Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní pozorovatelna 4

V redakční poště se sice nyní snímky nesešly, nicméně napadlo mě, že by byla škoda zahodit skvělý nápad. Proto do dnešní Instantní pozorovatelny přispěju prozatím sám a věřím, že mě někdo ze čtenářů podpoří v dalších dnech nebo týdnech. Vždyť nebyly by to noviny, kdyby chyběla interakce se čtenáři.

Kometa nad inverzí

Název je zavádějící. Na snímku nebude vidět kometa, protože na fotografování obyčejným kompaktem to ještě není dost jasný objekt, i když na originálních záběrech je k nalezení jako slaboučká nazelenalá rozmázlá hvězdička. Nicméně pro dokreslení nálady tohoto pozorování jsem udělal nějaké fotografie a tak se snad budou líbit alespoň tato panoramata. Na úpravě přechodů mezi snímky ještě zapracuju, ale zatím je berte, jak jsou.

Ilustrační foto...

Stromy s námrazou jsou v mlhavém oparu, oblačnost ještě zcela neklesla. Část louky je osvětlena několika lampami,ale celkově je to na okraj města velmi tmavá pozorovací lokalita. Dáno je to i velkým převýšením nad středem města (150 m).

Ilustrační foto...

Další panorama, tentokrát pořízené s cílem vyfotit také kometu C/2004 Q2 (Machholz). Inverzní oblačnost již definitivněpoklesla pod úroveň souhvězdí Zajíce a kometa ve stejné výšce se tak dala nerušeně pozorovat. Vypadala v triedru jakohezký mlhavý obláček s výrazným středovým zjasněním.

Námraza z inverzní oblačnosti

V závěru minulého týdne jsem měl štěstí na neobvyklé počasí. Nejprve to byla klasická inverze, kdy nízká oblačnost zakrývala celý Jablonec nad Nisou a nejinak tomu bylo i na kopcích na jih od centra, kde bydlím. Situace se začala měnit ve čtvrtek odpoledne, kdy začaly vznikat povážlivé mezery v souvislé oblačnosti a nakonec se vyjasnilo nad celým městem kromě oněch kopců na jihu. Výsledkem bylo, že inverzní oblačnost nyní setrvávala víceméně v těchto pozicích až do neděle. Obecněplatilo, že chvílemi jsme měli hezké počasí, to když inverze poklesla, a chvílemi zase mlhu, to když oblaka vystoupalavýše. Neobvyklé však bylo, že občas jsme byli přímo na horním okraji a stačilo vyjít pár metrů na kopec a doslova jste zmlhavého měli krásný slunný den. Jenže další zvláštností je, že v Jablonci teď prakticky není žádný sníh. Minimálně ne souvislá pokrývka, ale spíše ojedinělé zbytky ve vyšších polohách. Když potom z této inverzní oblačnosti začala vznikat natrávě i větvích stromů námraza, získala krajina neobyčejný vzhled, neboť obvykle toto nebývá tak krásné, když je krajina pokryta sněhem. Dovolím si jen poznamenat, že to na co je zvyklá většna lidí, totiž že na začátku prosince není sníh, zde v Jablonci naprosto není tak časté.

Protože jsem měl opravdu štěstí na počasí a také na to, že jsem si opět mohl půjčit kvalitní kompaktní digitál, vznikly fotografie, z nichž některé nyní nabízím.

Ilustrační foto...

Mlhavý pohled z kopce a mnohem jasnější do kopce. Hranice inverze.

Ilustrační foto...

Panorama vrcholku kopce asi 200 metrů od mého domu, asi o 50 metrů nad mořem výše. Zde pohled k východu.
Louka je na severu a východě ohraničena lesem, na jihu a západě jsou silnice a domy. Ojediněle rostou na louce stromy, především břízy. Východní část "hyzdí" poněkud budova vodárny, ale zase se dá vhodně zneužít její pozemek k pozorování. Nadmořská výška je asi 650 metrů.

Ilustrační foto...

Další panoramatický pohled, tentokrát centrovaný k jihozápadu.

Ilustrační foto...

Cesta do lesa - kontrasty barev jsou díky absenci sněhu výraznější.

Ilustrační foto...

Detail námrazy na stéblech trávy a zbytky sněhu.

Ilustrační foto...

Větévka pokrytá jehlicemi několikacentimetrové délky (běžně 3 až 5 cm).

Ilustrační foto...

Zbytky inverzní oblačnosti při pohledu k jihovýchodu proti slunci.

Ilustrační foto...

Animace pohybu horní vrstvy inverzní oblačnosti. Odstup snímků byl 5 sekund.

Tak to je ode mně pro dnešek vše. Pevně věřím, že mě v tom nenecháte a také se podělíte o podobně zajímavéfotografie, nebo prostě jen o něco co vás zaujalo, vy jste to vyfotografovali a chcete se o tom podělit.Může to pro vás být taková malá galerie, neboť není nic pohodlnějšího než napsat na mail - martin.gembec[zavináč]email.cz (redakční mail redakce [zavinac] ian [dot] cz neni doposud funkcni).Využít můžete i fóra pod článkem.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Perla mezi hvězdami
Ilustrační foto...
První věda z MESSENGERu
Ilustrační foto...
Několik vět: Jiří Dušek, Leoš Ondra
Ilustrační foto...
Z archivu: John Fitzgerald Kennedy k národu
Ilustrační foto...
Ptejte se konstruktérů první české amatérsk
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691