Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 47

Již minulý týden jsem byl příliš skeptický co se počasí týče. Na horách vlastně nebylo tak špatně.. Nyní nás čeká změna, doufejme že k lepšímu a snad i se sněhem. Hlavním tématem zůstává kometa Machholz a máme tu i pár dalších věcí, především něco ke snímkům saturnových měsíců z Cassini..

Kometa Machholz viditelná okem?

Ano, právě tento týden, kdy ještě pozorování komety kolem půlnoci nebude rušit Měsíc, dá se očekávat první zdařilýpokus o pozorování této komety okem i z našich končin. Je to však úkol přetěžký, neboť kometa se dostává stále jen do výšky kolem 15 - 20 stupňů nad obzor. Nicméně její jasnost možná není ani 5 mag. Je to zkrátka potřeba zkusit. A kdyžne okem, rozhodně krásný pohled nabídne dalekohled. Sice nelze očekávat, že uvidíme více, než jen "mlhavý flek", ale protažená a poměrně veliká koma by mohla být patrná již v triedru. Středová oblast zůstává jasnější než zbytek komy a takje odhad jasu obtížný - možná by byl přesnější právě tím okem, ale i tak je to třeba brát s rezervou.

Pozn.: Ještě než byl článek uveřejněn, stihl jsem se na Astrofóru dovědět, že již byla pozorována okem. Pozorovatel "Vašek" to zvládl mimo jiné díky výletu vysoko do hor. To byl v minulém týdnu asi nejlepší způsob, jak se na kometu vůbec podívat..

Jak dopadly Geminidy?

Už jsem se ani nesnažil dále na ně upozorňovat. Každý, kdo chtěl, dávno o nich věděl a nutno poznamenat, že kdo je opravdu chtěl vidět, musel vyrazit nejen do hor, ale jak se ukázalo i pořádně vysoko. Leckterá došlá hlášení bohuželobsahovala poznámku, že ještě v 900 metrech je zataženo. Záleželo na konkrétním místě. O dosud nejlepší pozorování sepodělil "Algol77", který popisuje neuvěřitelných 800 spatřených meteorů za jednu noc. Tak tomu říkám výdrž.
Osobní dojem z Geminid mám dobrý. Počty byly poměrně dost vysoké, zvláště v těch chvílích, kdy padal téměř jeden za druhým, ne-li více v jednom okamžiku. Tyto chvíle byly střídány minutami s žádnými, nebo jen málo meteory. Tak už to chodí. Zažili jsme i několik jasných kusů a snad i nějaký ten bolid. Geminidy jsou prostě krásné, škoda že bývá zima a že letos nebylo v nížinách jasno.

Zákryt Jupiteru minulý týden

7. prosince byl Jupiter při pohledu z USA za Měsícem. Že to byla vcelku hezká podívaná ukazuje např. galerie naSpaceweather.com. Na této stránce je nyní ke stažení také velmi zdařilá kompozice Donalda Parkera, kterou pořídil na Floridě. Po domluvě s ním ji nyní nabízíme i zde.

Ilustrační foto...

Zákryt Jupiteru Měsíce 7. 12. 2004, Donald Parker

Cassini

V pondělí 13. 12. se uskutečnil druhý průlet Cassini kolem největšího Saturnova měsíce Titanu. V úterý 14. je na řadě měsíc Dione.

Ilustrační foto...

Pruhy v Titanově atmosféře - infračervený pohled na vlnové délce 890 nm.

Ilustrační foto...

Plán druhého snímkování Titanu "zblízka" 13. 12. 2004

Ilustrační foto...

Plán snímkování povrchu měsíce Dione

Ilustrační foto...

Měsíc Japetus - srpkovitá osvětlená a poprvé také neosvětlená strana měsíce

Zdrojem snímků je stránka NASA/Cassini Imaging Team

V pátek, 17. prosince, nad ránem přechází přes jupiterův disk měsíc Ió i se svým stínem, v sobotu ráno totéž opakuje Európa.

17. 12. Ió: přechod stínu končí v 3:46, přechod měsíčku končí ve 4:55.
18. 12. Európa: přechod stínu - 2:56 až 5:38, přechod měsíčku - 5:15 až 7:55.
(čas je SEČ - středoevropský čas).

Začínají ranní přelety ISS

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jedinečné prázdniny pod hvězdami!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelne 101
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 51
Ilustrační foto...
Cassini nad Titanem
Ilustrační foto...
O svícení 16
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691