Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Souhvězdí: Býk

Další díl seriálu o souhvězdích. Tentokrát se blíže podíváme na souhvězdí Býka. Postupně se snažíme realizovat nápady a připomínky čtenářů...

Býk patří k souhvězdím zvířetníku a Slunce jím prochází krátce před letním slunovratem, proto je nejlépe pozorovatelný v zimě. I toto souhvězdí skrývá několik zajímavých objektů, které zde uvedu.

Ilustrační foto...

alfa Tau (Aldebaran) je dominující hvězdou. Ve staroarabštině to znamená "Následující".Tím je míněno, že Aldebaran následuje Plejády v denním pohybu z východu na západ.
Aldebaran je červený obr se zdánlivou jasností 1,1 mag. Tato hvězda svítí 125x více než Slunce aje 68 sv.r. vzdálená.

théta Tau dvojhvězda, kterou dokáže rozlišit již prosté oko. Tato dvojhvězda sestáváze složek o jasnostech 3,6 a 4,0 mag vzdálených od sebe 337 úhlových vteřin.

sigma Tau další dvojhvězda rozlišitelná prostým okem. Složky o jasnostech 4,8 a 5,1 mag svítí ve vzdálenosti 429 úhlových vteřin.

tau Tau je dvojhvězda, která se hodí pro triedr. Hlavní složka s jasností 4,3 mag je doprovázena průvodcem jasným 7,2 mag a vzdáleným od ní 63 úhlové vteřiny.

fí Tau dvojhvězda, jejíž složky o jasnostech 5,1 a 8,7 mag odděluje vzdálenost 52,1 vteřiny. Tuto dvojhvězdu lze rozlišit dobrým triedrem.
Nejkrásnějšími objekty v Býku jsou dvě otevřené hvězdokupy Hyády a Plejády

.

Ilustrační foto...

Pojmenování Hyády pochází ze staré řečtiny a značí "Hvězdy dešťů". Tvoří je skupinka hvězd ve tvaru "V" západně (vpravo) od Aldebarana. Sám Aldebaran k Hyádám nepatří, protože Hyády jsou vzdálené 130 sv.r. V případě Hyád jde o tzv. pohybovou hvězdokupu. Všechny hvězdy Hyád směřují k bodu, který leží severovýchodně od Betelgeuze v Orionu. Mezi nejjasnější hvězdy Hyád patří již zmíněná théta Tau a také epsilon, gama a delta Tau.
Plejády nebo také "Kuřátka" najdeme v severozápadní části souhvězdí. Prostým okem můžeme většinou spatřit 6 až 7 hvězd. Při velmi příznivých podmínkách i 9 hvězd.

Ilustrační foto...

Alkyone (2,9 mag), Atlas (3,6 mag), Elektra (3,7 mag), Maia (3,9 mag), Merope (4,2 mag) a Taygeta (4,3 mag) jsou nejjasnější hvězdy této hvězdokupy.Celkově sestávají Plejády z asi 200 hvězd, které jsou viditelné středně velkými dalekohledy. Vzdáleny jsou 410 sv.r. Devět jejich nejjasnějších hvězd je soustředěno v prostoru průměru asi 7 sv.r., ale celkový průměr hvězdokupy se odhaduje na 20 sv.r. Alkyone má v sousedství tři slabé hvězdičky a je tedy čtyřnásobnou hvězdou. Stejně jako Hyády jsou Plejády pohybovou hvězdokupou, jejíž pohyb však není tolik nápadný. Jasné hvězdy Plejád jsou modrobílými veleobry. V Hyádách je naopak několik červených obrů, z toho lze usoudit, že Hyády jsou starší skupinkou. Zatímco stáří Plejád se určuje na 60 mil let, Hyády jsou staré přes 870 mil let. Hyády a Plejády představují nejpůsobivější příklady otevřených hvězdokup, pozorovatelných už prostým okem. Nejvhodnější přístroj na pozorovaní Hyád a Plejádje triedr nebo přístroj s malým zvětšením a co největším zorným polem.

Další dvě hvězdokupy ležící mezi Aldebaranem a betou Tau:

otevřená hvězdokupa NGC 1746 je skupinkou 60 hvězd. Je vzdálená 3500 sv.r. Její jasnost je 6,1 mag
otevřená hvězdokupa NGC 1647 skupinka asi 30 hvězd, také vzdálená asi 3500 sv.r. Její jasnost je asi 6,4 mag a zabírá poměrně velkou plochu. Je vidět malým dalekohledem jako mlhavá skvrnka. Větší dalekohled ji však rozloží. Nějjasnější hvězdy mají okolo 10 mag, většina hvězd pak 11. a 12. hvězdnou velikost.

Ilustrační foto...

Krabí mlhovina M1 se nachází zhruba 1 stupeň severozápadně od dzéta Tau. Své jméno získala proto, že její protažená vlákna vypadají jako krabí klepeta.

Ilustrační foto...

Jde o pozůstatek supernovy, jež vzplanula 5.července 1054 a byla tehdy zaznamenána čínskými astronomy. Svým jasem předčila planetu Venuši, byla pozorovatelná asi 3 týdny na denní obloze. Plynná obálka Krabí mlhoviny se dosud rozpíná rychlostí přes 1000 km/s. Pozorování této mlhoviny je však stíženo její jasností, dosahuje pouhých 8,4 mag. K jejímu spatření je potřeba tmavé oblohy a dalekohled, který nám ji bezpečně ukáže. Takový dalekohled by měl mít průměr 80mm nebo ještě lépe 100mm. Ovšem pozor!! Při opravdu velmi dobrých podmínkách by měla jít vidět jako skvrnka i v triedru př.10x50. Samozřejmě při použití dalekohledu o průměru 400mm jsou vidět i některé detaily jako např. různé nerovnoměrné zjasnění, možná náznaky vláknitých detailů a okraj mlhoviny je velmi nepravidelný.
Ve středu Krabí mlhoviny se nachází neutronová hvězda, kterou pozorujeme jako pulsar. Kolem vlastní osy se otočí za pouhých 33 tisícin sekundy!!! V témže rytmu zachycujeme světelné záblesky, rádiové pulsy, rentgenové záření atd. Tato hvězda vzniklá gravitačním zhroucením hvězdného jádra při výbuchu supernovy není amatérskými dalekohledy pozorovatelná. Krabí mlhovina je vzdálená 6300 sv.r.

Přehled objektů:

objekt typ mag průměr poloha
NGC 1647 ot. hvězdokupa 6,4 45´ RA 04h46m, DE 19°04´
NGC 1746 ot. hvězdokupa 6,1 42´ RA 05h03m, DE 23°46´
M1 (Krabí mlhovina) zbytek po supernově 8,4 8x4´ RA 5h34m, DE 22°01´
M45 Plejády ot. hvězdokupa 1,5 110´ RA 03h47m, DE 24°07´
Mel25 Hyády ot. hvězdokupa - 330´ RA 04h27m, DE 16°

Petr Sklář

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Úsvit ve znamení Cassini
Ilustrační foto...
O svícení 63
Ilustrační foto...
Instantní galerie 5 – speciál
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 29
Ilustrační foto...
Podívejte se na Mars!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691