Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 48

To se nám ale dějí věci.. že by to bylo těmi blížícími se svátky? Ježíšek nám dává nadílku - Kometa Machholz již velmi zjasnila, nyní se odhady pohybují mezi 4 a 5 mag. Dále v korónografu SOHO je pozorovatelná jedna jasnější kometka s ohonem. Nějaké zajímavosti se dějí i v kosmonautice - objevily se informace o Deep Impact i od Saturnu.

Kometa C/2004 V13 (SWAN) v korónografu SOHO

Přístroj SWAN je také součástí SOHO a právě on umožňuje sem tam objevit novou kometu. Poslední v nadpise uvedenounalezl na snímcích přístroje Michael Mattiazio 30. listopadu. Nyní se již dostala velmi blízko Slunci a je viditelnána posledních snímcích korónografu LASCO C3. Vypadá poměrně pěkně, ale vzhledem k blízkému průletu kolem Slunce (perihel0,18 AU) se čeká, zda tento průlet vůbec přežije. Nejblíže bude 21. 12. a zhruba do 23. 12. bude vidět v korónografu její vývoj.

Ilustrační foto...

Animace komety C/2004 V13 (SWAN) v korónografu SOHO (přístroj LASCO C3)
Klikem na obrázek se načte větší verze (480 kB). Chcete-li si vychutnat pohyb komety i Slunce v Mléčné dráze, stáhněte 2,2 MB animaci.

Kometa Machholz naprosto pohodová

Tak kometu sice už okem od nás vidět bylo, ale byla k tomu třeba pozice někde vysoko v horách, kde se přeci jen dá ještě setkat s vynikajícími podmínkami - tmavá a průzračná atmosféra. Pokud se tedy nehodláte po Novém roce vydat někam za opravdu tmavou oblohou, těžko ji okem uvidíte. Není to ale ani zdaleka nemožné, naopak vypadá to, že to bude v lednu poměrně dost snadné. Představte si kometku 3,5 - 4 mag kdesi vysoko na nebi a poblíž Plejády. To nepochybně za tucestu mimo města stojí.
Pozorujeme-li ve městě nebo na jeho (doporučuji jižním) okraji, pak nám stačí triedr a podobný malý dalekohled.Kometa se však stále tváří jako velká mlžinka bez ohonu. Teprve velké triedry a dalekohledy by již měly ukázat i ohon, jenže na takové pokoukání si budeme muset počkat do 29. 12., neboť nyní bude kometu přezařovat Měsíc.

Ilustrační foto...

Názorná dvojice fotografií. Vlevo celkový pohled na souhvězdí Oriona a vpravo pokus o detailní fotografii. Autorem je Tomáš Kunčar

Výše uvedené fotografie nejsou jediné, které byly pořízeny jednoduchou, až primitivní technikou. Na webu Astrofórase objevily další fotografie,které neaspirují na fotografii roku a přesto jsou velmi zajímavé a poučné. Doporučuji podobné zkusit, nejsme-li líní a máme alespoň digitál či webkameru.

Dodatek - jak že to je s tou "primitivní" technikou v případě Toma: ..objektiv z triedru + kus novodurové trubky + hliníková elektrikářská průchodka a v ní okulár. Celé na téměř celodřevěném pantovém stolku, hlava pro foto z držáku zrcátka z náklaďáku... Snímky skládá hlavně kvůli velkému šumu čipu Canonu A40, takže máte-li kvalitnější foťák, dosáhnete ještě lepšího výsledku.
Doufám, že vyjde počasí i majitelům Canonů 300D a podobných hraček..

Zajímavé úkazy jupiterových měsíčků

24. 12. Ió: přechod stínu 3:26 až 5:40, přechod měsíčku 4:39 až 6:51.
25. 12. Európa: přechod stínu začíná v 5:29.
(čas je SEČ - středoevropský čas).

Snímky od Saturnu

Omlouvám se, že i zde "otravuji" se Saturnem, ale to prostě nesmíte minout. Fotografie ponechávám bez dlouhého komentáře.Využil jsem webu sondy Cassini.

Ilustrační foto...

Saturn a jeho prstence fotografované po průletu kolem Titanu, 14. 12. 2004

Ilustrační foto...

Saturnův měsíc Tethys vyfotografovaný 15. 12. 2004

Ostatní snímky - Titanu a Dione najdete v samostatném článku tohoto čísla IAN.

Deep Impact

Na stránkách Komety.cz uvádí pan Tichý řadupodrobností o velmi zajímavé výpravě ke kometě Tempel 1. Sonda by mohla odstartovat 12. ledna 2005 a v Den nezávislosti USA má do jádra komety vletět projektil, který může vyvolat také jasnění komety. Cituji: "Donald Yeomans má na srážku projektilu s kometou krásné přirovnání - je to podobná srážka, jako srážka Boeingu 767 s komárem (a tudíž tato srážka nemůže nijak podstatně změnit dráhu komety)."
Výborné je, že kometa bude počátkem července 2005 viditelná také u nás, i když jen nízko nad obzorem po setmění.
Toto zajímavé představení by mohlo mít příští rok ještě jednu květnovou předehru v podobě možného příletu několika jader původně celistvé komety 73P/Schwasmann-Wachmann 3. Podrobnosti se určitě včas dovíme, ale dráha prochází velmi blízko Zemi a tak by mohlo alespoň některé z pravděpodobně tří jader být poměrně dost jasné, možná i okem viditelné. Jak o tom hezky spekuluje Roman Maňák - bylo by zajímavé vidět tři komety ve třech různých souhvězdích najednou :-)

Zpestřením ranní oblohy je přelétající ISS

Kleťský zvířetník IV

Přátelé paní Tichá se opět rozepsala, ovšem tentokrát kandiduje na Pulitzerovu cenu! Přečtěte si sami její další povídání, jejímž hlavním hrdinou je lasička na kapotě. Vřelé díky a jen tak dál :-))

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí: Jednorožec (Monoceros), zkr. Mon
Ilustrační foto...
Končí Spirit s Marsem?
Ilustrační foto...
Vyhledávací mapka pro kometu C/2004 Q2 (Machholz
Ilustrační foto...
Moře na Titanu jsou písková
Ilustrační foto...
Léto na konci vesmíru!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691