 14. 12. 2004 ze vzdálenosti 603 000 km.Použitý filtr propouštěl ultrafialové záření (vlnová délka 338 nm). Díky tomu vynikly lépe oblačné útvary v atmosféřeplanety a zároveň je vidět pásovitou světlou strukturu na povrchu Dione. Průměr Dione je 1 118 km, proto má již pravidelný tvar.

Odvrácená strana Dione

Ilustrační foto...

Sluncem ozářená odvrácená strana měsíce Dione je známá množstvím kráterů i světlými tektonickými liniemi na povrchu.Tento snímek vznikl kompozicí pěti snímků úzkoúhlé kamery z doby největšího přiblížení k Dione. Je třeba poznamenat, že totopřiblížení ještě nebylo cílené, jednalo se pouze o náhodný relativně blízký průlet. I tak je na snímku velmi mnoho podrobností. Světlé linie tvoří tektonické zlomy v ledové povrchové vrstvě měsíce. Krom toho je však patrné velké množstvíimpaktních kráterů. Povrch měsíce tedy nebyl příliš omlazován. Podobně jako na Měsíci i zde vidíme jeden mladý impakt s paprskovitou strukturou (analogie známého Tycha na Měsíci) v dolní části snímku, je tam však kráter samotný?

Nejdetailnější pohled na Dione

Ilustrační foto...

Doposud nejlepší rozlišení poskytla Cassini 14. 12. 2004 a překonala tak Voyagery z let 1980 - 1981. Dodnes obdivujifamózní výkony kamer "poutníků", ale bylo jisté, že technika na Cassini a hlavně možnost setrvat u Saturnu několik let, tyto výsledky hravě překoná. Je to jenom dobře a dokazuje to již tento pohled z ještě uctivé vzdálenosti. Jedná se o složený snímek ze záběrů úzkoúhlou kamerou Cassini. Nejmenší detaily mají lehce pod 1 km.

Pro více informací navštivte stránky mise Cassini-Huygens @ NASA/JPL.
nebo na webu ESA.

Martin Gembec

| Zdroj: NASA/JPL, ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 35 - Tracy Caldwell ve vesmíru
Ilustrační foto...
Další plány s raketolány
Ilustrační foto...
Zákryt Antara Měsícem
Ilustrační foto...
STS-106: Odpočítávání začalo
Ilustrační foto...
Mikuláš Koperník (1473 – 1543)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691