Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kosmický výtah

Něco málo o tomto projektu jsem již četl. Ale teprve po přednášce pana Kusáka na semináři ve valašskomeziříčské hvězdárně jsem si udělal představu o realizovatelnosti této myšlenky.

Ze Země by bylo do vesmíru vypuštěno lano (pás tkaniny) o šířce přibližně 1 m. Jeden konec by byl upevněn k Zemi, druhý konec s protizávažím by vlál do vesmíru. Díky účinku odstředivé síly lano zůstane napnuté. Po tomto laně by jezdil výtah s kosmonauty či užitečným nákladem.

Ilustrační foto...

Zní to jednoduše, ale problémů je hned několik. Tím hlavním je zřejmě to, že nejsme schopni vyrobit lano ze superpevných uhlíkových vláken o délce téměř 36 000 km. V této vyšce nad povrchem Země se totiž nachází geostacionární orbita, které je potřeba dosáhnout. Další komplikace mohou nastat při vynášení lana na oběžnou dráhu. Nelze se totiž vyhnout působení různých vlivů jako je tření apod. Přesto všechno jsou někteří vědci optimističtí a někteří dokonce tvrdí, že prototyp kosmického výtahu bude funkční již do 15 let.

Představme si tedy, že se nám opravdu podařilo vyrobit potřebné lano a vynést jej na oběžnou dráhu. Ačkoli by se mohlo zdát, že máme vyhráno, v žádném případě tomu tak není. Musíme dále čelit vnějším vlivům. Nad povrchem Země jsou to silné bouře, ve větších výškách potom nejrůznější družice, kosmické smetí, mikrometeory, apod.

O kosmickém výtahu se zmiňuje i sci-fi spisovatel Arthur C. Clarke. Geostacionární družici si představoval jako vrchol věže, vysoké 35 786 km. A tak ho napadlo takovou "věž" opravdu postavit. To inspirovalo Jeroma Persona z NASA. Lidé přestali brát kosmický výtah jako bláznivou myšlenku, ale začali se touto věcí vážněji zabývat.

Ilustrační foto...

Uvažuje se o tom, že bychom kosmický výtah budovali nejprve na Měsíci, vzhledem k tomu, že by to bylo technicky méně náročné než v případě Země. Lunární výtah by pracoval jinak než pozemský. Země se totiž kolem své osy otočí 1 krát za 24 hodin, zatímco Měsíc jednou za 29 dní. Za tutéž dobu oběhne kolem Země (proto také stále vidíme jen jeho přivrácenou stranu). Lano by tedy bylo stále nasměrováno k Zemi.

Pokud ale pečlivě zvážíme všechny faktory, pak musíme dojít k závěru, že jestli vůbec někdy tento projekt bude realizován, pak to rozhodně nebude v nejbližší době.

Lukáš Turek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Čeští astronomové mají na dosah ESO evropské
Ilustrační foto...
Geovycházky 9
Ilustrační foto...
Zmařená meteorářská expedice – srpen 1968
Ilustrační foto...
Letní obloha je krásná!
Ilustrační foto...
Albert ztracený a nalezený
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691